Manga İncelemeleri #11

NOT: Her hafta yazmayı planladığım bu seride; mangaların aylık veya haftalık olarak çıktığına bakmadan o hafta hangi serileri okuduysam onları ele alıyorum. Spoiler konusunda hassas olan arkadaşları uyarıyorum. Bol spoiler içerecek bu yazı dizisinde, serileri överken yeri geldiği zaman gömeceğim de. Tabii bunun yanında bölüm değerlendirmelerimiz, gelecek bölüm tahminlerimiz ağırlıklı olacak.

Önceki Bölümler: Manga İncelemeleri #1Manga İncelemeleri #2Manga İncelemeleri #3Manga İncelemeleri #4 Manga İncelemeleri #5 Manga İncelemeleri #6Manga İncelemeleri #7Manga İncelemeleri #8 Manga İncelemeleri #9Manga İncelemeleri #10 

Bu hafta okuduklarım: One Piece, One-Punch Man, Shingeki no Kyojin

Okuduğum güncel seriler: Berserk, Grand Blue, Hunter x Hunter, One Piece, One-Punch Man, Shingeki no Kyojin

Haftanın en hype yaratan sayısı: One Piece

Haftanın en iyi sayısı: Shingeki no Kyojin

One Piece #930 Ebisu Town  

Uzun bir aradan sonra sonunda One Piece’in yeni bölümünü okuyabildim. Her ne kadar haftaya tekrar araya girecek olsa da bu güzel bölümün hatırına bu olayı görmezlikten gelip, bölümü ele almaya geçiyorum. Wano arkının en sevdiğim yönlerinden bir tanesi hikayeyi farklı karakterler aracılığıyla anlatması. Bu sayede hem sevdiğimiz karakterleri daha fazla görürken hem de hikaye daha fazla katmana sahip olup, en azından beni, kendisine daha çok çekiyor. En sevdiğim karakter olması bir yana ekseriyetle Zoro’nun kısımlarını çok seviyorum. Zoro’nun Wano’yu gezmesi ve onun gözünden yozlaşmayı göstermesinin nedenini ona bir kahramanlık vasfı verilmesine bağlıyorum. Umarım dediğim gibi de olur. Özellikle şu an bulunduğu Ebisu kasabasındaki insanlarla bir bağ kurdu gibi. Üstelik 3 samuraydan birisi olabileceğini düşündüğümüz Witching Hour Boy lakaplı hırsızın sürekli yardım ettiği kasabaya gelmesi, bu 3 samurayı ittifaka katma işinin ilk basamağı olabilir. Kendisinden beklentilerim fazla, Oda’nın üzmeyeceğini düşüyorum.

Bölümün en büyük olayı ise Big Mom’ın Wano’ya gelmeye çalışırken King tarafından Big Mom’ın denize düşürülmesi. Burada King’in uçan bir dinozor türü olan Pteranodon meyvesi yediğini de öğrenmiş oluyoruz. Açıkçası bu kadar erken gelmesini beklemek bir yana bu kadar çabuk saf dışı kalacağını beklemiyordum. Elbette bir şekilde denizden yeniden çıkıp Kaido’nun gücünü azaltmasını bekliyorum, başka türlü Luffy bu adamı indiremeyecek gibi gözüküyor. Diğer ilginç bir detay ise gemide Katakuri ve Cracker gibi güçlü iki kişiyi görememiş olmamız. büyük ihtimal Big Mom adasını korumak için onları geride bıraktı veya başka bir gemiyle geriden geliyorlar. Her iki seçenekte mümkün.

Bölüm sonlarına doğru ise Sanji , Law ve Franky ile Usopp’u kaçarken görüyoruz. Ben acaba Sanji ve Law birlikte dövüşür mü diye düşünüyordum ama kimliklerinin ortaya çıkıp planın bozulmaması ve son savaşta güçlerini saklamak için kaçıyorlardı. Ta ki Sanji’nin, halka yardım etmek için Page One’nın karşısına çıkmasıyla kaçma işi de yatıyor. Neyse ki Page One tek başınaydı ve Sanji’yi tanımıyordu. Law ve Franky ile Usopp’a kaçmaları söyleyen Sanji görünüşe göre ailesinden kalan Raid Suit ile dövüşecek. Buradaki amaç ise hem çok çabuk bir şekilde düşmanı yenip hem de X-Drake ve Hawkins geldiği zaman kimliğini ifşa etmemek. görünüşe göre Sanji eski  havasını geri kazanacak gibi gözüküyor. Umarım Oda güzel bir dövüş gösterir. Hem ilerideki olası Queen ve Sanji karşılaşması için iyi bir ısınma olur.

Gelecek bölümde büyük ihtimal sadece Sanji ve Page One dövüşünü gösterecek gibi gözüküyor. Gerçi ben bu dövüşün tamamlanacağını düşünmüyorum. Sanji kazandığı güçle dövüşte baya bir öne çıkacak ama X-Drake ve Hawkins gelmesiyle kaçacak gibi geliyor. İlerleyen bölümlerde tekrar Sanji ve Page One dövüşü olacağını ve Sanji’nin çabucak Page One’nın işini bitirdikten sonra Queen’nin karşısına çıkacağını düşünüyorum.

PUAN: 8/10 

 

Shingeki no Kyojin  #113 Violence 

Geçen bölümde Zeke, Levi’yi ortadan kaldırmak için onun adamlarını titana çevirmişti. Aklınca Levi’nin kendi adamlarını öldüremeyeceğini düşündüğü için öleceğini düşünmüş. Fakat kendisi daha önceden Levi’nin titan öldürürken kaç tane askerinin ölümüne yol açtığını bilmiyor. Zaten Levi’nin bu durum hakkında ”kaç askerimi öldürdüğümü biliyor musun” demesi durumu çok iyi özetliyor. Bölümde açıkçası Levi’nin titanlar ile dövüşü ve Zeke’ye tekrar kabus yaşatması dışında, Eren’i takip edenlerin artık iyice ülkedeki kontrolü eline aldıklarını görüyoruz. Bölümün sonunda ise sonraki bölüm için Zeke’nin geçmişini okuyacağız gibi gözüküyor.

Bu bölüm serinin o eski aksiyon dolu yanını özleyenler için güzel bölümdü. Gelecek bölümlerde yine bol açıklamalı, yavaş tempodaki bölümlerin geleceğini düşünüyorum.

PUAN: 8.5/10 

 

 One-Punch Man #101 Zombieman 

Bir kaç sayıdır Child Emperor’un dövüşünün uzadıkça uzaması benim açımdan sıkıcı bir hale gelmeye başlamıştı. Neyse ki bu sayı ile birlikte o sevdiğim bölümlerden birisi geldi. Bir yanda S-Sınıfı kahramanımız Zombieman varken diğer tarafta yine kendisi gibi ölmek bilmeyen Vampire dövüşü olmasının yanında bu dövüşü tek sayı ile bitirmesi daha hoştu. Fakat bu sayıda pek dövüşü göstermeden yarım saat sonrasına geçip, dövüşü bitirmesi pek olmadı gibi. Gerçi Zombieman’nin rakibin yenmek için 200 kere yenildiğini öğreniyoruz o yüzden bu seçimleri doğru olabilir. Umarım Zombieman’ni ilerleyen sayılarda da daha fazla görmeye başlarız. Dövüş tarzı olsun kişiliği olsun en sevdiğim karakterlerden birisi seri içinde.

Bakalım gelecek bölümde hangi kahramanın dövüşünü gösterecek biz okuyuculara? Merakla beklerken, bu bölüm gibi akıcı bir dövüş bekliyorum.

PUAN: 8/10 

GENEL DEĞERLENDİRME  

İki haftalık bekleyişten sonra One Piece’in yeniden araya girecek olması üzücü olsa da animesinin çıkmasıyla, mangasına ara verdiğim Yakusoku no Neverland serisine tekrar başlamayı düşünüyorum. Eğer haftaya okursam onunla birlikte çıkması durumunda One-Punch Man’nin yeni bölümünü de ele alabilirim. Ve tabii hala Grand Blue’nun çevirisinin malum ortamlara düşmemesinden onu bir türlü okuyamadım.

Bu haftaya genel puanım: 8/10

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
error
Updated: 28 Ocak 2019 — 23:37