Manga İncelemeleri #16

Not: Her hafta yazmayı planladığım bu seride; mangaların aylık veya haftalık olarak çıktığına bakmadan o hafta hangi serileri okuduysam onları ele alıyorum. Spoiler konusunda hassas olan arkadaşları uyarıyorum. Bol spoiler içerecek bu yazı dizisinde, serileri överken yeri geldiği zaman gömeceğim de. Tabii bunun yanında bölüm değerlendirmelerimiz, gelecek bölüm tahminlerimiz ağırlıklı olacak.

Önceki Bölümler: Manga İncelemeleri #13Manga İncelemeleri #14, Manga İncelemeleri #15

Bu hafta okuduklarım: One Piece, Berserk

Okuduğum güncel seriler: Berserk, Hunter x Hunter, One Piece, One-Punch Man, Shingeki no Kyojin

 

Haftanın en iyi sayısı: One Piece

Haftanın en hype yaratan sayısı: One Piece

One Piece #941 The Star of Ebisu 

Öncellikle geçen haftaki bölüm hakkında yazamadığım için üzgünüm. Maalesef birkaç aksaklık yüzünden pek vakit bulamadım. Neyse ki bu haftaki bölümle bunu telafi edeceğimize inanıyorum. Gerçekten de harika bir bölümdü. İlk sayfayla yapılan ön hazırlık, sayfaları geçtikçe olayın tırmanması ve son sayfa ile tepe noktasına ulaşması. Oda bu bölüm çok bir hikaye anlatıcılığı gösterdi. Benim açımdan diğer önemli bir etmen ise Zoro’nun olayın merkezine doğru gidip, tüm odağı çekebilecek olması. Sonunda senelerdir Wano’yu hype yapıp beklemek meyvesini verecek gibi gözüküyor. Tek kötü yanı haftaya yeni bölüm gelmeyecek ”Golden Week” olduğu için.

Tonoyasu çoğu okuyucunun düşündüğü gibi şu meşhur hırsız Ushimitsu Kozo çıktı. Fakat, gerçek kimliği bundan öte bir şey. Kendisinin gerçek ismi Yasuie ve aslında kendisi Hakumai adlı yerin Feodal Beyi(Daimyo). Yasuie isminin referans gösterdiği kişi ise Japonya tarihinin en önemli figürlerinden birisi olan Tokugawa Ieyasu. Tokugawa Ieyasu öldükten sonra Tosho Daigongen (Büyük Gogen) olarak anılmasıyla Yasu’nun aziz olarak anılması başka benzerlik gösteriyor.

Bölümün en keyifli yanları ise Zoro ve Hiyori ikilisinin olduğu kısımlardı. Oda’nın bu ikili ile ilgili planları var gibi gözüküyor. Tek temennim sırf hayranlara ve komedi olsun diye yazmaması. Şu ana dek Sanji ve Luffy’nin ilişkilerinden biraz farklı işlediği için umutluyum. Bölümün en çarpıcı noktası ise Toko’nun babası Yasuie’nin idam edileceğini duyduğu zaman birden fırlaması oldu. Son sayfadaki ”babacığım” diye koşarken yarı ağlayan yarı gülen yüz ifadesi çok iyiydi. Oda cidden istediği zaman bu tarz hikayeleri çok iyi yazıyor. Sonraki bölümde babasıyla buluştukları kısım eminim harika olacaktır. Oda yine çoğu okuyucusunu ağlatacak gibi gözüküyor.

Sonraki bölüm şöyle Zoro’nun olayların merkezinde olduğu bir bölüm olmasını istiyorum. Özellikle hapishanedeki Luffy’nin yanındaki Hyogo ve Kawamatsu’dan tutun Ashura Doji’ye kadar bir çok önemli kişiler izleyecek. Zoro hakkındaki yorumlarını merak ediyorum. Diğer bir beklentim ise artık Zoro’nun kral hakisini uyandırması. Bunun içinde büyük bir fırsat var. Hem önceki günden yaralı hem de iki kılıcıyla handikaplı durumda. Büyük ihtimal kalabalık bir düşmanla savaşmak zorunda. Orada olacak başka bir isim ise Law olacak gibi gözüküyor. Yasuie şu an onun adamlarının bulunduğu bölgede. Diğer önemli bir olay ise Komurasaki’nin cenazesi de aynı yere doğru gidiyor. Wano arc’ının 2. perdesi yavaş yavaş tepe noktasına doğru gidiyor. Büyük ihtimal oradaki olayların kapanması ve Big Mom’ın hapishaneye girmesiyle 2. perde kapanacaktır.

PUAN: 9/10

 

Berserk #358 Dawn of an Empire

Sonunda bu yazı serimde Berserk hakkında yazacak olmanın mutluluğunu taşıyorum. Ne yazık ki sonraki sayının ne zaman geleceği belli değil. En azından benim bilgim bu yönde. Bölüme geri dönecek olursak, aslında bildiğimiz şeylerin biraz tekrarı gibiydi. Ta ki son sayfaya kadar. Dolunay olmasından ve Griffith’in aniden kaybolmasından; Griffith’in, Moonlight Boy’a dönüştüğünü anladım. Zaten Griffith tekrar döndüğü zaman Casca’nın düşürdüğü çocukla birleşmişti. İçinde bir yerde bir sıcaklık olduğundan bahsediyordu. Yine maalesef ki, tam olarak cevabını ne zaman öğreneceğiz bilemiyorum. Büyük ihtimal yeni sayı geldiği zaman Guts’ın tarafına geçiş yapıp bir çıkarım yapabiliriz.

Eleştiri yapacağım kısım ise çizim tarzının çok garip gelmesi. Büyük ihtimal Griffiht’in ilahsal yanını göstermek için bu kadar parlak çizdi, fakat beğenmedim. Bunda okuduğum sitenin kaliteli bir şekilde sayfaları taramamasının etkisi de olabilir.

PUAN:7/10

GENEL DEĞERLENDİRME

Bu hafta çok iyi bir One Piece bölümü ve en sevdiğim serilerden birisi olan Berserk’i okuyabildiğim için çok mutlu oldum. Ayrıca A Trail of Blood isimli psikoloji türündeki bir seriye başlasam da onu eklemeyi uygun görmedim. Haftaya yeni sayı çıkması durumunda Shingeki no Kyojin serisini incelemem olası. Onun dışında bahsettiğim gibi One Piece çıkmayacağı için olmayacak.

Puan: 8/10

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
error
Updated: 1 Mayıs 2019 — 01:16