Zamanın Ötesinde Olan Bir Film: Aslan Kral

1994 yılında gösterime giren Aslan Kralın yönetmenliğini Roger Allers ve
Rob Minkoff ikilisi yaptı. Filmin müziklerini ise  Elton John, Tim Rice ve Hans Zimmer gibi kişiler yer aldı. Filmin hikayesi  Hamlet, Afrikalıların yerel hikayeleri ve Kimba the White Lion  gibi eserlerden esinlenilmiştir.

Filmin konusunu kısaca anlatmak gerekirse Simba’nın büyüyüp, kendisini bulması ve babası Kral Mufasa’yı öldüren amcası Scar’dan intikamını alıp kral olmasını anlatmaktadır. Peki böyle gayet basit ve bir çok kere işlenen bir hikaye nasıl bu kadar başarılı oldu, gelin buna bir bakalım.

Serinin en güçlü yanlarından birisi hala izlenebilecek kadar güzel olan animasyonları ve atmosferi yansıtan muhteşem müzikleri. Film ”Nants İngonyama Bagithi” diye girdiği anda muhteşem bir filmin sizi beklediğini anlıyorsunuz. Devamında Circle Of Life gibi bir eser giriyor sizi büyülüyor. Can you feel the love tonight ve daha bir çoğu Elton John ve Hans Zimmer gibi kişilerden de daha azı beklenemezdi zaten.

Diğer bir etken ise karakterlerin işlenişi ve uyumları. Mufasa adil ve güçlü bir kraldır, bütün canlılar onu takip eder. Scar ise onun tam tersi güçsüz, sinsi bir karakterdir, onu yönetebildiği tek grup ise bir grup aptal olan çakal sürüsüdür. Scar için şu sahnede Hitler benzetmesi yapabiliriz.

Sinba’nın babasının ölümüne yol açan yavru bir aslandan bir krala dönüşmesi. Sinba’nın bu dönüşümde 3 önemli karakter görüyoruz. Babasının ölümden sonra kaçan Sinba’yı bulan ve  geçmişi aşmasını söyleyen ve Sinba ile dost olan Pumbaa ve Timon öne çıkıyor. Simba’nın kendi benliğini bulmasına sağlayan Rafiki aracı görevi görüyor.

En önemli etken ve zamanının ötesinde bir film olmasının nedeni ise verdiği yoğun duygular.  Yer yer güldüren, ağlamasa  bile hüzünlenen, tüyleri diken diken olan olmuştur. Sinba’nın  yavru bir aslan olduğundaki sevimlilikleri, babasının ölümüne yol açıp, her şeyini kaybetmesi, kendi benliğini bulmaya çalıştığı zaman babası ile olan konuşması. Gerçekten de her türlü duyguyu veren ve muhteşem sahnelerdi.

Aslan Kral filmi basit ve daha önce bir çok kez işlenmiş konuların bile farklı tatlar ile harmanlanıp, belli bir kalite ile yapılması sonucu ortaya güzel bir film çıkabileceğini gösteren eser. Sizde bir çok duyguyu bir arada yaşamak ve filmin sonunda mutlu olmak istiyorsanız kesin izleyin. Hatta tekrar tekrar izleyin. Son olarak Hakuna Matata ”Her şey yolunda” geçmişi bırak geleceğe bak.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
error
Updated: 20 Ekim 2018 — 13:58