Justice League: No Justice #1 İnceleme

Yazarlar: Scott Snyder, James Tynion IV, Joshua Williamson
Çizer/Renklendiren: Francis Manapul & Hi-Fi

Metal eventı sonucunda Source Wall’da meydana gelen kırılmadan dolayı evren büyük bir tehlike içinde. Fakat bu tehlike öyle büyük ki evrenin kahramanları tek başlarına yeterli olmayabilir.

Geçtiğimiz haftalarda Justice League serileri duyurulmuştu. Gerek yazar ekibi gerekse oluşturulan takımlar ve Martian Manhunter’ın nihayetinde bir seride yer alacak olması gibi sebeplerle bu haberleri olumlu bir şekilde karşılayıp heyecanlanmıştım. Bu serilerin öncesinde ise haftalık olarak yayımlanacak olan giriş niteliğinde Justice League: No Justice serisi başladı. Bugün çıkan ilk sayısıyla birlikte beklentilerimi fazlasıyla karşıladı ve beni daha fazlası için beklemeye koydu.

Daha yeni Metal ile birlikte Barbatos gibi büyük bir tehlike ile karşılaşan evrenin, tekrar böyle büyük bir tehlikeyle karşılaşacak olması beni tedirgin eden tek konu oldu bu sayıda. Sadece bu sayıda da değil aslında, son günlerde duyurulan yeni bir Crisis haberleri insanı biraz endişelendiriyor. Kahramanların, sürekli bir şekilde büyüyen bir tehdide karşı mücadele vermeleri bir yerden sonra okuyucuyu sıkabilir. Önce Barbatos, şimdi Omega Titanlar ve bundan sonra da Crisis’da daha büyük bir tehlike olursa ipin ucu kaçmış demektir. Sürekli bu tarz tehlikeler yaratmaktansa DC’nin hali hazırda elinde bulunan Manhattan ve üç tane Joker olması gibi konulara değinmesini yeğlerim. Fakat bu, evrenin ve yayımcı firmanın genel politikası ile alakalı bir fikrim olsa da bu sayıdan aldığım zevki hiçbir şekilde azaltmadığını da belirteyim.

Tanıtım amaçlı olarak yayımlanan DC Nation dergisinde gördüğümüz Omega Titanlar hakkında detaylı bilgileri, No Justice’in ilk sayısında öğreniyoruz. Evrendeki her şeyden eski olan ve tüm zaman boyunca uyuma sürecinde olan bu yaratıklar, Source Wall’un kırılmasıyla birlikte harekete geçiyorlar ve neredeyse sonsuz denebilecek bir süre önce ektikleri tohumlarını biçmeye geliyorlar.

Justice League No Justice 1 brianiac

Evrenin Geleceği Brainiac’ın Elinde

Brainiac, gezegeni Colu’nun Omega Titanlardan birisinin saldırısına uğraması üzerine bu yaratıklar hakkında elde edebileceği tüm bilgileri topluyor ve Omega Titanlara karşı verilecek savaşın merkez üssü olarak belirlediği Dünya’ya geliyor. Aynı anda Justice League, Titans, Teen Titans ve Suicide Squad’ı etkisiz hale getiren Brainiac, bu takımlardaki kahramanları ve bazı kötüleri de kaçırarak gemisine getiriyor. Yaklaşan tehlikenin büyüklüğünden ve Omega Titanlar kimdir necidir diye anlattıktan sonra, kurtulmaları için ellerinde bulunan tek şanstan bahsediyor. Küçük bir ihtimal dahi olsa bu kurtuluşun yolu da Brainiac’ın dediklerini harfiyen yerine getirmek gibi gözüküyor.

Bu sayı hakkında açıkçası daha fazla spoiler vermek istemiyorum. Çünkü bu sayıda olanları bir yazıdan değil sayıyı okuyarak öğrenmeniz daha güzel olur. Omega Titanların kim olduğunun açıklanması, kurulacak olan Justice League ekiplerinin neden bu isimleri aldığı, Omega Titanlara karşı yapılacak olan savaşta yer alacak olan takımlar ve çok daha fazlası bu sayıda yer alıyor.

Çizer Francis Manapul ile nihayet tekrar karşılaşma fırsatı buldum. Kesinlikle çok başarılı bulduğum bir isim ve favorilerimden birisi. Her zaman alışık olduğumuz güzellikte kusursuz bir iş çıkarmış.

Sayı hakkında söyleyeceklerim bu kadar. Evreni takip etmeyenlerin neler olup bittiğini anlamakta biraz zorlanacağı fakat bunun dışında zaten hali hazırda DC yayınlarını takip edenlerin mutlaka ama mutlaka okuması gereken bir sayı.

Not: 4/5

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
error
Updated: 3 Kasım 2018 — 02:33