Silver Surfer Kimdir?

Silver Surfer

Gerçek İsmi: Norrin Radd
Karakter İsmi: Silver Surfer
Lakapları: Skyrider, Sentinel of the Spaceways, Silverado, Chrome Dome
Yayımcı Firma: Marvel Comics
Yaratıcılar: Jack Kirby, Stan Lee
Cinsiyet: Erkek
Doğum Günü: Bilinmiyor
Doğum Yeri: Zenn-La
Göz Rengi: Gümüş (Silver Surfer), Mavi (Norrin Radd)
Saç Rengi: Kel (Silver Surfer), Siyah (Norrin Radd)
Boyu: 193 cm
Kilosu: 102 kg
Akrabaları: Jartran Radd (babası, ölü), Elmar Radd (annesi, ölü)
Bulunduğu Takımlar: Defenders (eski üye), Star Masters (eski üye)
İlk Göründüğü Sayı: Fantastic Four, Vol. 1 #48

 

 

Yaratılışı

Jack Kirby, Fantastik Dörtlü’nün Dünyalar Tüketen Galactus ile olan mücadelesi için için ekstra bir karakter yaratmak ister. Kafasında, uzaydan gelen ve bir uzay aracı süren bir karakter düşünür. Stan Lee‘den habersiz bir şekilde bu karakteri hikâyeye ekler. Stan Lee hikâyeyi ilk defa gördüğü zaman biraz tereddüt eder fakat daha sonradan karakterin hikâyeye dahil edilmesini hoş karşılar ve böylelikle uzay gezgini “Silver Surfer” yaratılmış olur.

 

 

Köken Hikâyesi

Norrin Radd, Samanyolu Galaksisi Denep Sisteminde bulunan barış dolu “Zenn-La” gezegeninde yaşamaktadır. Bir gün bu barışçıl gezegen, Dünyalar Tüketen Galactus‘un varlığıyla tehlike altında kalır. Bilim Kurulu, Norrin’in özel bir uzay gemisi kullanarak Galactus’un yanına gitmesini ve onunla konuşmasını sağlar. Galactus, bu isteği tek bir şartla kabul edeceğini söyler; gezegeni terk etmesine karşılık olarak Norrin Radd Galactus’un Elçilerinden (Heralds of Galactus) biri olmak zorundadır. Norrin Radd bu teklifi kabul eder ve bunun sonucu olarak Galactus, parmağından ufak bir Kozmik Güç çıkararak Norrin’e verir ve Silver Surfer ortaya çıkar. Silver Surfer’ın temel görevi, Galactus’un beslenmesi için gerekli enerjiye sahip olan gezegenleri bularak ona sunmaktır. Bu bir süre böyle devam eder. Fakat bir zaman sonra üzerinde yaşam formu olmayan gezegenler bulmak, Silver Surfer için çok zor olmaya başlar. Galactus, Silver Surfer’ın yaşamları riske atmama prensibini fark eder ve onun zihnindeki düşünceleri bastırarak güçlerini daha etkili bir biçimde kullanmasını sağlar. Artık Silver Surfer için gezegenlerin yaşam formlarıyla dolu olup olmaması önemli değildir. Uzun süre sonra olan bazı olaylardan sonra Dünya’da mahsur kalan Silver Surfer, geçmişteki günahlarından arınmak için evrenin dört bir köşesine seyahat eder ve gittiği her yerde adaleti sağlar.

 

 

Güçleri ve Yetenekleri

Kozmik Güç: Galactus’un elçisi olması karşılığında kozmik güce kavuşmuştur.

Yaralanmazlık: Silver Surfer’ın cildi o kadar sağlamdır ki hiçbir şekilde zarar görmez, yaralanmaz. Her türlü basınca ve sıcaklığa karşı dayanıklıdır. Bir yıldızın hatta bir kara deliğin çekirdeğine gidip hiçbir yara almadan geri dönebilir.

Yenilenme: Silver Surfer, vücudunun kopan herhangi bir parçasını (sörfü de dahil) kozmik güç sayesinde yeniden çıkarabilir.

Süper Güç: Kozmik güç, Silver Surfer’a inanılmaz boyutta güç vermiştir. Bu güç öylesine fazladır ki evrenin en güçlü canlılarıyla (Thanos, Champion of the Universe, Thor, Hulk) dövüşebilmesine imkan sağlamıştır.

Faz Değişimi: Silver Surfer, kendini soyutlayarak cisimlerin içinden geçme yeteneğine sahiptir. Bu özellik aynı zamanda kendini, düşman ataklarından koruması bakımından çok faydalıdır.

Dayanaklılık: İnanılmaz bir dayanıklılığı vardır. Nefes almasına bile gerek yoktur. Acıkmaz, susamaz, yıllar boyunca hiç yorulmadan seyahat edebilir.

Enerji Emilimi: Silver Surfer’ın cildi beta parçacıklarından güneş ışığına kadar her türlü enerjiyi absorbe edebilir, emebilir. Binlerce gezegen tarafından beslenmiş haldedir. İsterse bu enerjiyi dışa vurabilir. Hatta güneşten öylesine enerji emmiştir ki yaşayan bir bombaya dönmüştür.

Büyük Patlama Gücü: Silver Surfer, çevrede bulunan ufak boyutlardaki kozmik gücü absorbe ederek bu enerjiyi farklı yollarla dışa vurabilir. İsterse oluşturduğu bir kanal aracılığıyla bu enerjiyi parmak uçlarına aktarıp, bir yıldızı yok edebilecek güçte ışınlar atabilir. Yapacağı patlamaların büyüklüğünü istediği şekilde ayarlayabilir, hatta atomik boyutlarda bile.

Enerji Manipülasyonu: Enerjiyi kullanarak güç kalkanı veya güç alanı oluşturabilir. Bu alanda düşmanlarını hareketsiz bırakabilir. Güç kalkanı sayesinde uzayda hayatta kalamayacak olan canlıların, uzayda seyahat etmesini sağlayabilir.

Madde Kontrolü: Maddelerin molekülleri ile oynayarak istediği maddeyi oluşturabilir, maddelerin fazlarını değiştirebilir. Bu özellik onun, düşman hapsinden kaçmasını ve ayrıca düşman silahını etkisiz hale getirmesini sağlayabilir.

Süper Hız: Silver Surfer, ışık hızından daha hızlı hareket edebilir. Vücudu, buna dayanabilecek kadar çeviktir.

Uçma: Silver Surfer için yer çekimi önemsizdir. Çok hızlı bir şekilde istediği uçup, istediği şekilde manevra yapabilir. Ayrıca uçması için sörfüne ihtiyacı yoktur.

Zaman Manipülasyonu: Zamanda ileri ve geri gidebilecek kadar yüksek hızlara çıkabilir. Zaman katmanında oynama yaparak geçmişi öğrenebilir. Kuantum alanı yaratarak sadece düşüncesiyle istediği zamana gidebilir.

İyileşme: Kozmik gücünü kullanarak yaralarını çok hızlı bir şekilde iyileştirebilir fakat ölüleri tekrar hayata döndüremez. Ayrıca organik canlıların gelişimini hızlandırma özelliği vardır.

Telepati: Silver Surfer, canlıların zihnini okuyabilir ve bazen bunu önlemek için bilinçli bir çaba sarf eder. Canlıların zihinlerini okumaktansa onlarla konuşmayı tercih eder.

Süper Görüş: Molekül seviyesinden ışık yılı uzaklığına kadar geniş bir görüş gücü vardır. Görüşünü çeşitli ışık ve radyasyon spektrumlarına dönüştürebilir. Bu onun, evrenin en iyi iz sürücülerinden biri olmasını sağlamıştır. Ufacık bir toz parçacığını ışık yılı uzaklığından takip edebilir.

Süper His: Mükemmel denebilecek düzeyde duyma yetisi vardır. Çevresindeki tüm moleküllerin varlığını hisseder. Bu onu, asla gizlice saldırılamaz hale getirmiştir. Belirli bir düzeyde kozmik bilinci vardır ve bunun sayesinde herhangi birinin yerini teyit edebilir veya düşmanın zayıflığını görebilir.

Sörf Tahtası: Kendi vücudundan oluşturduğu bir sörf tahtasına binerek seyahat eder. Zihinsel olarak da kendisine bağlanmıştır. Ayrı düşseler bile zihinsel bağlantıları sayesinde tekrar bir araya gelebilirler. Neredeyse yok edilemez olan bu sörf tahtası, kalkan veya silah olarak kullanılabilir. Eğer sörf tahtası zarar görürse veya kırılırsa, Silver Surfer onu tamir edebilir veya baştan yaratabilir.

 

 

Ben bir tanrı değilim. Asla bir hayat yaratmadım… Fakat bir hayat yaşadım. Bu benim için yeterlidir. Sevmek, hayal kurmak, yıldızlar arasında uçmak. Henüz doğmamış olanların, bu duyguları yaşayabilme şanslarını korumak için mücadele edeceğim. Önümüzde yatan savaşlarda birçok hayat yaşamını yitirecektir. Fakat geride kalanlar onların kahramanlığını sürekli canlı tutacaktır. Ve onlar, öldükten sonra bile, tıpkı tanrılar gibi sonsuza kadar yaşayacaklar.

Silver Surfer

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
error
Updated: 14 Kasım 2018 — 22:05