Gölge Oyunu – Akla Durgunluk Veren Bir Hikaye

Yönetmen: Yavuz Turgul

Yapımcı: Türker İnanoğlu

Senarist: Yavuz Turgul

Yapım Yılı: 1992

Oyuncular: Şener Şen, Şevket Altuğ, Larissa Litichevskaya, Metin Çekmez, Ülkü Duru

Uzun zamandır izlemeyi düşündüğüm Gölge Oyunu’nu,  Erler Film Youtube kanalında karşıma çıkmasıyla sonunda izleyebildim. Kendime bu kadar geç izlediğim için kızsam da asıl kızdığım; günümüz Türk sinemasının bize izletmek zorunda kaldığı filmler. Evet istersek iyi olanı bulabilmemiz zor değil hele günümüz dünyasında ama genel ortalamanın bu kadar düşük olmaması gerektiğini düşünüyorum.  Özellikle geçmişte böyle kaliteli filmler çıkabiliyorken günümüzde leş youtuber kitlesinin filmlerini görmek direk bu millete hakaret olsa.

 

fgdfg.PNG

Konusu ve Gölge Oyunu Nedir?

Gölge oyunu için; mistik ve gerçeküstü bir ortamda iki dostun başından geçenleri, saz ekibi sayesinde masalsı bir şekilde anlatılması demek doğru olabilir.  Daha doğrusu bu filmi bir yolculuk filmine  benzetebiliriz.  Fakat bu sefer iki insanın, iki dostun kendilerini tanıma, eksiklerini yenme yolculuğu…

Genel Değerlendirme

Abidin (Şener Şen) ve Mahmut (Şevket Altuğ), Karabiberler sahne adıyla modern komikler olarak Rüya adlı pavyonda çalışmaktadırlar. Birbirlerinden tamamen farklı olan iki arkadaş için Hacivat ve Karagöz benzetmesi en iyi benzetmelerden birisi olacaktır. Bu iki arkadaşı birbirlerine bağlayan etmen ise yalnızlıktır. Bir yanda annesi tarafından terk edilen Abidin, diğer yanda ise bazı olaylar yüzünden kaldığı yurdu terk eden Mahmut…

Terk edilen Abidin yüzeysel ilişkiler kurarak, Mahmut ise özellikle kadınlara karşı kendisini kapatarak bir savunma mekanizması geliştirmiştir. Bir gün hayatlarına giren sağır ve dilsiz bir kadın olan Kumru, kahramanlarımızın kendi benliklerini bulmasını sağlayıp ortadan kaybolur. Kumru sonrası Abidin ve Mahmut daha iyidir, daha mutludur.

Peki hayatlarına aniden girip çıkan ikisi dışında kimsenin hatırlamadığı bu kadın kimdir? Bu iki oyuncunun yarattığı bir izdüşüm mü bir melek mi? Yoksa ikilimiz bir rüya mı gördü? Burada Yavuz Turgul çalgıcılar üzerinden ”kim bilir” sorusunu sorarak bizlere bırakıyor cevabını. Ben kahramanlarımızın bir izdüşümü olarak görüyorum. Annesini bulmaya gelmesi ve onu hapishanede bulması Abidin’i, sağır ve dilsiz olması da Mahmut’un geçmişte yaşadıklarını temsil ediyor. Tabi kim bilir gerçekte nedir, doğru olan tek şey ise Kumru sonrası Abidin ve Mahmut eksikliklerini yenip daha mutlu olmuşlardır.

333.PNG

Oyunculuk hakkında uzun uzun konuşmaya gerek yok. Hem Şener Şen hem Şevket Altuğ muhteşem bir iş çıkarmışlar. Asıl değinmek istediğim konu ise filmin sinematografik açıdan zengin olması. Işıklandırmalar zekice kullanılması sayesinde gölgelerden oluşan simgeleri başarılı buldum. En ilginç sahne ise Mahmut ve Kumru’nun seviştiği sahnede Mahmut’u kadın Kumru’yu ise erkek yerine koyması, kullandığı müzik ise gerçekten eşine zor rastlanır.

Yazımızı sona erdirmeden önce Türk sinema tarihinin bu güzide filmini kesinlikle izlemenizi öneriyorum.

Puan: 9/10

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
error
Updated: 23 Aralık 2018 — 04:57