Manga İncelemeleri #6

Her hafta yazmayı planladığım bu seride; mangaların aylık veya haftalık olarak çıktığına bakmadan o hafta hangi serileri okuduysam onları ele alıyorum. Spoiler konusunda hassas olan arkadaşları uyarıyorum. Bol spoiler içerecek bu yazı dizisinde, serileri överken yeri geldiği zaman gömeceğim de. Tabii bunun yanında bölüm değerlendirmelerimiz, gelecek bölüm tahminlerimiz ağırlıklı olacak.
 

Önceki Bölümler: Manga İncelemeleri #1Manga İncelemeleri #2Manga İncelemeleri #3Manga İncelemeleri #4 Manga İncelemeleri #5

Bu hafta okuduklarım: Hunter x Hunter, One Piece

Okuduğum güncel seriler: Berserk, Grand Blue, Hunter x Hunter, One Piece, One-Punch Man, Shingeki no Kyojin

Okumayı bıraktığım seriler: Black Clover, Dr.Stone, Shokugeki no Souma, Goblin Slayer

Okumayı düşündüğüm seriler: Vinland Saga

 

Haftanın en hype yaratan sayısı: One Piece

Haftanın en iyi sayısı: One Piece

 

One Piece #925 Blank

Ufak bir aradan sonra Oda yine güzel bir bölümle dönüş yapmış. Wano Arc’ının 1. bölümünün bitmesinin ardından 2. bölüme geçiş yapıyoruz. Tabii öncesinde biraz bekliyoruz çünkü; Oda bizlere Wano dışında dünyada neler oluyor onu göstermek istemiş. Aslında iyi yapmış ama biraz daha uzun tutmasını isterdim. Özellikle Devrim Ordusu ile Fujitora ve Ryokugyu‘nun yaptığı savaş hakkında daha fazla şey görmek isterdim. Oda direkt olarak bu savaşı göstermek yerine bir karakter aracılığıyla anlatıyor. Fakat anlatan karakter Blackbeard olunca işler değişiyor.

Blackbeard’ın yeni görünümü çok iyi olmuş. Hatta esinlenildiği kişiye daha çok benzemiş. Bu sayıda sadece savaşın bilgisini öğrenmiyoruz. Aynı zamanda Big Mom’ın Wano’ya gitmek üzere olduğunu ve Blackbeard’ın ödüllünün açıklanmasıyla birlikte tayfasından Catherina Devon ile Shiryu‘nun meyvelerini de öğreniyoruz. Catherino Devon Zoan türü olan ”9 Kuyruklu Tilki” meyvesi yerken, Shiryu ise hatırlarsanız Moriah’ın adamlarından olan Absalom’ı öldürüp onun ”Görünmezlik” meyvesini yemiş. Moriah demişken sonunda kendisini de görebildik. Çoğu kişi onu Wano’da bekliyordu ama Blackbeard’ın adasında gözüktü. Bakalım Blackbeard’ın tayfama katıl demesini kabul edecek mi? Açıkçası ben pek sanmıyorum. Moriah her ne kadar kötü birisi olsa da tayfasını önemseyen birisiydi. Bir şekilde kaçacaktır o adadan.

Gelelim bir diğer önemli olaya. Seride çok nadir gördüğümüz Mihawk’ı görebilmek aşırı sevindirici bir olay. Aslında Moriah’nın tayfasında bulunan Perona onunla birlikte yaşıyordu fakat bu bölüm Moriah’ın yaşadığını öğrenmesiyle Perona veda ederek Mihawk‘ın adasından ayrılıyor. Mihawk da en mantıklı hareketin bu olduğunu ve Reverie’de çok ilginç bir konunun konuşulduğunu söylüyor. Şimdi bu konu acaba ne? Benim aklıma ilk olarak Shichibukai sisteminin kalkabileceği geliyor. Fujitora’nın zaten böyle bir amacı olduğunu ve Vegapunk‘ın yeni bir buluş yaptığını hatırlıyoruz. Yanlış hatırlamıyorsam Arabasta Kralı Nefertari Cobra, 2 sene önce Reverie’de bu konuyu konuşmak istediğini söyledi diye hatırlıyorum. Zaten Reverie Arc sırasında Fujitora’dan bir mektup almıştı. O yüzden Shicibukai sistemi hakkında konuştuklarını düşünüyorum.

Bölümün geri kalanında ise tekrar Wano’ya dönüyoruz. Ashura ve İnuarashi‘yi kılıç tokuştururken görüyoruz. Bu panelleri özellikle çok sevdim. İkisi savaşırken, Sakura ağacının yapraklarının düşmesi güzeldi. Dövüş kısa sürerken Ashura tekrar tek biat edeceği kişinin Oden olduğunu söyleyerek Kin’emon’a yardım etmeyeceğini söylüyor. Daha önce dediğim gibi Ashura’yı ve diğer iki samurayı yola getirecek kişi Zoro olacak. Ayrıca Kaido’nun adamları olan King ve Queen gözüktü. Görünüşe göre ikisi de Jack‘den hem güç olarak hem de mevki olarak üstün. Kendi aralarında ise Zoro ve Sanji’ye benzer atışma var. Benzerlikler bununla da bitmiyor. King kılıç kullanıcısı, Queen ise belki de Sanji’nin en büyük kabusu olan Okama‘lardan bir tanesi.

Haftaya açıkçası ne olur tam kestiremiyorum. Bu bölüm Raizo‘nun Luffy’i kurtaracağı söylendi. Ben Luffy‘nin bu kadar çabuk kurtulacağını sanmıyorum. Wano’nun uzun bir arc olacağını düşünürsek bir süre daha diğer karakterleri göreceğimizi umuyorum.

PUAN: 8.5/10 

 

Hunter x Hunter #390 Clash 

Tam düşündüğüm gibi Togashi yine 10 bölüm verdikten sonra bir ara daha verdi. Neyse ki artık bu duruma alıştım. Son 3 geri dönüşünde de verdiği araların fazla uzun sürmemesi sevindirici. Umarım yine arayı fazla uzun tutmadan yeni bölümler vermeye başlar.

Bölüme dönecek olursak sonunda biraz da olsa aksiyon görebildik. Xi-Yu ailesi Heil-Ly ailesine karşı sonunda savaş açtı. Amaçları ise liderleri Morena‘yı öldürmek ve bir yandan Hisoka’yı aramaya devam etmek. Bu aileler tam olarak nedir diye soracak olursanız; Kakin ‘in en büyük 3 mafya aileleridir. Her birinin lideri aslında Kakin’in kralı ile kan bağına sahiptir. Bu üç ailenin her biride üç prense bağlıdır. Tabii bu bağlar daha çok çıkar ilişkisi gibi gözüküyor. En azından 4. Prense bağlı olan Morena için.

Kısa bilginin ardından bölümde yeni nen yetenekleri görüyoruz. Xi-Yu ailesinin üyelerinin nen yetenekleri çok ilgi çekici. Özellikle de Hinrigh Biganduffno‘nun yeteneği olan Biohazard ile dokunduğu silah ve bir eşyayı canlı bir varlığa döndürmesiyle bana JoJo serisinden Giorno’nun yeteneğini hatırlattı. Zaten Togashi bu Nen Beast olayını JoJo’daki Stand yeteneğinden esinlenmişti. Yine böyle esinlenme ile karışık gönderme görmek güzel. Diğer iki yeteneklerin isimleri ise Bloody Mary ile Body and Soul. Bloody Mary yeteneğine sahip olan Zakuro bir idareci ve yeteneği sayesinde kanını kontrol edebiliyor. Lynch ise bir salgıç ve Body and Soul ile rakibine soru sorduktan sonra vurursa onun sesinin dışarı çıkmasını sağlayarak cevabı almasını sağlıyor. Gerçekten de çok güzel yetenekler. Fakat pek bire bir dövüş yetenekleri değil gibi. Morena’yı öldürebilirler belki ama Hisoka gibi birisine ne yapabilirler bilemiyorum.

Gelecek bölümle ilgili bir tahmin yapmıyorum. Tek temennim Togashi’nin en kısa sürede dönmesi.

PUAN: 8/10 

 

GENEL DEĞERLENDİRME 

Güzel bölümler okusam bile Hunter x Hunter, ara vererek üzdü. Onun yerine bıraktığım serilerden bir tanesine tekrar başlamayı düşünüyorum. Fakat henüz hangisi olur pek emin değilim. Haftaya kadar karar veremezsem ve bir sürpriz olarak diğer okuduğum aylık seriler erken çıkmazsa sadece One Piece inceleriz. O da umarım dolu dolu bir bölüm olur.

Bu haftaya genel puanım: 8.5/10

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
error
Updated: 25 Kasım 2018 — 14:57