Manga İncelemeleri #8

Her hafta yazmayı planladığım bu seride; mangaların aylık veya haftalık olarak çıktığına bakmadan o hafta hangi serileri okuduysam onları ele alıyorum. Spoiler konusunda hassas olan arkadaşları uyarıyorum. Bol spoiler içerecek bu yazı dizisinde, serileri överken yeri geldiği zaman gömeceğim de. Tabii bunun yanında bölüm değerlendirmelerimiz, gelecek bölüm tahminlerimiz ağırlıklı olacak

Önceki Bölümler: Manga İncelemeleri #1Manga İncelemeleri #2Manga İncelemeleri #3Manga İncelemeleri #4 Manga İncelemeleri #5 Manga İncelemeleri #6Manga İncelemeleri #7

Bu hafta okuduklarım: One Piece, One-Punch Man, Shingeki no Kyojin,

Okuduğum güncel seriler: Berserk, Grand Blue, Hunter x Hunter, One Piece, One-Punch Man, Shingeki no Kyojin

Haftanın en hype yaratan sayısı: Shingeki no Kyojin

Haftanın en iyi sayısı: Shingeki no Kyojin

 

One Piece #927 O-Toko, the Kamuro 

Tayfanın birlikte takılmasını gerçekten özlemişim. Sanji, Franky, Usopp ve Robin’i bir arada görmek güzeldi. Üstüne Sanji ve Franky‘nin birlikte dövüşmeleri ekstra güzellik kattı. Tab,i bu dövdükleri kişiler, Orochi’nin adamı olan Kyoshiro’ya bağlı olunca başları biraz ağrıyacak gibi gözüküyor. Çünkü Kyoshiro; Orochi’nin davetlisi olduğu için bu işle uğraşmak yerine Queen’e suikastçi göndermesini söyletti. Bu durumda olası olan Sanji ve Queen dövüşünün şansını artırdı. Fakat burada asıl ilginç olan Kyoshiro‘nun bu işi Queen’e bırakması oldu. Sanki makam bakımından çok farklı değil gibiler. Kyoshiro güçlü birisini de benziyor belki Queen’e yakın bile olabilir. Belki Sanji ilk onunla dövüşerek Queen dövüşü öncesi gücünü yükseltebilir. Ayrıca şunu söylemeden geçemeyeceğim Wano’da bile nasıl okama çekmeyi başardın Sanji?

Gelelim uzun zamandır beklediğim kişinin az da olsa gösterilmesine. Evet sonunda Orochi gözüktü. Her ne kadar siluet olarak ejderha formunda görmüş olsak bile sonunda görebildik. Şu anlık pek bir şey diyemiyorum fakat görünüşe göre hepimizin düşündüğü gibi Yamata no Orochi benzeri çıkacak gibi gözüküyor. Benzeri dedim çünkü henüz beş tane kafasını görebildik. Naga veya Hydra benzeri bir şey çıkma şansıda var tabii. Belki smiley meyvesi yediği için öyledir diyeceğim ama umarım öyle bir şey çıkmaz. Şu ana kadar hem güçlü hem de smiley meyvesi yemiş birisini oda göstermedi. Yemiş olsa bile umarım en azından güç bakımından yeterli seviyede çıkar. Orochi ile bir diğer önemli konu ise Wano’nun en güzel kadını olan Komurasaki’ye kafayı takmış olması. Bu durumda beni şüpheye düşürmüyor değil. Oda yine uçuk kaçık çizimlerinden bir tanesi yapacağına iyice inanmaya başladım gibi. Neyse Komurasaki denilene göre bir oiran yani hayat kadını ve Orochi’nin yemeğine davetli. Ayrıca bu yemekte Robin’i de göreceğiz. Sonunda Orochi’nin odasına girip planları çalacak gibi gözüküyor. Komurasaki’ye dönecek olursak ben onu daha önce gördüğümüz çalgı çalan maskeli kadınla aynı kişi olduklarını düşünüyorum. Hatta Momo’nun kardeşi Hiyori bile çıkabilir. Henüz ona ne olduğunu bilmiyoruz. Bu şekilde hikayeye bağlanacağını düşünüyorum.

Sonraki bölüme Oda ne gösterir bilemiyorum. Seçeneği çok ama ucundan da olsa Zoro nereye gidiyor bahsedebilir.

PUAN: 7.5/10 

One-Punch Man #99 Heat-up 

Şu dövüş bir türlü bitmedi gitti. Bu kadar kaliteli iş çıkmasa topa tutardım ama şu anlık susuyorum. Bölümde çok konuşulacak olay yok. Child Emperor ile Phoenix Man dövüşü devam ediyor. Sadece son sayfalardaki robot mezarlığı ilginçti.

PUAN: 7/10 

Shingeki no Kyojin #112 Ignorance

Muhteşem bir bölümdü. Artık işlerin hızlanmasıyla birlikte Ackerman sülalesinin gücünün kaynağı da açıklandı. Çoğu kişinin tahmin ettiği gibi dev gücü kazandırılmış çıksalar bile daha ilk sayılarda gördüğümüz Mikasa’nın kaçırıldığı sahnede gücünün uyandığını öğreniyoruz. Bunun nedeni ise her Ackerman’ın birisini korumaya çalıştığı zaman gücünü uyandırması. Erwin için Levi, Uri Reiss için Kenny ve Mikasa ise Eren için bu gücü uyandırıyor. Burada Isayama‘yı tebrik etmek istiyorum daha o sayılardan bu kadar ilerisini düşündüğü için. Gerçekten Shingeki serisi muhteşem bir kurguya sahip bir seri. Umuyorum ki muhteşem şekilde de bitecek. Isayama bizi yanıltmayacak.

Tüm bu açıklamaları ise Eren yapıyor. Bu çocuğu artık tanıyamaz oldum. Tam bir douchebag oldu. Umuyorum ki en acı verici bir şekilde geberip gidersin. Seni korumak için ölen insanların onca fedakarlığını boşa çıkarıyorsun. Haydi Mikasa ve Armin için söylediklerin bir tarafa nasıl kendi vatandaşlarını deve dönüştürebilirsin. Özgürlüğünün bedeli bu mu, zaferin bedeli bu mu? Hiçbir düzgün açıklama bu yaptıklarını kapatamayacak olsa da Zeke ile nasıl bir planın var merak ediyorum. Zeke demişken o da şu anlık Levi‘yi dönüştürdüğü titanlarla bırakıp, kaçmış gibi gözüküyor. Bakalım Eren ile buluşmaları nasıl olacak.

PUAN: 8.5/10

 

GENEL DEĞERLENDİRME

Bu hafta güzel seriler çıktı fakat haftaya serilerin yeni sayıları çıkmayacağı için bölüm veremeyeceğim. Aslında Grand Blue çıkmasına rağmen herhangi bir çevirisi olmadığı için onu ele alabilirdim ama pek uygun olacağını düşünmüyorum. Artık bekleyeceğiz.

Bu haftaya genel puanım: 8/10

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
error
Updated: 15 Aralık 2018 — 11:36