Manga İncelemeleri #17

Not: Her hafta yazmayı planladığım bu seride; mangaların aylık veya haftalık olarak çıktığına bakmadan o hafta hangi serileri okuduysam onları ele alıyorum. Spoiler konusunda hassas olan arkadaşları uyarıyorum. Bol spoiler içerecek bu yazı dizisinde, serileri överken yeri geldiği zaman gömeceğim de. Tabii bunun yanında bölüm değerlendirmelerimiz, gelecek bölüm tahminlerimiz ağırlıklı olacak.

Önceki Bölümler: Manga İncelemeleri #13Manga İncelemeleri #14Manga İncelemeleri #15, Manga İncelemeleri #16

Bu hafta okuduklarım: One Piece, Shingeki no Kyojin

Okuduğum güncel seriler: Berserk, Hunter x Hunter, One Piece, One-Punch Man, Shingeki no Kyojin

Haftanın en iyi sayısı: One Piece

Haftanın en hype yaratan sayısı: Shingeki no Kyojin

 

One Piece #942 The Daimyo of Hakumai, Shimotsuki Yasuie 

 

Tek kelimeyle çok iyi bölümdü. Oda’nın hikayelerindeki dram yönünü pek sevmezdim. Bu iyi bir dram hikayesi yazamadığı için değil de daha çok karakterlerin verdiği aşırı tepkiler yüzündendi. Bu sefer ise oldukça yalın bir şekilde tüm duyguyu aktarmayı başarmış. Geçen bölümle birlikte bu bölümü bir bütün olarak düşündüğümüzde ortaya muhteşem bir hikaye anlatımı çıkıyor. Bu bölümde olaylar sürekli yükseldi de yükseldi ve finalde öğrendiğimiz gerçekle yüzümüze tokadı çarptı.

Yasu’nun ölümü ne kadar acı verici olsa da ittifakın sıhhati için gerekiyordu. Yasu sayesinde ittifak yeni buluşma noktasını belirledi, isyan alevi filizlendi ve Orochi’nin ne kadar korkak olduğunu tüm insanlar bir kez daha gördü. Ancak benim için bu yeterli değil. Orada bulunan Zoro mutlaka Orochi olabildiğince rezil etmeli. Tabi, maalesef bu istekten öteye gidemiyor, bu noktadan sonra neler olacağını kestirmesi güç. Fakat meydanda aranan Toko’yu, bir başka aranan Zoro’yu ve sahte cenazesi gelecek olan Hiyori’yi kimse tanıyamazsa yazıklar olsun. En kötü başkentte girmesi yasak olan Ebisu halkı üzerindne bir şeyler dönsün. Orochi gibi ezik ve megaloman bir tip onları rahat mı bırakacak? Hiç sanmıyorum.

Bölümün tepe noktasına gelecek olursak; açıklanan bilgi gerçekten de şok ediciydi. Ebisu halkı isterse çok üzgün olsun isterse kahırlarından ölsünler, tek yapabildikleri gülmek. Bunun nedeni olan ise Orochi ve Kaido’nun ülkeye getirdiği simle meyvesi. Hiç böyle bir şey beklemiyordum. Yasu’nun daha önce ”gülmek bedava , bizim de tek yapabildiğimiz gülmek” tarzı açıklamasından ben bunu sadece bunu sadece hayata karşı bakışları olarak yorumlamıştım. Fakat fazlası çıkması şaşırtıcıydı. Asıl şaşırtıcı olan ise Caesar Clown’nun bu smile meyvelerini yaparken Sad adlı bir şeyi kullanması. Cidden Oda 500. bölümlerde Doflamingo ve Disco konuşmasında geçen bu smile meselesini Wano’daki yaşayan kasabadaki insanlara kadar bağlamayı başarman muhteşem bir iş. Umuyorum duygularının nasıl gittiğini açıklayacak bir karakter çıkacaktır. Benim aklıma gelen ilk fikir ise denek olarak kullanıldıkları yönünde. Hatta Momo’nun yediği ejderha meyvesinin Kaido’nun ejderha formuna benzeme nedeni Kaido’nun mutluluğunun çalınmasından mı? Ortaya çok açık fikirler çıkıyor. Beklemek en iyisi.

Sonraki bölümden beklentimi aslında söyledim. Zoro’nun biraz kendisini göstermesi ve Orochi’yi rezil rüsva etmesi. Ayrıca maalesef sonraki bölüme ara var. Bölüm illegal olarak 24 Mayıs günü çıkarken, legal olarak 26 Mayıs günü çıkacak.

Puan: 10/10

 

Shingeki no Kyojin #113 Conviction 

 

Ne sayıydı ama! Bir yandan serinin sonlarına gelmenin üzüntüsünü yaşarken bir yandan da böyle güzel bir seriyi güncel bir şekilde okumanın verdiği hazzı yaşamak bambaşka bir şey. Tek endişem magakanın düzgün bir final yazamaması olacak. Neyse, bölüme dönecek olursak son derece aksiyon dolu bir bölümdü. Marley ordusunun paraşütle inip, işgale başladıkları kısmı ayrıca beğendim. Tüm komutanlarının ölmesine rağmen bu kadar kısa sürede böyle bir orduyu toplayabilmeleri muazzam bir iş. Umuyorum şanlı Marley ordusu, Eren yönetimdeki Eldian ordusu karşısında zafer elde edecektir.

Eren’in de Reiner, Porco ve Pieck ile dövüşmesinden ne kadar güçlendiğini görüyoruz. Ancak tabi ki yeterli olmuyor. Tam bu anda Eren’in abisi Zeke ortaya çıkıyor. Bu noktadan sonra bir şekilde Levi’nin ortaya çıkması veya Mikasa bir şekilde hapishaneden çıkıp, Eren’e cephe olması gerekiyor ki o da zor gözüküyor. Fakat tüm bu yaşananlardan sonra asla onu desteklememeli. Gerçi geçen bölüm hala Eren’in mantıklı bir açıklaması olabileceğini söylese de beni pek tatmin etmeyecek bu durum. Eren yaptıklarının bedelini mutlaka ödemeli. Bu seride onun için mutlu son olmamalı.

Sonraki bölüm ne olur aklımda hiçbir fikir yok. Bir şekilde olaya büyük bir ismin dahil olması gerekiyor durumları eşitlemek için. Zeke ve Eren yan yana olduğu sürece yenilmez olacaklar. Yinede şu anlık fiziksel bir kontak kuracaklarını düşünmüyorum. En azından şimdilik. O kontak kurulduğu anda da Eren’in gerçek amacı ortaya çıkacak

Puan:9/10 

GENEL DEĞERLENDİRME
Güzel sayıların olduğu bir haftayı da geride bıraktık. One Piece serisinin verdiği bu arala can sıkıcı bir hal almaya başlasa da, sonraki ara 4 sayı sonra olacak. En azından aksi bir durum olmazsa öyle olacak. Ayrıca bu hafta Naruto serisinin yaratıcısı Kishimoto’nun yeni mangası Samurai 8 mangasının ilk bölümünü okudum. Ancak gerek çizim tarzı gerek ise hikaye olarak beni pek çekmedi. Birkaç bölüm daha şans vermeyi planlıyorum.

Bu haftaya genel puanım: 9/10

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
error
Updated: 14 Mayıs 2019 — 22:30