Manga İncelemeleri #18

Not: Her hafta yazmayı planladığım bu seride; mangaların aylık veya haftalık olarak çıktığına bakmadan o hafta hangi serileri okuduysam onları ele alıyorum. Spoiler konusunda hassas olan arkadaşları uyarıyorum. Bol spoiler içerecek bu yazı dizisinde, serileri överken yeri geldiği zaman gömeceğim de. Tabii bunun yanında bölüm değerlendirmelerimiz, gelecek bölüm tahminlerimiz ağırlıklı olacak.

Önceki Bölümler: Manga İncelemeleri #14Manga İncelemeleri #15, Manga İncelemeleri #16, Manga İncelemeleri #17

Bu hafta okuduklarım: One Piece, One-Punch Man

Okuduğum güncel seriler: Berserk, Hunter x Hunter, One Piece, One-Punch Man, Shingeki no Kyojin

Haftanın en iyi sayısı: One- Punch Man

Haftanın en hype yaratan sayısı: One Piece

 

One Piece #943 SMILE

Sonunda herkesin beklediği ikili buluştu. İkilinin yan yana gözüktüğü son sayı 30 Eylül 2013 günü yayımlanan 722. bölümdü. Neredeyse 6 sene, 2060 gün ve 50 bin saat civarı zaman geçmiş. Tekrar bir arada oldukları için memnun olsam da beni hikayenin ilerisi için endişelendiren ve bölümle ilgili memnun olmadığım kısımlar var. O kısımlara geleceğim, ancak öncelikle smile meyvesi hakkında verilen bilgilerden bahsetmemiz iyi olacak.

Meyveye Smile denme nedeni altındaki riskte yatıyor. Bu yapay meyveyi yiyen 10 kişiden sadece birisi güç kazanıyor. Geri kalan kişiler ise yüzme yeteneği kaybettikleri yetmiyormuş gibi tüm duyguları da alınıyor. Sadece gülebiliyor. Buda 930. sayıda Yasu’nun konuşmasını akıllara getiriyor. Tek yapabildiğimiz gülmek diyordu, ilk başta bunu zorluklara karşı başa çıkma yöntemi olarak görüyordum. Ancak altından böyle bir şey çıkması benim açımdan çok çarpıcı oldu. Geçen bölümün incelemesinde de yazmıştım. Oda cidden bu olayı çok iyi bağladı, muazzam bir iş.

Gelecek bölümler için beni endişelendiren kısım; Oda’nın, Zoro ve Sanji arasında gereksiz diyaloglara sokması. Şu atmosferin içine etmesini istemiyorum, sırf hayranların gazını almak için buluşmuş olmasınlar. Umuyorum bu başkentteki olaylar bittikten sonra yine Zoro’nun, Hiyori ve Toko ile olan yolculuğu devam eder. Bu üçlüyü bir arada görmek hoşuma gidiyordu. Zoro tekrar kılıcını almaya gittiğinde, yanlarında onların olmasını isterim. Tabii tayfadan birisi olmasın. Son bölümdeki bağlantılara bakarsak Zoro’nun bir şekilde Hakumai’ya gideceğini düşünüyorum. Geçen sayıda gördüğümüz gibi bu sayıda Zoro’nun bulunduğu Dojo’daki amblemi gördük. Shusui’nin anlamı Hazan Suyu olmasından bir şekilde Ryuma’nın mezarı orada çıkabilir.

Bölümde gözüme çarpan diğer noktalar ise Oda’nın yaptığı bazı çizim hataları vardı. Onların önemi yok, cilt versiyonlarında illa ki düzeltilecektir. Diğer gözüme çarpan nokta ise Wano’nun başından beri kullandığı şu siluetler. Tamam, Oden gibi birisi hala saklama nedenini anlıyorum da , Denjiro ve Kawamatsu’yu göstermelisin. sayıda önemli bir detay ise Yasu’nun geçmişinde İzo’ya benzeyen bir karakter görmemiz. Kendisinin Wano’lu olduğun biliyoruz, ancak gözükene göre kendisi Oden’i takip eden kişilerin arasında yer alıyormuş.

Sonraki sayıdan beklentim ise Law’ın da olaylara dahil olması. Sanji ve Law ikilisi Drake ve Hawkins ile dövüşürken Zoro da Shogun Orochi ile dövüşebilir. Ayrıca Kaido’nun olayları izlediği için başkentte gelme durumu var. Orochi’nin düşmesi durumunda geleceğini düşünüyorum. Hatta Law’a kinli olduğu için gelme olasılığı bir hayli fazla.

Puan: 8/10 

One-Punch Man #108 Orochi vs Saitama

Her şeyiyle muhteşem bir sayıydı. Hele animesinin 2. sezonunun biraz hayal kırıklığı olduğunu düşünürsek, bu sayı çok iyi geldi. Biraz hayal kırıklığına uğratan kısım Saitama’nın normal yumrukla Orochi’yi indirmesi oldu. Halbuki ben ciddi yumruklarından birisini atmasını beklerdim. Yinede Orochi’nin iyi iş çıkardığını söylemeliyim. Yenilen canavarları Saitama’ya bağlaması ve onla saygılı bir şekilde konuşması çok hoştu. Artık olaylar yavaş yavaş Garou tarafına kayacağı için de heyecanlıyım. En azından o biraz da olsa Saitama’yı heyecanlandıracaktır. Üstüne Black Sperm ve Homeless Emperor gibi karakterleri de Murata’nnı harika çizimleriyle göreceğiz.

Puan: 9/10

 

GENEL DEĞERLENDİRME 

Hem manga hem de anime açısından son derece doyurucu bir hafta oldu. JoJo ve Shingeki no Kyojin’den iki harika bölüm izlemenin üstüne okuduğum serilerden de güzel sayılar çıkması çok iyi geldi. Bu hafta başladığım diğer manga serisi ise Chainsaw Man fakat onu bu haftaki incelemelere almadım. Gayet güzel bir seri, ancak seri hakkında yazı yazmak konusunda şu anlık kararsızım. Haftaya One Piece serisinin uzun zamandır beklenen ve efsane haline gelen 944. sayısını okuyacağız. Bakalım Zoro’nun öleceği efsanesi gerçekleşecek mi?

Bu haftaya genel puanım: 8.5/10

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
error
Updated: 30 Mayıs 2019 — 11:59