Ne İzlesem Diyenlere: Ocak 2019 Netflix Rehberi

Bu yazımızda Netflix’i olup ”ne izlesem” diye gezenlere rehber olacak bir yazı dizisine başlıyoruz. Çıkış yılı fark etmeksizin izlediğimiz, sevdiğimiz bilumum kategoriden içerikler önerirken, o ay çıkışını beklediğimiz yapımlar varsa onları da tavsiye edeceğiz.

Dizi: Peep Show

Tür: Komedi

Çıkış Yılı: 19 Eylül 2003

Yönetmenler: Becky Martin (36 bölüm, 2007-2015), Tristram Shapeero (12 bölüm, 2004-2005), Jeremy Wooding  (6 bölüm, 2003)

Senaryo: Jesse Armstrong (53 bölüm, 2003-2015), Sam Bain (53 bölüm, 2003-2015), Andrew O’Connor (49 bölüm, 2003-2015)

Oyuncular: David Mitchell, Robert Webb, Matt King, Oliva Colman, Neil Fitzmaurice, Isy Suttie, Paterson Joseph

Sezon: 9 (54 bölüm)

Peep Show’un henüz ilk sezonunu bitirmiş ve ikinci sezonundan birkaç bölüm izlemiş olsam bile izlediğiniz zaman farklı bir deneyim sunacağına inandığım için eklemek istedim. Peep Show, iki loser arkadaşın başından geçenleri anlatırken onlar adına utanmanız sağlayacak kara mizah ögeleri içeren bir yapım. Fakat diğer dizilerden ayıran en önemli faktör farklı bir çekim tarzına sahip olması. Tüm yaşananlar izleyiciye;  ana karakterlerin bakış açısı ve iç sesleri ile anlatılıyor. Böylece bu iki loser karakterin yaşadıkları daha çok tesir ediyor. Belli noktadan sonra onlar adına utanmayı geçip en az onlar kadar rezil olduğunuzu hissedeceksiniz.

Yarışma Programı: The Final Table

Çıkış yılı: 20 Kasım 2018

Sezon: 1 sezon (10 bölüm)

Bunu aşçılık üzerine eğitim aldığım için söylemiyorum ama The Final Table dünya üzerindeki yapılmış en iyi yarışma programı olabilir. Salak saçma kavgalar yerine yapılan yemeklerin ön planda olduğu, Michelin Yıldızlı, The  World’s 50 Best Restaurant listesinde restoranları bulunan şeflerin katıldığı muhteşem bir yarışma. Tabii sadece yapılan muhteşem yemeklerle sınırlı kalmıyorsunuz. Dünyanın her tarafından gelen şeflerin yaşam öykülerine, kültürlerine de tanıklık ediyorsunuz. Uzun zamandır bana bu kadar farklı duygular yaşatan bir yapım olmamıştı. Kesinlikle izleyin.

Film: Roma  

Tür: Dram 

Çıkış Yılı: 21 Kasım 2018(Sinema), 14 Aralık 2018 (Netflix)

Süre: 2 Saat 15 Dakika

Yönetmen: Alfonso Cuarón

Senaryo: Alfonso Cuarón

Oyuncular: Yalitza Aparicio, Nancy García García, Marina de Tavira, Diego Cortina Autrey, Carlos Peralta, Marco Graf, Daniela Demesa, Verónica García

Alfonso Cuaron, kendi yaşam hikayesinden esinlendiği bu filmde; 1970’lerin Meksika’sında yaşananları orta sınıf bir ailenin hizmetçisi olan Cleo’nun bakış açısından anlatmaktadır. Film ilk sahnelerde gördüğümüz akan su kadar duru ve sade. Hiçbir abartı veya sahtelik yok, her şey olabildiğince gerçek. Fakat anlattığı hikâye olabildiğince gerçekçi olsa da hiçbir vurucu tarafı olduğunu düşünmüyorum. Belki ülkede yaşadığımız olaylardan sonra belli bir doyum noktasına geldiğim için kanıksadım. Fakat bu film sinematografik açıdan muhteşem olmuş.. Özellikle  Alfonso Cuarón’un filmi siyah-beyaz yapma tercihi atmosferin gerçekçiliğini artırıp, dönemi daha iyi yansıtmasını sağlamış. Dönemde yaşanan olaylardan da kesitler sunarak bu durum iyice perçinlemiş. Sanki sizde o dönemde yaşıyormuşsunuz gibi hissediyorsunuz.

Filmi bir kere daha izleyip bir inceleme yazısı yazmayı düşünüyorum. O yüzden pek detaya girmek istemiyorum ama Roma’yı izlerken tanıdık olaylara şahit olup belki de kendinizden bir parça bulacağınız bir film. Tüm saydıklarımı benim gibi bulamasanız bile sinematografik açıdan haz duyacağınız kesin.

Anime: Back Street Girls: Gokudolls 

Tür: Komedi, Seinen

Stüdyo:  J.C.Staff

Bölüm: 10 Bölüm (24 Dakika)

Gokudolls serisinin konusu tek cümlede özetleyecek olursam; görevlerinde başarısız olan 3 yakuza üyesinin cinsiyetlerini değiştirmeye zorlanarak, J-Pop idolu olma macerasını işliyor. Ben de animelerde bu tarz absürt olayların yaşandığı serilere bayılıyorum. Tamamen eğlence odaklı, kısa sürede tüketilebilir seriler oluyorlar. Bu tarz serileri en başına da benim için Grand Blue gelir. Gokudolls’u onun kadar iyi görmüyorum hatta çoğu kişinin ilk dakikalarından sonra bile kapatabileceği bir seri olabilir ama animelerdeki absürt komediyi sevenler ile kısa sürede tüketilebilecek bir seri arayanlar göz atabilir.

Alternatif: Netflix olmasa da olur diyenler için Grand Blue. İlle de Netflix olsun diyenler için One- Punch Man.


Bu ay önereceğimiz yapımlar bu kadar. Eğer sizinde önereceğiniz yapımlar varsa bizimle paylaşabilirsiniz. İyi seyirler.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
error
Updated: 25 Aralık 2018 — 15:35