Sinema ve Çizgi Romandaki Thanos’a Kısa Bir Bakış

Bu yazımda Marvel Sinematik Evreninde olan Thanos ile çizgi romanlarda okuduğumuz Thanos hakkında yazmak istedim. Mümkün olduğunca sade ve temel farklarını yazmaya çalışacak olsam bile spoiler içereceği için bunu göze alarak okumanızı öneririm.

530516ae3370f.jpg

Çizgi romanlarda Thanos; Eternals ırkına mensup, Deviant sendromu denilen bir mutasyonla doğmuştur.

Şimdi buraya kadar sinemada gördüğümüz ile benzerlikleri var. Filmde gördüğümüz kadarıyla Thanos, kendi gezegeninde hor görülmeden yaşamış. Kendi gezegenini düşünen ve yaşamın devam etmesini isteyen birisidir.

Çizgi romanlarda ise daha doğduğu anda annesi tarafından öldürülmek istenmiştir. Bunun nedeni ise annesi, Thanos’un gözlerinde ölümü görmesidir. Ayrıca görünümü yüzünden kendi halkı tarafından dışlanmıştır. Bu dışlamanın getirdiği yalnızlıkla kozmik bir varlık olan Death ile yakınlaşmış ve ona aşık olmuştur. Aşkını kanıtlamak için kendi gezegeni Titan’ı yok eden, kendi öz çocuklarını öldüren Thanos’un amacı evrendeki yaşamı bitirmektir diyebiliriz.

Burada işler değişiyor. Filmde Thanos yaşamın devam etmesi için öldüren bir karakter. Hatta sevdiği tek varlık olan Gamora’yı feda ederken göz yaşı dökebilen film boyunca üzüntüsü devam eden birisi. Kısacası çizgi romanların aksine izleyici tarafından empati yapılabilen bir karakter haline geliyor.

Avengers-Infinity-War-Izledik-Spoiler-olmayan-inceleme_1

Açıkçası hem çizgi romanlar ile tanıştığım Thanos’u hem de filmde gördüğümüz Thanos’u sevdim. Çizgi roman severler belki bu Thanos’u sevmediler veya sevmeyecekler.

Fakat bu kişilerin şu açıdan bakmasını istiyorum. Marvel Sinematik Evreninin 10 senedir yaptığı şey karakterleri pek yabancılaştırmadan, bizden birisi olduğunu göstererek bize yakınlaştırmak. Her filmde bunu yapmaya çalışan ve karakterleri buna göre işleyen Marvel’ın, bir anda empati yapması zor, izleyiciye yabancı gelecek bir karakterle karşımıza çıkması doğru olmazdı. Düşünün bir yanda kimsenin olamayacağı kadar yalnız ve imkansız olan bir şey için tüm yaşamı öldürebilecek birisi. Diğer yanda inandığı şeylere inanmasanız bile bir şekilde anlayabileceğiniz birisi.

Sonuçta 10 senelik bir işleyiş söz konusu ve geçmiş filmlere bakınca, her filmin bu film için yapıldığını apaçık bir şekilde görüyoruz. Bu yüzden bu Thanos’u Marvel Sinematik Evreni için doğru buluyorum. Hatta son zamanlarda gördüğümüz en iyi kötü karakterlerden birisi bile diyebilirim.

Diyeceklerim bu kadar siz de filmde Thanos’u nasıl bulduğunuzu, hangi Thanos’u daha çok sevdiğinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
error
Updated: 29 Ekim 2018 — 02:41