Kaliteli İngiliz Mizahı: The IT Crowd

Komedi dizileri benim için olmazsa olmazlardandır. Hayatımın her döneminde illa ki bir komedi dizisini takip etmişimdir. Tek başına yapılan sabah kahvaltıları için en iyi arkadaşlardır kaliteli komedi dizileri. Uzun yıllardır farkında olduğum fakat bir türlü izlemeye fırsat bulamadığım, sürekli ertelediğim bir diziyi nihayet geçtiğimiz günlerde izleme şansı buldum. Kısa bir dizi olmasından dolayı da çabucak bitti. İşte bugün size bahsedeceğim o dizi; The IT Crowd.

Dizi: The IT Crowd
Yönetmenler: Graham Linehan (25 bölüm), Derek Hallworth (1 bölüm)
Senaryo: Graham Linehan
Oyuncu Kadrosu: Katherine Parkinson, Chris O’Dowd, Richard Ayoade, Matt Berry, Christopher Morris, Noel Fielding
Tür: Komedi
Sezon – Bölüm Sayısı: 5 Sezon – 25 Bölüm

Konusu Nedir, Neler Anlatıyor?

The IT Crowd basitçe Reynholm Endüstrileri adlı büyük bir şirketin bodrum katında yer alan IT (bilişim) Departmanında çalışan Roy, Moss ve Jen’in iş hayatlarını konu alıyor. Esasında bu departmanın asıl çalışanları Roy ve Moss adlı iki kafadar arkadaştır. Jen ise Reynholm Endüstrileri’ne yaptığı iş başvurusu sonunca IT departmanında “ilişki müdürü” olarak göreve başlar. Basitçe Roy ve Moss ile şirket çalışanları arasındaki bağlantıyı oluşturuyor da diyebiliriz.

Reynholm Endüstrileri ancak bir komedi dizisinde görebileceğiniz bir şirkettir. Şirketin patronu Denholm Reynholm oldukça sıra dışı bir insandır. IT departmanı ise bu şirketin en küçük görülen ve en önemsenmeyen birimidir. Öyle ki bu departmanı bodrum kata hapsetmişlerdir neredeyse. Kimsenin yolu bile düşmez buraya.

Sıra Dışı Karakterler

Jen Barber, belki de dizideki en normal karakter olabilir. Tuhaf karakterlerin yer aldığı bir diziye normal insan sınıfından giriş yapsa da emin olun ki Jen de sıra dışı bir karakterdir. Şans eser kendisinin Reynholm Endüstrileri’nde müdür pozisyonunda bulmuştur, her ne kadar IT departmanı olsa da. Bilgisayarlar ile arası çok iyidir; e-posta açabilir, gönderebilir ve hatta silebilir. Ayrıca muhteşem bir İngiliz aksanına sahip olduğunu da söylemeden geçemem.

Roy Trenneman, üst katlarda çalışan beyaz yakalıların teknoloji cahili olmasından kaynaklı olarak işinden oldukça sıkılmaktadır. Arıza için kendisini aradıkları zaman telefonu her açışında “Kapatıp açmayı denedin mi?” diye sormayı asla ihmal etmez. Çünkü bilir ki bu yöntem kesinlikle işe yaramaktadır. Roy, üst katlarda çalışan güzel kızlarla sürekli olarak iletişim kurmak çabalar. Dener durur fakat maalesef ki çok şanssız bir insandır. Dizide Douglas Reynholm ile birlikte en çok sevdiğim karakterdir Roy. Aslında iyi bir arkadaş bile olabilirsiniz Roy ile.

Maurice Moss için ekibin en tuhafı diyebilirim. The Big Bang Theory dizisini izleyenler Moss ile Sheldon Cooper arasındaki benzerliği hemen fark edeceklerdir. Fakat bu benzerlik sadece birkaç konuda kendisini göstermektedir. Moss, Sheldon kadar zeki değildir ve onun kadar duyarsız da değildir. Çevresindekilere yardım etmeye çalışır fakat çoğu zaman bunu beceremez. Hemen hemen her konuda hazırlığı vardır önceden. Bazen bir şeyler söyler ve ne olduğunu anlayamazsınız fakat bunu nihayet anladığınız zaman ne kadar komik olduğunu fark edersiniz. İnsanlarla iletişimi pek iyi değildir ve çoğu zaman olayları yanlış yorumlar. Konuşurken yaptığı mimikler ve saç tarzıyla kesinlikle kendisini size sevdirecek bir karakterdir.

Douglas Reynholm, herhangi bir sitcom tarihinde gördüğüm en ama en orijinal ve sıra dışı karakterlerden birisidir. Seinfeld izlerken Kramer için ne hissettiysem; hiçbir şey yapmasa dahil sırf ekranda olduğu zaman bile güldüysem, Douglas için de aynı şeyi yaptım diyebilirim. Günümüzde yaşasaydı kesinlikle her gün twitter gündeminde ilk sırada olurdu ve sosyal lince maruz kalırdı. Cinsiyetçi bir insan diyemezsiniz çünkü kadınları bir obje olarak görmez; onları o şekilde kafasına kazımıştır, farklı bir şekilde düşünemez. Ve aslında bu da onu çok komik bir karakter yapan unsurlardan birisidir. Rock vokalistlerini kıskandıracak kadar güzel çığlık da atabilmektedir.

Bazı Detaylar

Yabancı mizah dizilerinin bizler için en kötü özelliklerinden birisi yapılan yerel göndermelerdir. The IT Crowd dizisinde bu tarz göndermeler fazla bulunmuyor. Bu nedenle yahu şimdi neye güldü bunlar diyebileceğiniz bir durumda kalmıyorsunuz.

Gülme efekti yer alan dizilere karşı bir antipatiniz varsa bunu anlayabilirim. Çünkü benim de var. Fakat bu dizi için bu durumu göz ardı etmek zorundasınız. Üstelik bu dizideki gülme efekti esasında bir efekt değil, çekimler sırasındaki seyircilerin gülme sesiymiş. Fakat bu konuda kesin bir bilgim yok, ben de internetteki bilgi kirliliğinin yalancısıyım.

Tıpkı The Office dizisi gibi bu dizinin de bölümlerini peş peşe izledim. Komedi dizileri için bu tarz bir şey genellikle yaşanmıyor benim açımdan. Fakat bu dizi nedense komik olduğu kadar sürükleyici de geldi. Bunun nedenlerinden birisi dizide benzersiz karakterler ve durumlar yaşanması olabilir. Her bölümde yaşanacak tuhaf olayları görmek için izliyordum bazen.

Sonuç

Sonuç olarak The IT Crowd sizi kesinlikle güldürecek ve keyifli vakit geçirmenizi sağlayacak bir dizidir. Mutlaka bir şans vermenizi tavsiye ederim. An itibari ile diziyi Netflix üzerinden izleyebilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
error
Updated: 15 Mayıs 2019 — 01:35