Manga İncelemeleri #14

Not: Her hafta yazmayı planladığım bu seride; mangaların aylık veya haftalık olarak çıktığına bakmadan o hafta hangi serileri okuduysam onları ele alıyorum. Spoiler konusunda hassas olan arkadaşları uyarıyorum. Bol spoiler içerecek bu yazı dizisinde, serileri överken yeri geldiği zaman gömeceğim de. Tabii bunun yanında bölüm değerlendirmelerimiz, gelecek bölüm tahminlerimiz ağırlıklı olacak.

Önceki Bölümler:  Manga İncelemeleri #11Manga İncelemeleri #12, Manga İncelemeleri #13

Bu hafta okuduklarım: One Piece

Okuduğum güncel seriler: Berserk, Hunter x Hunter, One Piece, One-Punch Man, Shingeki no Kyojin

 

One Piece #937 Gyukimaru on Oihagi Bridge 

Aslında geçen hafta bu bölümü vermeyi düşünüyordum. Bazı aksilikler yüzünden veremediğim için sadece genel hatlarına bakacağım.

Bölümdeki iki büyük olay; ilki Luffy’nin gelişmiş silahlanma hakisi kullanmaya çalışması, ikincisi siyah kılıç ve akabinde Ryuma. Gelişmiş silahlanma hakisini aslında geçmişte gördük. Rayleigh, amiraller ve Hancock’un kardeşleri kullanmıştı. Daha çok bariyer benzetmesi yapabiliriz. Ryuma mevzusu ise benim en çok hoşuma giden ve belki de 8-9 senedir beklediğim bir şeydi. Ryuma tek başına tüm dünyaya Wano’nun bir samuray ülkesi olduğunu göstermiş birisi ve Wano önceden ”Altın Diyar” olarak biliniyormuş. Ryuma’nın ejderha kesme mevzusu ise başkentte gerçekleşmiş. Bununla ilgili birkaç fikrim var. Kestiği ejderha; Kaido gibi bir ejderha meyvesi yemiş birisi olabilir. Bu da ortaya ilginç bir durum çıkarır. Fakat, şu anlık susmayı tercih ediyorum.

Bölümde en sinir olduğum kısım ise Gyukimaru’nun sürekli arkadan Zoro’ya saldırması oldu. Zoro onun yüzünden uzun zaman sonra ilk kez ciddi bir hasar aldı. Başkentteki ”Hitokiri” lakaplı Kamazo’dan. Sonrasında ise çok şık bir hareketle yenmesini bildi. Burada dikkat etmemiz gereken nokta ise kadının ”üç kılıç mı” diye şaşırması. Belki tekniği ilk kez duymuştur veya böyle bir kehanet vardır. Bu kehanetleri de o kadın sayesinde öğreneceğiz gibi geliyor.

Diğer değinmek istediğim şeyler ise Gyukimaru ve Kamazo’nun esin kaynakları. Gyukimaru’nun ismi Ushi-oni isimli bir yaratıktan gelse de asıl esin kaynağı Benkei. Kendisi şu meşhur ayakta ölen bir samuray. 999 tane silah toplamış ve en sonunda Minamoto no Yoshitsune’ye kaybetmesiyle serisi sonlanıyor ve onun takipçisi oluyor. Kamazo ise lakabından ötürü Hitokiri (İnsan katili) olarak bilinen 4 samuraydan bir tanesinden geliyor. Ayrıca yüzündeki sargılardan ötürü Rurouni Kenshin serisinden Makoto Shishio’ya benzetebiliriz.

PUAN: 8.5/10 

 

One Piece #938 A Woman’s Secret 

Geçen bölümünden sonra böyle bir şey beklemiyordum. Açıkçası Oda, klasik hikayenin bir yerlere bağlanması için yaptığı işlerden birisine imza attı. Hayır, Zoro daha önce daha kötü yaralanmalara karşı ayakta durmasa anlayacağım ama bu ne saçma iştir. Neyse ki, haftaya ara ve 13 sayfa gibi kısa bölüm olmasına rağmen kötü bir bölüm değildi.

Hepimiz tahmin ettiği gibi Komurasaki, Hiyori çıktı. Hala O-toko çıkabileceğini düşünenler var fakat ben olmasını istemiyorum. Zaten yeterince bu arc yalanlara doyduk. Bunu bu kadar çabuk Zoro’ya açıklaması en başta garibime gitse de dışarıdan gelmiş biri olmasına rağmen samuray gibi davranması, onları korurken yaralanması ve güçlü olduğu için ona güvenmiş olması gibi gözüküyor. Bu üçlünün yolculuğunu okumak keyifli olacak. Zoro’ya samuray gibi davranıyorsun demesinden bir şeylerin çıkacağı belli. Oda, Zoro’nun Wanolu olmasını işaret ediyordur. Belki zamanda yolculuk yapan Toki kızı Hiyori’ye, Ryuma hakkında hikayeler anlatmıştır, veyahut geçen bölümdeki 3 kılıç mevzusundan bir şeyler çıkabilir bunu göreceğiz. Özellikle Ryuma hakkındaki bilgileri ondan ve Gyukiamru’dan alacağımızı düşünüyorum.

Bölümde bahsedilen diğer bir olay ise ittifakta bir hain olması. Kimin ihanet ettiğini bilemiyorum, Law’ın tayfası yakalanmış, fakat Law tayafsına tamamen güveniyor, İnu veya Kin’emon ve diğer samurayların da ihanet edeceğine pek ihtimal vermiyorum. Buradaki asıl sorun Kin’emon’nun yaptığı plan. Sen hem Kozuki hanesinin sembolünü koy, hem de Orochi ile alakalı yılan sembolü olsun, sonra planımızı kimse anlayamazdı de. Mal oğlu mal! Senin gibi birinin yapacağı planı çözmek için haine gerek yok. Neyse, Law tarafına dönecek olursak tayfasını kurtarmaya gidecek gibi gözüküyor. Belki orada Kid veya Killer ile karşılaşabilir.

Sonraki bölüm Hiyori’nin geçmişi anlatmasını bekliyorum. Umarım Kozuki Oden nasıl bir adammış, Toki tam olarak kim, Wano bu 20 senede nasıl değişimler geçirdi, bizlere iyice anlatır. Ayrıca Hiyori a.k.a Komurasaki’nin cenaze töreni nasıl olacak merak ediyorum. Sahte bir ceset mi hazırladılar, hali hazırda paranoyak olan Orochi’nin hayalet korkusunu körüklemek için başka mı plan yaptılar, yoksa Hiyori, Kyoshiro’dan bağımsız başka bir plan mı hazırladı? Hangisi tam olarak olur şu anlık kestiremiyorum. Tek bildiğim, Zoro ve Hiyori’nin mezarlık bölgesinde olduğu ve Shogun ve adamları gelirse işlerin karışacağı.

Puan: 7.5/10 

 

GENEL DEĞERLENDİRME  

Biraz ara verdikten sonra tekrar bu yazı serisine geri dönmekten mutluyum. Fakat tam olarak One Piece serisinin ara verdiği zamana denk gelmesi kötü olsa da haftaya Shingeki no Kyojin ve One-Punch Man çıkabileceği için teselli ediyor.

Bu haftaya genel puanım: 8/10

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
error
Updated: 30 Mart 2019 — 23:19