Manga İncelemeleri #15

Not: Her hafta yazmayı planladığım bu seride; mangaların aylık veya haftalık olarak çıktığına bakmadan o hafta hangi serileri okuduysam onları ele alıyorum. Spoiler konusunda hassas olan arkadaşları uyarıyorum. Bol spoiler içerecek bu yazı dizisinde, serileri överken yeri geldiği zaman gömeceğim de. Tabii bunun yanında bölüm değerlendirmelerimiz, gelecek bölüm tahminlerimiz ağırlıklı olacak.

Önceki Bölümler: Manga İncelemeleri #12Manga İncelemeleri #13, Manga İncelemeleri #14

Bu hafta okuduklarım: One Piece, One-Punch Man,

Okuduğum güncel seriler: Berserk, Hunter x Hunter, One Piece, One-Punch Man, Shingeki no Kyojin

 

One Piece #939 An Old Leopard’s Claws Are Always Sharp

 

Bu bölümün sızdırılan bilgilerine baktığım zaman biraz canımı sıkmıştı. Neyse ki düşündüğüm kadar kötü çıkmadı, hatta tam aksine gayet dolu bir bölümdü. Oden’in 9 Kını hakkında bilgiler öğrendik, Hiyori’nin nasıl kurtulduğunu ve en önemlisi sonunda ”her şeyin nefesi” hakkında bilgiler geldi. Oden’nin 9 Kını hepimizin tahmin ettiği isimler çıktı. Ek bilgi olarak sadece O-Kiku’nun tam ismini (Kikunojo) ve Kawamatsu’nun bir kappa olduğunu öğrendik. Burada Kawamatsu’nun önemi büyük. Kendisi Hiyori’ye tam 7 sene bakan kişi. Maalesef bir olay sonucu 13 sene önce yolları ayrılmış. Bu durumda kronolojik olarak mangadaki şu anki zamana uyuyor. Büyük ihtimal 13 yaşındaki Hiyori’yi bir şekilde Kyoshiro buldu. Veyahut ona emanet edildi. Kimliği hala bir sır, fakat emin olduğumuz tek şey kendisi 9 Kırmızı Kın’dan birisi değil. Hyogo’nun eski adamlarından birisi olacağını düşünenler var. Aslında öyle çıkması güzel olur.

Hiyori’nin geçmişinden bahsedecek olursak, en acılı geçmişlerden birisine sahip olduğunu söyleyebiliriz. Aynı gün içerisinde hem annesi hem babasını kaybederken, bir anda kardeşinin gözden kayboluşunu görüyor. Kendisinin de dediği gibi bir günde her şeyini kaybediyor. Geleceğe gönderilmemesinin nedeni ise planları başarısız olursa Kozuki soyunun devam etmesi için. Çok acımasız bir neden gibi gözükse de Zoro ile karşılaşması boşa gitmemiş olur. (if you know what i mean 😉 ) Ayrıca Zoro ile O-Toko’nun etkileşimleri çok hoşuma gidiyor. İkisinin birden uykuya dalması hoştu. O-Toko’nun ilerleyen bölümlerde tekrar meşhur esprisini yapacağını düşünüyorum. Eninde sonunda güldürecektir .

İlerleyen bölümler için önemli bir olay ise başkentte müttefiklerin yakalanması ve içlerinde Bepo, Penguin ve Shachi gibi Law’ın tayfasından kişilerinde bulunması. Law ve Sanji orasını basacaklarını düşünüyorum. Özellikle Law geçen bölümdeki sözünden sonra mutlaka yoldaşlarını kurtarmalı. Bölümün devamında ise Luffy’nin eğitimine dönüş yapıyoruz. Eğitim ve kendine geliştirme olayları ”battle shounen” serilerinin yapı taşıdır ve okuması da gayet keyiflidir. Fakat, Luffy’nin bu şekilde kendini geliştirmesi beni memnun etmiyor. İşkence görmesi gerekirken Luffy bir güzel kendisini eğitiyor, geliştiriyor. Bunu da Queen gibi birisi izliyor ve tam olarak Luffy’yi küçümsemeden yapıyor bunu. Ya kendi yeteneğine çok güveniyor ya da gerçekten de Luffy’nin gelişmesini istiyor, cidden ilginç.

Neyse, biz bölümdeki şu haki mevzusuna geçelim. Hyogo hakiden bahsederken Zoro’nun, dojdaki ustası Koushirou’nun dediklerinin aynısını diyor. Bu durumda ortaya Zoro’nun daha ”195. sayıda” haki kullandığını açıklıyor. Bu bilgiye göre kendisi tayfadaki ilk hakiyi kullanan kişi olabilir. Diğer bahsedeceğim bir detay ise Luffy’nin yapmaya çalıştığı tekniği, kılıçlara koka basmakla benzer işleyişte olması. Luffy şu anlık bu konuda zorlansa da Kaido karşısında işe yaracağını düşünüyor.

Haftaya birçok karaktere odaklanılmış bir bölüm gelebilir. Law ile Sanji ve Kin’emon taraflarını göstermesini daha olası buluyorum. Belki Big Mom tarafını da yeniden gösterebilir, hapishaneye artık iyice yaklaşmışlardır.

PUAN: 8.5/10

 

One-Punch Man #106 A Clash of Power

 

Sonunda Saitama’yı görmek mutlu etse de, Superalloy Darkshine’nın dövüşü okumak biraz gözlerimi acıttı. Onun dışında klasik bir One-Punch Man bölümüydü. Güzel çizimleri ile zaten sıkıcı bir bölüm olsa bile okutmasını başarıyor. Ta ki son sayfalarına gelesiye kadar. Cidden sonraki bölümler için heyecanlandırmayı başardı. Umarım sonraki bölümde başka yere geçmez de Tatsumaki ile Gyoro- Gyoro dövüşünü okuyabiliriz.

PUAN: 7.5/10

GENEL DEĞERLENDİRME

Genel olarak tatmin edici bir haftaydı. Özellikle One Piece serisi beni uzun zamandır memnun etmeyi başarıyor. Umuyorum ki bu çizgide gider ve en iyi arc olarak anarız.

Bu haftaya genel puanım: 8/10

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
error
Updated: 16 Nisan 2019 — 15:16