İnceleme: The Last Space Race #1, Devil Within #1, Infinite Dark #1

Uzun bir süredir haftalık çizgi roman incelemeleri yazamıyordum. Bazı işlerden dolayı geride kaldığım serilerin güncel hallerine yetişmeye çalışıyorum. Bu haftayı boş geçmek istemediğim için yeni başlayan üç adet çizgi romanın ilk sayılarını kısaca inceledim. İyi okumalar.

Not: Artık konu başlıklarına incelenen çizgi romanların isimlerini yazacağım.


The Last Space Race #1The Last Space Race 1

Yazar: Peter Calloway
Çizer & Renklendiren: Alex Shibao & Natalia Marques
Yayımcı: AfterShock Comics

Bağımsız bir firmadan çıkan bir bilim kurgu eseri görünce dayanamayıp okuduğum bir çizgi roman. Özellikle ön izlemesinde uzayda geçtiğini görünce ve ismi de cazip gelince takip etmek istedim. Satürn’ün yörüngesinde şimdiye kadar benzerine rastlanılmamış bir cisim görülür. Ne olduğunu bir türlü anlayamayan ABD, özel bir firma ile görüşerek yapılacak bir yolculuk ile bu cismin ne olduğunun araştırılmasını istiyor. Neden özel firma? Çünkü Nasa artık işlev dışı kalmış. Bu keşif gezisini yapacak olan kişi ise Sasha Balodis. Gidenin geri dönemeyeceği bir görev için Sasha çok hevesli bir şekilde davranıyor ve bu şekilde davranması da benim çok hoşuma gitti. Tıpkı benim gibi kendisi de uzaya karşı büyük bir merak ve ilgi duyuyor. Giriş sayısı olarak beğendiğimi söyleyebilirim. Önde olan karakterlerin klişe tipler olmaması hoşuma gitti. Konusu da ilginç duruyor ve çizimleri de güzel. Özellikle henüz ilk sayfalardaki Satürn görsellerinin olduğu paneller müthiş. Bu seriyi kesinlikle takip edeceğim.

Puan: 7/10


Devil Within 1Devil Within #1

Yazar: Stephanie Phillips
Çizer & Renklendiren: Maan House & Dee Cunniffe
Yayımcı: Black Mask Studios

İsminden tutun da konusuna kadar komple klişe bir korku çizgi romanı. Yine de kapağından ve çizimlerinden dolayı bir göz atmak istedim. Okuması oldukça kolay gelince bir baktım ki sayı bitmiş. Yeni nişanlı olan Michelle ve Samantha taşındıkları yeni eve daha tam olarak yerleşemeden birtakım huzur kaçıran olaylar meydana gelir. Michelle evin içinde garip sesler duyar, aynalarda kendisinin tuhaf yansımalarını görür. Samantha ise bu tarz hayalet masallarına inanmaz. Yaşanan olaylar neticesinde Michelle’e garip şeyler olmaya başlıyor. Ve bu da aslında çizgi romana devam etmemi sağlayan etmen oldu. Bu çizgi romanın çizimleri kesinlikle harika. Sade ve bir o kadar da anlaşılır. Michelle’in aynadaki yansımasının çizimi çok güzel. Eğer çizimler bu şekilde devam ederse ürpertici sahneler göreceğimizden eminim.

Puan: 6/10


Infinite Dark 1Infinite Dark #1

Yazar: Ryan Cady
Çizer & Renklendiren: Andrea Mutti & K. Michael Russell
Yayımcı: Image Comics & Top Cow Productions, Inc.

Yine bir bilim kurgu serisi. Bu seferki bir kıyamet sonrası senaryoyu ele alıyor. Evren yok olmuş bir halde. Geride ise sadece Orpheus adlı bir uzay istasyonu var. Bu istasyon insanlığı evrenin yok oluşundan kurtarmak için yapılmış olsa da neredeyse hiçbir gezegenin insanı bu uzay aracına gelemeden ölmüşler. Orpheus’un güvenlik müdürü Deva, geride kalan iki bin kişiyi korumaktan mükelleftir. Bu istasyonun dışında ise gerçek anlamda hiçbir canlılık veya herhangi bir şey bulunmamaktadır. Tamamen bir hiçliğin ortasında yaşamlarını sürdürmeye çalışıyorlar. İlk sayıda bu istasyonda çalışanlardan birisinin işlediği bir cinayet ile birlikte Deva olayın peşine düşer ve görünen o ki kendisini bekleyen sürprizler vardır. Varlıklarından hiç haberdar olmadıkları yeni canlılar mı bulunmaktadır? İlk sayı için açıkçası beklediğimden biraz zayıf buldum fakat yine de devam etmeyi düşünüyorum seriye. Konsept olarak beğendim. Kıyamet sonrası senaryolar genelde ilgi çekicidir ve bu çizgi romandaki kıyamet evren boyutunda gerçekleştiği için daha da bir ilgi çekici olmuş. Henüz ilk sayıda evrene ne olduğunu ve genel durumu güzel bir şekilde özetlemeleri okuyucuyu rahatlatıyor. Çizimleri muhteşem olmasa da güzel duruyor şimdilik. Yeni bir bilim kurgu arayışında olanların en azından ilk sayıya bir göz atmalarını tavsiye ederim.

Puan: 6.5/10


 

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
error
Updated: 20 Ekim 2018 — 14:04