The Good Place 1. Sezon İncelemesi – What the F**k?

Ölümden sonraki hayat nasıldır? İyilerin cennete, kötülerin de cehenneme gitmesi kadar basit midir olay? Bu sorunun cevabını konu alan ve ölümden sonraki hayatta gelişen olayları anlatan The Good Place adlı dizinin ilk sezonunu izledim ve şimdi de hakkında birkaç kelam edeceğim.

Dizi: The Good Place
Yapımcı: Michael Schur (The Office, Parks and Recreation)
Oyuncu Kadrosu: Kristen Bell, Ted Danson, William Jackson Harper, Jameela Jamil, Manny Jacinto, D’Arcy Carden
Bölüm Sayısı: 13 (25 dakika)
Tür: Komedi, Drama, Fantastik

Konusu Nedir?

Dizinin konusu şöyle. Öldünüz. Ve ardından hesap vakti geldi. Tüm hayatınız boyunca yaptığınız şeyler belirli bir sistematiğe göre puanlanarak sonucunuz hesaplanıyor. Eğer ki toplam sonucunuz sıfırdan büyük çıkarsa İyi Yere (Good Place), sıfırdan küçük çıkarsa da Kötü Yere (Bad Place) gidiyorsunuz.

Dizinin baş karakteri olan Eleanor Shellstrop da bir kaza sonucunda genç yaşta hayatını kaybeder. Akabinde kendisini “Hoş geldiniz. Her şey yolunda.” yazan bir duvarın karşısında otururken bulur. Ölümden sonraki yaşamda görevli olan Michael, Eleanor’u karşılar ve durumu kendisine izah eder. Öldüğünü ve “cennete” düştüğünü anlayan Eleanor’un macerası böylelikle başlar. Fakat ortada ters bir şeyler vardır. Eleanor ömrü boyunca “iyi bir insan” denemeyecek bir şekilde hayat sürmüştür. Sistemde çıkan bir hata sonucunda aslında Kötü Yere gitmesi gerekirken yanlışlıkla İyi Yere gelmiştir. Gerçek iyilerin arasında kalan Eleanor, Kötü Yerde göreceği nihai işkenceden kaçmak için bu durumu belli etmeden durumu idare etmeye çalışır. Tabii işler kimsenin beklemeyeceği bir hale gelene kadar…

İnceleme

İşin değerlendirme kısmına gelince söylemek istediğim ilk şey dizinin konusunun orijinal olması. Bu tarz bir konuya sahip bir yapımı daha önce hiç izlemedim ve açıkçası duymadım da. İntihar edenlerin öldükten sonraki hayatını anlatan “Wristcutters: A Love Story” adlı film, bu dizinin konusuna kısmen benzeyen bir filmdi. Onun haricinde The Good Place tarzı ölümden sonraki yaşamı bir sistematiğe dökerek elen alan bir yapıma daha önce hiç rastlamadım. Bu nedenle dizinin sadece konusu bile beni cezbeden etmenlerden birisiydi.

İkinci olarak bu dizinin saf bir komedi dizisi olmadığını belirtmek isterim. Bölümü açayım da başından sonuna kadar beni güldürsün tarzında bir dizi arıyorsanız, The Good Place kesinlikle bu dizi değil. Çünkü normal komedi dizilerinin aksine bu dizinin devam etmekte olan ve insanda merak uyandıran bir senaryosu var. Hatta işin komedi kısmı benim için bir yerden sonra ikinci plana düştü. Bunun nedenine yazının ilerleyen kısımlarında değineceğim. Dediğim gibi Eleanor’un bir hata sonucu İyi Yere düşmüş olması, bazı sorunlara neden oluyor ve bu durum hem Eleanor’u hem onunla birlikte yaşayan iyi insanları hem de tüm bu insanların yaşadığı mahallenin “mimarı” olan Michael’ı zor durumda bırakıyor. Ve ben de acaba şimdi ne olacak diye izlemeye devam ediyorum.

Dizinin güzel bir sürükleyiciliği var. İzleyiciyi sürekli olarak merakta bırakıyor. Bir komedi dizisinde ilk defa rastladığım bir şey var ki neredeyse her bölüm sonu heyecanlı bir şekilde bitiyor ve hemen diğer bölümü izlemek istiyorsunuz. Zaten bu durum diziye bir komedi dizisi olarak bakmayı bırakıp izlemeye devam etmemi sağlayan etmen oldu. Çünkü bir komedi dizisi olarak birazcık sınıfta kaldığını üzülerek söylemeliyim. Bir sezon boyunca gerçek anlamda güldüğüm sadece bir iki sahne oldu. Aynı yapımcının The Office ve Parks and Recreation dizilerini özümseyen bünyem için The Good Place maalesef zayıf kaldı. Fakat endişe etmeyin! The Big Bang Theory’nin son sezonları gibi kötü de değil. Dizi sezon boyunca eğlenceli bir şekilde ilerliyor, ama dediğim gibi baştan sona güleyim diye beklerseniz umduğunuzu bulamayabilirsiniz. İşte burada da dizinin senaryosu ve karakterleri devreye giriyor. The Good Place, bu komedi açığını güzel senaryosu sayesinde uyandırdığı merak unsuru ile kapatarak izleyiciyi kendisine bağlıyor ve izlemeye devam etmesini sağlıyor.

Dizinin ilk sezonu için hoşuma gitmeyen bir durumu da belirtmek istiyorum. Dizinin en azından The Big Bang Theory’nin son sezonları kadar vasat bir mizaha sahip olmadığını belirttim evet, fakat yine de bazı durumlarda The Good Place’in elindeki potansiyelini çok kötü bir şekilde harcadığını düşündüm. Çünkü elimizde harika bir konu var. O kadar fazla mizah ögesi çıkarılabilecek şey var ki bunların çoğu göz ardı ediliyor. Yapılan bazı espriler ise sezon boyunca devam ettiriliyor ve sonuç olarak bu espriler izleyiciye artık komik gelmemeye başlıyor. Bunun haricinde o kadar kötü yazılmış komedi sahneleri de var ki bu sahnelerin dizinin kalitesini aşağı çektiğini düşünüyorum. Zaten konunun gidişatı itibariyle acaba nereye varacaklar diye merak etmeseydim muhtemelen altıncı bölüm civarında diziyi bırakabilirdim. Kötü esprilerden dolayı zaman zaman devam etmekte zorluk yaşasam da olacakları merak ettiğim için izlemeye devam ettim.

Dikkat! Yazının bundan sonraki kısmı spoiler içermektedir.
İlk sezonu izlemediyseniz doğrudan sonuç kısmına atlamanızı tavsiye ederim.

Eleanor’un Ruh Eşi ve Komşuları

İyi Yerin en büyük avantajlarından birisi, dünya üzerindeki ruh eşinizin de sizin için İyi Yerde yanınızda bulunması. Eleanor’un da ruh eşi bir etik ve ahlak profesörü olan Chidi’dir. İkili arasındaki uyumsuzluk dizinin hemen başında ortaya çıkınca zaten bir şeylerin ters gittiği anlaşılmaya başlıyor ve Chidi, Eleanor’un durumunu bilen ilk kişi oluyor. Chidi’den yardım isteyen Eleanor, ruh eşinden etik ve ahlak dersleri alarak İyi Yer için daha uyumlu bir insan haline gelmeye çalışıyor. Ve bunu zaman zaman da başarıyor aslında. Eleanor zaten iyi bir insan olmasa bile kötü bir insan da değildi sonuç olarak. Yani bu tarz insanlar için bir Orta Yer de olamaz mı? Dizinin arka planında yer alan düşündürücü kısımlardan biriydi bu. Bu ve bunun gibi etik ve ahlak üzerine yer yer sohbetler olması dizinin boş bir komedi dizisi olmadığını da gösteriyor.

Eleanor’un komşuları ise birbirlerinin ruh eşi olan Tahani ve Jianyu. Tıpkı diğer mahalle sakinleri gibi iyi insanlar. Tahani bütün ömrünü insanlara yardım etmek için harcamıştır ve Jianyu ise küçük yaşlarda sessizlik yemini içmiş bir keşiştir. Eleanor, Tahani ile her ne kadar iyi anlaşmaya çalışsa da zaman zaman kıskanmaktadır. Çünkü farklı dünyaların insanlarıdır sonuç olarak. Jianyu ise Eleanor’a kısmen daha çok benzeyen kişidir. Çünkü Jianyu da sistemde çıkan bir hata sonucu İyi Yere düşmüştür. Başarısız bir dj, hırsız, uyuşturucu satıcısı gibi sıfatları bulunan birisidir, keşiş hiç değildir.

Muhteşem Bir Sezon Finali

İlk 12 bölümü izleyip de akabinde böyle bir sezon finali görmeseydim muhtemelen ikinci sezonu izleme konusunda kararsız kalırdım. Çünkü işin komedi kısmındaki vasatlığı kapatan güzel senaryosu bile ilk sezonun 12 bölümünde yetmişti. Artık farklı bir şeyler olması gerekiyordu. Sezon finali olan 13. bölüm imdadımıza yetişti ve tokat gibi çarparak beni dizide tutmayı başardı. Şöyle ki ilk bölümden beri gördüğümüz İyi Yer, aslında Kötü Yermiş.

Mahallenin mimarı Michael, aslında bir cehennem zebanisi diyebileceğimiz birisiymiş. İnsanlara yıllardır ve yıllardır yapılmakta olan işkence tekniklerinden sıkılmış ve yeni bir metot denemek istemiş. Bunun sonucunda da birbirlerine adeta cehennemi yaşatacak olan dört adet insanı seçmiş ve onları İyi Yerde olduklarına inandırarak farklı bir işkence metodu denemiş.

Eleanor, çevresi kendisinden daha iyi olan insanlarla çevrilmiş bir durumda. Bu durum onun için aslında bir cehennem. Diğer üç karakter için de benzer durumlar söz konusu. Eleanor’un sezon boyunca aldığı ahlak ve etik derslerinden yaptığı çıkarımlar sonucunda bu durumu fark etmesi üzerine Michael’ın denemekte olduğu yeni işkence metodu başarısızlıkla sonuçlanmış oluyor. Fakat Michael bu durumu telafi edebilecek güçte birisi. Bu dört karakterin hafızasını tek bir parmak şıklatmasıyla silerek yeniden deneyeceğini söylüyor. Bu da bizi dizinin ikinci sezonuna götürüyor.

Son yıllarda izlediğim herhangi bir dizinin bir sezon finalinde bu denli şaşırdığımı hatırlamıyorum. İzlediğim tüm diziler arasında kesinlikle en iyi sezon finallerinden birine sahip. Komedi dizisi olarak geçen bir yapımda böyle bir şeyi açıkçası hiç mi hiç beklemiyordum. Ve işin güzel tarafı, sezon finalindeki bu twistin bütün sezon boyunca aslında gerçekten planlanmış olması ve çok gizli ipuçları ile izleyiciye aktarılmış olması. Yapmak istediği şeyi kesinlikle harikulade bir şekilde başaran bir ilk sezon finaliydi.

Sonuç

Konusu orijinal, senaryosu güzel, karakter gelişimi güzel, komedisi vasat, sezon finali muhteşem ve en önemlisi de bölüm süresi kısa olan eğlenceli bir dizi arayışında olanların izlemesini tavsiye ederim.

1. Sezon Puanı: 7.5/10

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
error
Updated: 7 Şubat 2019 — 15:10