One-Punch Man – Hobi İçin Kahramanlık

Yazar: One

Çizer: Yusuke Murata

One tarafından 2009 yılında oluşturulan One-Punch Man, internette yayınlandığı kısa sürede yakaladığı başarı sonucu 2012 yılında Yusuke Murata‘nın seriyi baştan çizmeye başlamasıyla son halini alıyor. 2015 yılında Madhouse tarafından yapılan anime serisi ile de popülerliği günden güne artıyor. Harika animasyonlar ve ostler ile izleyicilere büyük keyif veren bu 12 bölümlük anime serisine göz atmanızı kesinlikle tavsiye ederim. Animenin ikinci sezonu da J.C.STAFF tarafından 2019 yılının Nisan ayında çıkacak.

Hikâyesi Nedir? Neler Anlatıyor?

Kahramanımız Saitama yaptığı antrenmanlar sonucu o kadar güçlenmiştir ki tüm düşmanlarını tek yumrukla yenmektedir ve kendisine gerçek dövüş deneyimi yaşatacak bir düşman aramaktadır. Konusu biraz kulağa sıkıcı gelebilir. Fakat bu durum seriyi en özgün eserlerden bir tanesi yapıyor. Bunun başlıca nedeni; bir yandan süper kahraman ve shounen kültürünü tiye alırken diğer yandan toplumun şekilci oluşuna (popülen olan daha iyidir mantığı) hafiften dokundurması. Tüm bunları yaparken kendisini basitleştirmeden, kendisine has absürt komedisini de üstüne ekleyerek yapıyor.

Ana karakter Saitama ise yukarıda bahsettiğim duruma en iyi örnek. Sıradan bir görünüşü olmasına ve popüler bir kahraman olmamasına rağmen birçok defa insanları kurtarmış olsa da hak ettiği değeri pek görmüyor. Gerçi Saitama’nın bu durumu pek önemsendiği söylenemez. Zira kendisi bu kahramanlık işlerini hobi için yapıyor. Saitaman’nın her önüne gelene tek atması meselesi yüzünden aksiyonun kalitesi açısından bir endişeniz olabilir fakat sizi temenni ediyorum; olmasın. Böyle söylememde yan karakterler çok etken bir durum. Arada ciddi karşılaşmaları olmasına rağmen yine de  Saitama’nın dövüşleri ne kadar komik ise yan karakterlerin dövüşleri de bir o kadar ciddi ve güzel oluyor. Üstüne Murata’nın muazzam çizimlerini de ekleyince ortaya muhteşem bir eser çıkıyor.

Yan karakterlerden bahsetmişken; serinin bir çok şeyi tiye aldığını söylemiştik. Bu yüzden görmeye alıştığımız karakterler olsa da One’ın ince dokunuşları sayesinde neredeyse hepsi kusursuz. Özellikle Saitama’ya yakın olan karakterler arası ilişki hem komik hem de bir o kadar güzel. Ayrıca bunu çok basit bir şekilde yapıyor. Genos’la usta-çırak ilişkisini, Speed-o’-Sound Sonic ile iki rakibin ilişkisini ve King ile iki dostun ilişkisini anlatıyor. Bu durum da karakterler arası dinamiği koruyor.

                                    One ve Murata’nın çizimlerinin karşılaştırılması

Çizimler

Çizimlerin kalitesi o kadar iyi ki aslında özel olarak bahsetmeye bile gerek yok. Murata’nın neredeyse her çizimi paha biçilemez bir eser olmaya aday. Burada asıl konuşmamız gereken One ve Murata’nın uyumu. One, Saitama gibi sıradan görünüme sahip karakteri oldukça karizmatik ama komik bir şekilde işlerken, Murata ise bunu çizimleri ile tamamlıyor. Her ne kadar One’ın kendine has komik çizimi olmasına rağmen One-Punch Man bu kadar tanınan bir seri haline geldiyse ve ileride kült bir seri olarak anılacaksa kesinlikle bu ikilinin iş birliği sayesinde olacaktır. Diğer türlü; tulum giymiş, bulaşık eldiveni takmış kel birisinin ”indirim günü” diye bağırarak düşmanını yenerken karizma gözüktüğü başka bir seri, başka bir karakter hayal edemiyorum. Belki yine One-Punch Man’den bir karakter olabilir ama fazla spoiler olmasın diye ismini vermek istemiyorum.

Sonuç

Kaliteli aksiyon ve çizimlerle mest olmak istiyorsanız ve bunun yanında ayrıca bol bol gülmek istiyorsanız One-Punch Man kesinlikle okumanız gereken bir seri. Serinin en büyük ve neredeyse tek eksiği ne zaman çıktığının belli olmaması. Fakat verilen emek ve gelen sayfaların sayısı bakımından doyurucu olduğu için bu durum bir sorun teşkil etmiyor. Ayrıca ülkemizde Akılçelen Kitaplar tarafından çevrilmekte. Şu an bende 7 cilt bulunmakta ve kaliteli bir iş çıkardıkları söyleyebilirim.

PUAN: 9/10

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
error
Updated: 2 Kasım 2018 — 17:08