Manga İncelemeleri #12

Her hafta yazmayı planladığım bu seride; mangaların aylık veya haftalık olarak çıktığına bakmadan o hafta hangi serileri okuduysam onları ele alıyorum. Spoiler konusunda hassas olan arkadaşları uyarıyorum. Bol spoiler içerecek bu yazı dizisinde, serileri överken yeri geldiği zaman gömeceğim de. Tabii bunun yanında bölüm değerlendirmelerimiz, gelecek bölüm tahminlerimiz ağırlıklı olacak.

NOT: Bazı nedenlerden dolayı geçen hafta yazıyı yayınlama fırsatım olamadığı için One Piece serisinin 931. ve 932. sayılarını tek bir yazıda ele alacağım.

Önceki Bölümler: Manga İncelemeleri #1Manga İncelemeleri #2Manga İncelemeleri #3Manga İncelemeleri #4 Manga İncelemeleri #5 Manga İncelemeleri #6Manga İncelemeleri #7Manga İncelemeleri #8 Manga İncelemeleri #9Manga İncelemeleri #10 Manga İncelemeleri #11

Bu hafta okuduklarım: One Piece, Shingeki no Kyojin, One-Punch Man

Okuduğum güncel seriler: Berserk, Hunter x Hunter, One Piece, One-Punch Man

Haftanın en iyi sayısı: Shingeki no Kyojin

Haftanın en hype yaratan sayısı: One Piece

Haftanın Karakteri: Kyoshiro (One Piece)

Haftanın Olayı: Zeke Yeager’ın kendisini patlaması (Shingeki no Kyojin ) 

One Piece #931 Soba Mask  

En sonunda Sanji’yi eskisi gibi havalı bir şekilde görebildik. Geçmişe bakıp karakterin komedi malzemesinden öteye gidemediğini düşünürsek, böyle bir sayıya ihtiyacımız varmış. Yine de ailesinden kalan bir gücü kullandığı için birçok kişi tarafından eleştirirse de ben durumda bir sıkıntı göremiyorum. Zaten kendisi bu sayıda hedefleri bir Yonko olduğu için ”gurur yapmanın sırası değil” diyerek durumu az çok özetliyor. Gayet şık bir görünüme sahip. Hem de kostümün verdiği güce bakınca her zaman istediği güç olan görünmezlik olması ilerisi için ilginç olacak. Hatırlarsanız Blackbeard korsanlarından Shiryu görünmezlik meyvesini yemişti. Çoğu kişi Zoro’nun rakibi Shiryu olacak diye düşünürken bir ters köşe mi yapacak. Ayrıca Law’ın, Germa çizgi romanından bu güç hakkında bilgi sahibi olup Sanji ile yaptığı konuşma ile Sanji’nin dövüş sırasında bile kendisinden beklediğimiz gibi aklına ilk sapıkça şeyler gelmesi eğlenceliydi. Üstelik bu sapık olma durumunu bu sefer abartmadan karakteri şekilden şekle sokmadan yapmasına ekstra sevindim. Öyle bir şey yapsaydı tek bölümde kazandığı ağırlık yine kaybolacaktı.

Diğer bir bahsetmek istediğim karakter ise Page One. Güçlü olmasının yanında belkide şu ana dek seride gördüğümüz en iyi  hybrid formuna sahip karakter olabilir. Cidden çok iyiydi. İlerisi için Kaido’yu düşününce şimdiden coşmaya başladım. İkilinin dövüşüne gelirsek, Page One fiziksel olarak hala üstün olmasına rağmen Sanji hızıyla durumu dengeliyor. Üstüne Sanji’nin kostüm sayesinde savunma kazandığını söyleyebiliriz. Bu dövüş beklediğim gibi bir şekilde yarım kesildi. En son Page One vurduğu bir darbeyle Sanji’yi uçurduktan sonra zaferinden emin olsa da gökyüzünden dalışa geçen Sanji’nin tekmesini yedikten sonra bağırmasıyla sonraki sayfada Robin’e geçiş yapıyoruz. Fakat Robin konusundan bahsetmeden önce şehirde durmanın güvenli olmayacağını söyleyen Law şu an Zoro’nun bulunduğu Ebisu kasabasına gitmenin mantıklı olacağından bahsediyor. Zoro’nun kasaba yerine başka yerde olacağını düşünüyorum, belki başkent olabilir. Sanki Oda’nın, Zoro’ya özel planları varmış gibi geliyor.

Robin’i ise kalede bir odayı araştırırken, Orochi’ye bağlı bir ninja birliğine yakalandığını görüyoruz. Bu ninja esin kaynağı ise Oniwaban diye geçen Tokugawa shōgunu Tokugawa Yoshimune’ye bağlı bir ninja birliği. Seride birliğin başındaki isim ise Fukurokuju kendisi ”7 Şans Tanrısından” bir tanesi. Hatırlarsanız Ebisu kasabasının ismi de bu 7 şans tanrısından geliyordu. Ninjaların tasarımı Oda’nın tarzından uçuk karakterler olsa bile hepsinin belli bir tarzı olduğunu söyleyebilirim.  Detaylı araştırmadım ama hepsini bir  tanrıdan esinlenerek yaratmış olabilir.

Bölümün en önemli ama en can sıkıcı yanı ise sahilde Chopper tarafından Big Mom’ın bulunmuş olması. Hem de hafızasını yitirmiş bir şekilde. Kaido’yu zayıflatmak için bu tarz bir şey yapmaz diyeceğim ama büyük ihtimal öyle yapacak. Yine de umarım yapmaz diyorum. Tayfası onu bir şekilde bulup geri döner ya da başka bir şey olur. Yeter ki hafıza kaybı yaşamış bir Big Mom çekmeyelim bu güzelim Wano arkında.

PUAN: 8/10 

One Piece #932The Shogun and the Courtesan 

Geçen sayıya kıyasla düşük tempoda geçse de, son sayfalarında tansiyonun yükseldiği bir sayıydı. Sonraki sayı Oda hikayenin bu parçasından gitmeye devam ederse, bir ”red wedding” tarzı bir olay görecekmişiz gibi geliyor. Tabii buradaki asıl önemli mesele son sayfada kılıcını çekerken gördüğümüz Kyoshiro’nun hangi tarafta olacağı.  Bağlı olduğu Shogun’u mu yoksa Yakuza ailesinin bir parçası olan Komurasaki’yi mi savunur, bunu gelecek sayıda göreceğiz. Gerçi ben Zoro veya şehirde bulunan Sanji’nin bir şekilde olaya dahil olmasını bekliyorum ama şu anlık zor gözüküyor. Yine de özellikle bu sayı Shogun’nun, Toko’yu öldürmek istemesinden, Toko’nun tahmini Ebisu kasabasından olmasından ötürü bir şekilde Zoro olaylara dahil olacak gibi…

Özellikle ”The Lovers Miura-ya Komurasaki and Shirai Gonpachi”  adlı Japon hikayesini araştırdıktan sonra  Zoro’nun olaylara dahil olmasını daha çok bekliyorum. Neden diyecek olursanız; One Peice serisindeki Komurasaki’nin bahsettiğim hikayedeki Komurasaki’den esinlenilmesinin yanında Shirai Gonpachi ve Zoro arasında benzerlikler bulmam. Gerçi Shirai Gonpachi’nin, Kyoshiro çıkma ihtimali bile var.

Sayıda küçük olan ama önemli detaylar ise ”witching hour boy’‘ lakaplı hırsızın şehirde gözükmesi ve Robin’in Onigashima adası hakkında Shogun Orochi’den bilgiler alması. Artık Komurasaki’nin babasının Oden olduğu sanki belli oldu gibi. Oda bir ters köşe yapmazsa o çıkacak. Ayrıca ”shamisen” çalan maskeli kadının, bir çok kişinin tahmin ettiği gibi Komurasaki çıkması sürpriz olmasa da shamisen çalarken maske takmasının arkasında bir dram yatıyor gibi gözüküyor.

Sonraki sayıdan beklentim olaylara birisinin dahil olacağı yönünde, yoksa ne Robin’nin ne de ona yardım etmek için bulunan Namilerin pek kurtulma şanslarını pek göremiyorum.

PUAN: 8/10 

Shingeki no Kyojin #114 The Only Salvation 

Tek kelimeyle şok etkisi yaratan bir bölümdü. Bölümü anlatacak başka kelime aklıma gelmiyor. Evet, Zeke’nin geçmişine gidip, motivasyonunu, kurtuluş için yaptığı planı öğrendik ama o son sayfalardaki olay, tüm bunların önüne geçti. O olaya geleceğim ama önce Zeke’nin biraz planlarından bahsetsek iyi olacak. Zeke hakkında bir takım tutarsızlıklar sezmiştim, kendi insanlarını rahatlıkla öldürürken bir yandan da onları kurtarmak istemesiyle. Aslında kendi insanlarını öldürme nedeni; tüm Eldianları dünyadan silmek istemesi. Kendisi tek kurtuluşun bu olacağına inanıyor. Eldianlılar dünyadan silinirse, titan tehditti de ortadan kalkacak. Dünya, ”Titan” korkusu olmadan yaşarken, Eldianlı insanlarda acı çekmek zorunda kalmayacak.

Bu bir nevi Zeke’nin özgürlük anlayışı, zaten tüm o insanları bu zalim dünyadan kurtardım diyerek durumu özetliyor. Mr. Xaver’dan da bahsetmezsem olmaz. Mr. Xaver bir Eldianlı olmanın acısını en ağır şekilde tadan kişilerden bir tanesi. Mr. Xaver’ın Eldianlı olduğunu öğrenmesiyle eşi intihar ederken çocuğunu da öldürüyor. Bana tüm bu yaşananlar Zeke’nin motivasyonunun oluşmasını sağlayan etmen olarak geliyor. Zaten bu hikayeyi anlattıktan sonra Zeke planı uygulamak için daha kararlı bir hale geliyor diyebiliriz.

Bahsettiğim şok edici olay ise Zeke’nin kendisini patlatması. Akıllara bir çok soruyu getiriyor. Levi öldü mü yoksa sadece bir uzvu mu koptu? Zeke ölecek mi yoksa iyileşecek mi? İkisininde bu aşamada öleceğini sanmıyorum, özellikle Levi’nin bu şekilde öleceğini hiç düşünmüyorum. Tabii, sadece sorular bunlar ile kalmıyor. Eren’in gerçek düşüncesi ne, Zeke’nin planlarının ne kadarını biliyor, aynı fikirde mi? Birçok soru ile birlikte gelecek bölümü beklemek baya sıkıntılı olacak. Tek beklentim direk bambaşka bir olaya geçmeden patlamanın sonucunu göstermesi.

PUAN: 9/10

 One-Punch Man #102 Sweet Mask 

Klasik dövüş öncesi bölümlerinden bir tanesiydi. Sonraki bölüm en azından Sweet Mask’ın gücünü görecek olmamız sevindirici. Fazla uzatmadan, tatmin edici bir dövüş sunmasını temenni ediyorum.

Puan: 7/10

GENEL DEĞERLENDİRME     

Güzel ve dolu hafta oldu. Bunda One Piece’in ara vermeden ve erken çıkmasının da etkisi yok değil. Haftaya One Piece ara vermeden yine eski gününde çıkacak. One-Punch Man’nin de çıkmasını bekliyorum. Ayrıca Grand Blue’nun yeni sayılarını okumama rağmen çevirisinin çok düzensiz çıkmasından artık ele almayı düşünmüyorum. Onun dışında JoJo’s Bizarre Adventure Part 8: Jojolion’u ele alabilirim.

Bu haftaya genel puanım: 8/10

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
error
Updated: 15 Şubat 2019 — 11:28