Manga İncelemeleri #13

Her hafta yazmayı planladığım bu seride; mangaların aylık veya haftalık olarak çıktığına bakmadan o hafta hangi serileri okuduysam onları ele alıyorum. Spoiler konusunda hassas olan arkadaşları uyarıyorum. Bol spoiler içerecek bu yazı dizisinde, serileri överken yeri geldiği zaman gömeceğim de. Tabii bunun yanında bölüm değerlendirmelerimiz, gelecek bölüm tahminlerimiz ağırlıklı olacak.

Önceki Bölümler: Manga İncelemeleri #1Manga İncelemeleri #2Manga İncelemeleri #3Manga İncelemeleri #4 Manga İncelemeleri #5 Manga İncelemeleri #6Manga İncelemeleri #7Manga İncelemeleri #8 Manga İncelemeleri #9Manga İncelemeleri #10 Manga İncelemeleri #11Manga İncelemeleri #12

Bu hafta okuduklarım: One Piece, One-Punch Man

Okuduğum güncel seriler: Berserk, Hunter x Hunter, One Piece, One-Punch Man

 One Piece #933 A Samurai’s Mercy 

Geçen bölümü düşününce ”acaba yapar mı” diye düşünsem de, Kyoshiro’nun böyle bir şey yapacağını beklemiyordum. Evet, Shogun’nun yanında olur ama Komurasaki’yi öldürecek deseler, asla inanmazdım. Gerçekten de etkileyici bir panel olmasının yanında ilerisi için ilginç olaylara gebe olacak gibi. İlerisi için fikirlerimi yazacağım ama ilk olarak Komurasaki ve Kyoshiro ikilisinden bahsetmek istiyorum. Geçen bölümde Komurasaki’nin ”benim bir babam samuraydı” demesinden, birçok okuyucuda Oden’nin kızı Hiyori mi çıkacak tarzı bir düşünce oluşmuştu. Bu bölümle birlikte bu düşünce, benim için neredeyse kesinleşti. Hatta Kyoshiro ”Oden’nin 9 kınından” birisi çıksa pek şaşırtıcı olmaz. Komurasaki’yi öldürmeden önce ”hazır mısın” diye sorması, sonrasında Kin’emon’nun çizdiği sembole sahip kağıdı çıkarması; 9 kından birisi diye düşünmeye itiyor. Tam olarak ne düşündüğünü veya kimin tarafında olduğunu bilemem; ama Kyoshiro şimdiden birçok kişinin favori karakterleri arasına girdiğini söyleyebilirim. Komurasaki ise son iki bölümdür, eski imajını silmeye başladı. İlerleyen bölümlerle birlikte daha çok seveceğimize eminim.

Ölüm olayına geri dönersek, Komurasaki’nin ölmediğini, bunun bir kurgu olduğunu çoğu kişi düşünmüştür. Nereye bağlanır bilemem, fakat bana göre Oden’nin kızı olmasına bağlanacak gibi geliyor. Babasının katiliyle ne kendisi evlenmek ister ne de babasını takip edenler böyle bir şeye izin verir. Burada tek emin olamadığım nokta Kyoshiro’nun tam olarak kimin tarafında olduğu. Evet, bizim taraftan olduğu çıksa şaşırtıcı olmaz dedim, fakat Kin’emon’nun çizdiği sembole bakışından birçok anlam çıkarabiliriz. Sanki son ana kadar bekleyip güçlü taraftan yana olacakmış hissiyatı veriyor. Bu arkın en ilginç karakterlerinden birisi. Hangi taraftan çıkarsa çıksın şaşırtmayacak.

Orochi ise her bölüm gözümden düşse de bir yandan ”acaba düşündüğümüz kadar da güçsüz değildir midir ya” dedirtiyor. Umarım düşündüğümüz kadar güçsüz çıkmaz, hatta çıkmamalı. Koskoca Wano’nun lideri bu kadar ezik olsa bile ”Spandam” kadar güçsüz olmamalı. Neyse ki ilerleyen sayılarda gücünü anlayacağız. Oda tamamen göstermedi ama en son Nami yeni kölesi Zeus ile Shogun’a saldırmıştı. Aldığı hasara göre Shogun hakkında bir çıkarım yapabiliriz. Tabii, Namilerin kaçması gerektiği için pek mantıklı çıkarım olur mu, bilemeyeceğim. Diğer sonucu göremediğimiz olay ise Sanji ve Page One dövüşü. Oda son sayfalarda ”Ertesi gün” diyerek bu olayları hızlıca geçti. İlerleyen bölümlerde Sanji ve Namileri yakalanmış olarak bile bulabiliriz.

Bölümün sonuna geçmeden ninjalardan ve Shinobu’dan da kısaca söz etsek iyi olacak. Bu bölümde de bazı ninjaların adını öğrenmemiz ile tasarımlarına olan ilgim iyice arttı. Bir tanesinin ismi; ünlü samuray ve ninja Hattori Hanzo’dan gelirken, iki tane kedi balığının üstünde duran ninjaların isimleri ise Raijin ve Fujin. Raijin yıldırım tanrısı, Fujin ise rüzgar tanrısıdır. bu ninjalar her ne kadar Brook’dan korksalar da, Oda’nın bunu Gashadokuro isimli hikayeden esinlenerek bir temele oturtmasını sevdim. Shinobu’nun ise geçmişte baya güzel olduğunu ve güzelliğiyle erkekleri kandırıp, öldürdüğü için ”erkek katili” lakabını aldığını öğreniyoruz. Gerçi şu anki halini görünce Oda’ya kızmaktan öteye gidemiyorum. Gerçi bu olayı Shinobu’nun meyvesine bağlayabiliriz.

Bölümün sonunda ise Big Mom ve Chopper’ın dost olduğunu ve Chopper’ın, Luffy’i kurtarmak için Big Mom’ı kullanacağını görüyoruz. Her ne kadar aralarında geçen konuşmaları sevimli bulsam da bu hafıza kaybı olayı can sıkıcı olmaya başlıyor. Umarım tam kurtarma aşamasında hafızası yerine gelir de işler iyice karışır. Zaten Chopper’ın tayfaya sormadan bir olaya kalkışması en baştan yanlıştı, umarım dersini alır. Gelecek bölümde ara falan yok. Tek isteğim artık Zoro’yu olaylara sokması. Kaç senedir göremedik, artık bu özlem daha fazla uzamasın.

PUAN: 8/10 

 One-Punch Man #103 A top-secret battle

Kısa bir bölümdü, gerçi gayet tatmin edici olduğunu söylemeliyim. Hem Sweet Mask’ın dövüşü fazla uzamadı, hem de yaratıklara olan nefretini bir kere daha gösterdiler. Bu nefretiyle ilgili birçok teori var, eminim birçok kişide az çok duymuştur. Fakat bahsetmek için henüz erken, ileride karakter iyice işledikten sonra bu teoriden bahsedebiliriz. Bölümde hoşuma giden diğer bir olay ise; Atomic Samurai’ın öğrencilerinin arasındaki ilişkinin dinamik, komik ve eğlenceli olmasıydı. Diğer hoşuma giden kısım, Pig God’ın dövüşünün off-panel olması. Bu sayede asıl olaylara geçiş hızlanacaktır. Yani öyle umuyorum. Animesinin çıkmasına az bir zaman kalmışken, artık hızlansın yavaştan.

PUAN: 7.5/10 

GENEL DEĞERLENDİRME 

Hafta hakkında pek söylenecek bir söz yok. Haftaya büyük ihtimal tek One Piece serisini inceleyeceğim. Belki bir sürpriz olur, One-Punch Man’nin yeni bölümü çıkar.

Bu haftaya genel puanım: 7.5/10

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
error
Updated: 17 Şubat 2019 — 20:12