Korku Severler Kaçırmasın: Infidel

Infidel, Image Comics tarafından yayımlanan ve geçtiğimiz aylarda sona eren beş sayılık muazzam bir korku serisidir. Dün itibariyle okumaya fırsat bulamadığım sayıları da okuyarak seriyi tamamlamış oldum ve başkalarının da okumasını istediğim için tavsiye niteliğinde bir inceleme yazısı yazmaya karar verdim. Spoiler içermeyen bu yazıyı gönül rahatlığıyla okuyabilirsiniz.

Infidel 1

Yazar: Pornsak Pichetshote
Çizer & Renklendiren: Aaron Campbell & Jose Villarrubia
Yayımcı Firma: Image Comics
Tür: Korku, Gizem, Psikolojik

Baş karakterimiz Aisha, ırksal çeşitliği bol olan bir ailede ve de apartmanda yaşayan bir Amerikalı Müslüman kadındır. İsminden de anlayacağınız üzere aslen Arap göçmenidir. Yaşadığı bina daha önce bir terör saldırısına maruz kalmıştır ve bu nedenle apartmanın şu anki sakinleri tarafından ön yargılara ve ırkçılığa maruz kalmaktadır. Yetmezmiş gibi bu bina lanetli bir binadır. Fakat sorun şu ki bu lanetten dolayı ortaya çıkan hayaletimsi varlıklar (şimdilik) sadece Aisha’ya görünmektedir. Aisha’nın hayatı hem bina sakinlerinden, hem ailesinden hem de apartmandaki yaratıklardan dolayı hiç iyiye gitmemektedir.

Konusu itibariyle sıradan bir lanetli bina hikayesi gibi gözükse de Infidel, henüz ilk sayısında gerekse korku ögelerini harika bir şekilde kullanması gerekse basit bir korku serisi olmaktan öteye giderek ele aldığı ırkçılık ve ön yargı  gibi konulardan dolayı beni kendisine bağlayan bir çizgi roman olmuştu. Okumaya devam ettikçe özellikle üçüncü sayıdan sonra ırkçılık ve ön yargı konularının daha fazla ön plana çıkmasıyla harika diyaloglar sunduğunu gördüm. Finalde ise bu apartmanın lanetini yine bu konulara bağlı kalarak güzel bir şekilde kurguluyor ve finalini yapıyor. Ve bu final, bir korku eserinde görmek isteyeceğiniz şekilde beklenmedik ve korkunç.

Seriyle alakalı tek kötü eleştirim şu olacak. İlk dört sayı ile birlikte serinin gidişatına tam anlamıyla yakışan bir final yaptıklarını düşünmüyorum. Evet finali kesinlikle güzeldi ve böyle bir seri için sıradan bir final beklemiyordum fakat birazcık aceleye getirildiğini düşünüyorum. Yaşanılan olayları daha detaylı bir şekilde ele almalarını ve belki de bir sayı daha çıkarmalarını isterdim. Kısaca böyle bir seriye muhteşem denebilecek bir final yapmalarını beklerdim.

Infidel

Çizgi romanın çizimleri iki farklı tarzda yapılmış. Birincisi normal gündelik hayatı gösteren çizimler. Bunlar herhangi bir sorun görmediğim oldukça güzel çizimler. İkincisi ise korku ve gerilimi sizlere yaşatacak olan muhteşem çizimler. Yaratıkların çizimleri ve konuşma şekilleri, çıkardıkları sesler ve bunların okuyucuya yansıtılma şekli gerçekten harika. Bir korku serisinden bundan daha iyi bir çizim düşünemiyorum açıkçası. Korku sahnelerindeki harika panellerde, çizer kadar renklendiren kişinin de başarısı kesinlikle bulunuyor.

Infidel, son zamanların en iyi korku serilerinden birisi olmakla yetinmiyor aynı zamanda sizleri ırkçılık ve ön yargı gibi konularda düşündürüyor. Acaba mükemmel insan var mıdır? Ön yargılarımızdan dolayı başkalarına karşı duyduğumuz nefret insanı nereye kadar sürükleyebilir? Neye inanmalıyız, kime inanmalıyız?

Sadece beş sayıdan oluşan fakat bu beş sayının her sayfasında hakkını vererek okuyucuya güzel bir çizgi roman deneyimi yaşatan bu eseri, başta korku severler olmak üzere herkese kesinlikle tavsiye ediyorum.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
error
Updated: 21 Ekim 2018 — 15:47