Manga İncelemeleri #1

Eskiden severek yazdığım bir yazı dizisine tekrar başlamaya karar verdim. Her hafta yazmayı planladığım bu seride; mangaların aylık veya haftalık çıktığına bakmadan o hafta hangi serileri okuduysam onları ele alacağım. Spoiler konusunda hassas olanlar ile hater ve serilerin hayranı olan arkadaşları uyarıyorum. Bol spoiler içerecek bu yazı dizisinde, serileri överken yeri geldiği zaman gömeceğim de. Tabii bunun yanında bölüm değerlendirmelerimiz, gelecek bölüm tahminlerimiz ağırlıklı olacak.

Bu hafta okuduklarım: One Piece, HunterXHunter, One Punch-Man

Okuduğum güncel seriler: Berserk, Grand Blue, HunterXHunter, One Piece, One Punch-Man, Shingeki no Kyojin

Okumayı bıraktığım seriler: Black Clover, Dr.Stone, Shokugeki no Souma

Okumayı düşündüğüm seriler: Vinland Saga

 

Haftanın en hype yaratanı: One Piece

Haftanın en iyisi: One Piece

 

One Piece #921 Shutenmaru  

Wano’lu bölümler genelde güzel geçse de bu bölüm en iyisiydi. O son sayfa tek başına hype yaratmaya yetti. Çoğu kişi zaten Kaido’nun ejderha  olmasını tahmin ediyordu. Punk Hazard ve geçmiş Arclarda Kinemon’un ejderhalardan nefret etmesi, Momo’nun korkması gibi ipuçları fazlasıyla verilmişti. İşin ilginç yanı Momo’nun ejderha meyvesi yemesi ve aynı Kaido’ya benzemesi. Fakat Kaido’nun bir ejderha meyvesi yediği kesin değil. Belki kendisi zaten bir ejderhaydı ve Chopper’ın meyvesine benzer bir meyve olan Oni meyvesiyemiştir. Bunu düşünmemin nedeni Kaido için yaratık veya “o şey” denmesi ve üssü olan Onigashima adlı adadan kaynaklanıyor. Momotarō adlı Japon Peri Masalında da; Momotarō  bir tane Oni’yi yenmek için yoldaşlarıyla Onigashima adlı adaya gider. Sizce de benzer değil mi? Ben yinede hiç böyle bir şeye gireceğini düşünmüyorum, ejderha meyvesi yediğini söyleyip geçecektir.

Bölümü güzel yapan son sayfa ve yarattığı hype değil.  Kaido ve Shogun’u indirmek için güzel bir plan yapmaları.  Zoro’nun tüm Wano’da aranan bir suçlu olması, Luff ile Law’ın adada olduğu bilinmesi ve en önemlisi Kaido’nun gökten gözüküp ”Çocukları bana getir” demesi planı ne kadar işlevsel yapar bunu ileride göreceğiz. Jack’in uzun zaman sonra gözükmesi ve Shutenmaru’nun görünüşünün aksine gücü baya şaşırtıcıydı. Shutenamru ise geçen bölüm ismi geçen Ashura doji isimli kişi olacak gibi. Oda samurayların hakkını verecek gibi gözüküyor.

Gelecek bölümden beklentim  Franky, Robin ve Zoro gibi karakterleri göstermesi. Özellikle Robin aracılığıyla artık şu Shogun  gözükmeli. Bu bölümle birlikte samuraylar konusunda beklentilerimiz yükselmeye başladı. Geçen bölümde zaten  Oden’in hem Roger hem de Whitebeard gibi birisini etkilediğini öğrendik. Böyle olunca Shogun’dan da beklenti yükseliyor, umarım Cp 9’da ki Spandam gibi çıkmaz. Zoro’dan ise bu sayı ismi geçen 3 samuraydan birisi ile karşılaşmasını ve onları toplamasını bekliyorum.

PUAN: 9/10 

 

Hunter X Hunter #385 Warning

Bu sene ikinci kez dönmesiyle şaşırtan Hunter X Hunter verdiği aranın ardından 5. bölümüyle devam ediyor. Tansiyonu yüksek ve gerilimli bir şekilde ilerlese de bu bölümde, diğer bölümler gibi aşırı durgundu. Olaylar eninde sonun patlayacak. Bu patlamayı tetikleyecek ilk olaylardan biriside 4. Prens Tserriednich’in, Kurapika ile bağlantısı olan Melody ile tanışmak istemesiyle oluyor. 4. Prens onun yeteneğinden mi etkilendi yoksa kendi gücünü tetikleyen etmen Melody’nin gücü olduğu için mi onunla tanışmak istiyor bilemiyorum. Kurapika bunu duyduktan sonra bir şekilde dahil olacaktır. Pek dostça bir ilişkilerinin olmayacağı kesin ve açıkçası Kurapika nasıl bir plan yapabilir düşünemiyorum. Tek fikrim bu adamın gücünden çok karakteri Kurapika için baya sorun olacak. Hayalet takımı bile insani duygular taşıyabildiği için anlaşma yoluna gidebiliyordu fakat bu adamla öyle bir imkan yok. Kurapika’nın birinci önceliği Prens Woble herhangi bir sorumsuzca hareket yapamaz. O yüzden Hisoka gibi birisi hakkından gelir gibi geliyor ama o da olaylar tepe noktasına ulaşmadan gözükmeyecek gibi gözüküyor.

Prensin gücü ise illüzyon temelli bir şey çıkacak gibi gözüküyor. Pek bir şey açıklanmadığı için konuşması güç ama büyük ihtimal Theta nen ile alnına vurduktan sonra olayı kavrayıp harekete geçti. Hunter x Hunter’ın bir sonraki bölümü tahmin etmesi zor bir seri. Özellikle bu arc her bölüm bambaşka olayı ve karakteri işlediğini düşünürsek haftaya bir çok karakteri görebileceğimiz bir bölüm bekliyorum. Bölümler biraz daha durgun geçmeye devam edecektir.

PUAN: 8.5/10 

 

One Punch – Man #98 Tears of Regret 

Pek konuşulacak bir olay olmadı. Child Emperor’un dövüş tarzı ilginç olsa da bana aksiyon açısından yetersiz geliyor. Böyle olunca da geçiş bölümü olan bu sayı sıkıcı bir hale geliyor. Geçen bölümlerde gördüğümüz Flashy Flash’ın olduğu sayılardaki gibi umarım bol ve sağlam aksiyonlu bölümler görebiliriz. Yoksa devam etmekte olan bu geçiş bölümleri bir süre daha sıkıcı gelecek gibi gözüküyor.

PUAN: 7/10

 

Not: Bu hafta Shokugeki no Souma, Black Clover ve Dr.Stone gibi serilere devam etmek istemediğim için eklemedim.

Bu Haftaya Genel Puanım: 8

 

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
error
Updated: 27 Ekim 2018 — 21:20