Efsane Paneller #1: Batman Neden Öldürmez?

Çizgi roman okumaya ilk başladığım zamanlarda acemilik devresini atlattıktan sonra, çok hoşuma giden bazı sahneleri bilgisayara kaydetmiştim. Daha sonra bu resimler bazı yerlerde yedeklendi, formatlar atıldı, bilgisayar değişti falan derken resimleri kaydettiğim klasörü geçtiğimiz günlerde tekrar elde ettim. Baktım ki çok güzel sahneler kaydetmişim, bunları birileriyle de paylaşmalıyım diye düşündüm. Böylelikle haftada bir iki defa yazmayı planladığım bir yazı dizisine başlıyorum. Çok beğenip de kaydettiğim bu sahneleri sizlerle paylaşacağım ve de kısa da bir yorumu ekleyeceğim.

Yazı dizisi boyunca ekleyeceğim sahneleri muhtemelen sıkı çizgi roman okurlarının hepsi bilecektir. Yani demem o ki bu yazı da bilmediğiniz sahneleri değil, vay be ne güzel sahneymiş diye mazinizde yer edinen anlara ışık tutacağım.

O zaman ilk sahnenin kahramanı da, ilk hayranlığını yaptığım karakter olan Batman olsun.

Batman herkesin bildiği gibi öldürmeyen bir karakter. Düşmanlarını etkisiz hale getirir fakat öldürmez. Hal böyle olunca da bazıları “E birader öldür de kurtul, neden sürekli Gotham’da sorun çıkarmalarına fırsat veriyorsun.” diyebiliyor. Bu sorunun en güzel yanıtını bence Alex Ross, Batman: War on Crime adlı eserinde veriyor.

Eğer her kötülük yapanı öldürecekse, kendisi de bu durumda o kötü insanlardan birine dönüşmez mi? Katili öldüren kişi de bir katil olmaz mı?

Bu sahnenin bendeki yeri, gerek Batman açısından gerekse Alex Ross açısından çok özeldir. Dünyanın en iyi dedektifi, en iyi dövüşçüsü, en iyi şusu busu bir yana benim için Batman’in bu özelliği belki de en sevdiğim karakteristik özelliğidir.

Sıradaki efsane panelde görüşmek üzere, kendinize iyi bakın.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
error
Updated: 11 Kasım 2018 — 16:36