The Good Place 2. Sezon İncelemesi – Everything is Great!

Harika bir sezon finalinin ardından The Good Place, Michael’ın ikinci denemesiyle devam ediyor. Eleanor ve arkadaşları içinde bulundukları durum ile bu sefer nasıl baş edecekler? Eleanor’un Janet’a verdiği not bir işe yarayacak mı? Hepsinin cevabı 2. sezonda.

The Good Place 2. Sezon
Yapımcı: Michael Schur (The Office, Parks and Recreation)
Oyuncu Kadrosu: Kristen Bell, Ted Danson, William Jackson Harper, Jameela Jamil, Manny Jacinto, D’Arcy Carden
Bölüm Sayısı: 12 (23 dakika)
Tür: Komedi, Drama, Fantastik

Dikkat! Spoiler içermektedir.

The Good Place 1. Sezon İncelemesi

Neler Oluyor?

Eleanor, ilk sezon finalinde Michael’ın yapmış olduğu büyük planı fark etmiş ve aslında Kötü Yerde olduklarını anlamıştı. Bunun sonucunda da tek bir parmak şıklatmasıyla Michael, her şeyi resetleyerek yeniden denemeye karar vermişti.

İkinci sezonun tıpkı ilk sezon gibi geçeceğini düşünürken şaşırtıcı bir şey oluyor ve Eleanor hemen ilk bölümde aslında Kötü Yerde olduklarını anlıyor. Ve hatta bunun devamında da 800’den fazla deneme yapan Michael’ın planını her defasında Eleanor bozuyor.

Michael’ın sürekli bir şekilde başarısızlıkla sonuçlanan planından bir hayli mutsuz olan mahalle halkının da sabrı artık tükenme noktasına geliyor. Bunun sonucunda ilk sezonda gerçek Eleanor olarak gördüğümüz Vicky, Michael’ı Shawn’a ispiyonlamakla tehdit edince Michael ile Eleanor ve arkadaşları bir anlaşma yapmak zorunda kalıyorlar. Artık amaçları gerçek İyi Yere gitmektir.

İnceleme

Dizinin ikinci sezonu hiç beklemediğim gibi başladı. Basit mantık ile düşünerek tıpkı ilk sezon gibi bir sezon göreceğimizi tahmin ediyordum. Fakat The Good Place beni tekrar şaşırtmayı başardı. Hemen ilk bölümde Eleanor’un, Janet’a bıraktığı not parçası sonucunda olayları hemen çözmesi çok komikti. Daha komik olan ise akabinde gelen 800 küsür denemenin her defasında Michael’ın planının bir türlü başarıya ulaşamamasıydı. Jianyu bile bir defasında olayı çözünce Michael kahrolurken ben gülmekle meşguldüm.

İkinci sezonda, ilk sezona göre daha az espri var ve bu da ironik bir şekilde diziyi daha komik bir hale getirmiş. Çünkü ilk sezonda şikayetçi olduğum sürekli tekrar eden ve aslında komik de olmayan şakalar bu sezonda fazla yer almıyor. Michael’ın insanlar gibi davranmaya çalışırken yaptığı yapmacık şeyleri komik bulmuyorum ve bu sezonda biraz azalmış olmasına sevindim.

Dizinin ilk iki bölümü gerçekten çok komik bölümler. Adeta tüm sezonun komedi rolünü üstleniyorlar. Eleanor’un her defasında olayı çözerek “This is the bad place.” demesine çokça güldüm. Bunun dışında bu sezon Jianyu da önde olan karakterlerden birisiydi. Karaktere iyice alışmanın bir etkisi de olacak ki bu sezon kendisine yeterince güldüm. Eleanor’un dediği gibi olan olayların aslında %20’sini anlıyormuş gibi gözükmesi ve öyle davranması bu sezon beni çok güldürdü.

Sadece komedi kısmı değil drama kısmı da bu sezon daha iyiydi. Karakterler arasındaki ilişki iyice belirginleşti ve bu durum bir izleyici olarak benim çok hoşuma gitti. Bazı karakterler geçici/kalıcı aşklar yaşamaya başladı. Jason ve Tahani ilişkisi hiç beklenmedik bir şeydi. Bu sebeple ironik bir şekilde eğlenceliydi. Janet’ın da bu ilişkiyi farkında olmadan kıskanıyor olması durumu iyice tuhaf bir hale soktu.

Eleanor ve Chidi arasında da bir elektriklenme nihayet başladı. Üçüncü sezonda bu iki karakterin ilişkisi bir hayli göz önünde olacaktır diye tahmin ediyorum. Eleanor’un sürekli bir şekilde kendini beğenmiş tavırlar ile Chidi’yi bunaltması karakteri daha çok sevmemi sağladı. Ayrıca Chidi’nin kararsızlığının hem kendi hayatını hem de çevresindeki insanların hayatını ne kadar zorlaştırdığını bu sezon yine çok açık bir şekilde gördük.

Dizinin finali her ne kadar ilk sezon kadar olmasa da yine şaşırtmayı başarıyor. Eleanor ve arkadaşları Michael’ın yardımıyla tekrar hayata döndüler ve gerçekten iyi birer insan olup olmadıkları konusunda bir sınava girecekler. İkinci sezon finalinde de Eleanor’un yaşadıklarına biraz tanık oluyoruz. Kendisi her ne kadar iyi bir insan olmaya çalışsa da bunun sonucunda somut bir şey elde edemediği için tekrar eski haline dönmeye başlıyor, ta ki Michael devreye girene kadar.

Michael, karakter gelişimi açısından beni en çok şaşırtan isim oldu. Her ne kadar ilk sezon finalinden dolayı kendisine tam olarak güvenmekte sıkıntı yaşasam da (haklı olarak) gittikçe iyi bir karaktere dönüşüyor olması beni hiç rahatsız etmedi.

İlk sezondaki ahlak ve etik felsefesi üzerine yapılan sohbetler ikinci sezonda dozunu artırarak devam ediyor. Finalinde gördüğümüz üzere iyi bir insan olduğun zaman hayat sıkıcıdır ve bir şey elde etmek zordur. Fakat vicdan olarak rahatsındır ve en önemlisi de budur.

Sonuç

İlk sezona göre mizahı daha kaliteli, sürükleyiciliği hat safhada, izlerken asla sıkmayan eğlenceli ve genel olarak da ilk sezona göre bir tık daha iyi olan bir ikinci sezon olmuş.

2. Sezon Puanı: 8/10

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
error
Updated: 14 Şubat 2019 — 11:29