İnceleme: The Batman Who Laughs #4

Batman’in şimdiye kadarki en zorlu mücadelesini verdiği The Batman Who Laughs, 4. sayıyla tempoyu daha da artırarak ve şaşırtmayı sürdürerek kaldığı yerden devam ediyor.

The Batman Who Laughs #4
Yazar: Scott Snyder
Çizer: Jock
Renklendiren: David Baron

İnceleme: The Batman Who Laughs #3

İnceleme – The Batman Who Laughs: The Grim Knight #1

Neler Oluyor?

Batman, en kötü kabusu Batman Who Laughs ile savaşabilmek için kendisi gibi olmayı bırakıp rakibine daha çok benzemeye çalışarak onun gibi düşünmeye uğraşıyor. Bu nedenle de Gotham’ın belirli noktalarından elde ettikleri Dark Metali, Batman Who Laughs’ın maskesini (vizör) yapmak için kullanıyor. Yapıldığı malzemeden dolayı bu vizör, bir filtre görevi görerek Batman Who Laughs’ın, insanların gerçek arzularını görmesini sağlıyor. Bu vizör size gördüğünüz şeyi değili, görmek istediğiniz şeyi yani gerçeği gösteriyor.

Alfred ise Batman’in bu vizörü takmasına engel olmaya çalışıyor. Çünkü Bruce’un geri dönüşü olmayacak bir şekilde kendi kabusuna dönüşmesinden korkuyor. İkili arasında geçen kısa süreli bir tek taraflı yumruklaşmanın ardından Alfred, bu konuda yapabileceği bir şeyin olmadığını ve Bruce’un denemek zorunda olduğunu anlıyor.

Diğer bir yandan Batman Who Laughs, Jim Gordon’u esir tutmaya devam ederek şeytani planına devam ediyor. Fakat burada planı hakkında pek de bir şey görmüyoruz. Daha çok Grim Knight’ın, Gordon’a olan öfkesini ve kendi dünyasında Gordon’ın onun hayatını mahvetmesi gibi bu dünyada da aynısını kendisinin yapacağını söylediğini görüyoruz.

Bu serinin beklenmeyen karakteri Gordon Jr.’dan hala bir şeyler beklemeye devam ederken Batman’in ola ki düzeltilemez bir hale gelirse bu durum için bir planı olup olmadığını öğreniyoruz. Last Laugh planı içinde yer alan rezervi kontrol etmeye giden Batman burada, en son göğsü açık bir şekilde mağaradan kaçan Joker’in sürprizine maruz kalıyor. İkili arasında kısa, tuhaf ve güzel bir diyalog görüyoruz.

Bundan sonra ise burada anlatamayacağım birtakım olaylar oluyor ve zaten fazlasıyla zor durumda olan Batman’in durumunu daha da kötü hale getiren bir şeyle sayı final yapıyor.

İnceleme: Nasıl Olmuş?

Dolu dolu geçen bir sayıya birlikteyiz. Snyder’ın Yeni 52 serisini aratmayacak bir tarzda kaliteli diyaloglara sahip, duygusal ve şaşırtıcı sahneler içeren harika bir sayı olduğunu düşünüyorum.

Sayının hemen başında uzun bir süredir merak edilen bir konu nihayet açıklanıyor. Batman Who Laughs’ın maskesi yani vizörü klasik bir maske değil. Bu vizör Dark Metal ile yapıldığı için bir filtre görevi görerek kara enerjiyi açığa çıkarıyor. Bu sayede de vizörü takan kişi görmek istediği şeyi yani insanların korkularını, arzularını ve dürtülerini görüyor. Bu açıklamalarla birlikte nihayet Batman Who Laughs’ın nasıl gördüğü sorusu da cevaplanmış oluyor.

Devamında gördüğümüz Alfred ile Bruce arasındaki sahnelerde Batman’in gittikçe Batman Who Laughs’a dönüştüğünü ve bu konuda ne kadar çaresiz bir durumda kaldığını apaçık bir şekilde görüyoruz. Alfred’in içinde bulunduğu durum iki ucu boklu değnek misali oldukça zor bir durum. Batman’in her ne kadar kendisini kaybetme noktasına gelse de karşısındaki kişinin Alfred olduğunu unutmayarak herhangi bir karşı saldırıda bulunmaması, ikilinin ilişkisi açısından güzeldi. Alfred ve Bruce arasında klasik bir baba-oğul veya basitçe bir iş ortağı ilişkisinden çok daha fazlası olduğunu bu panellerde duygusal bir şekilde görüyoruz. Bu sahnelerde çizer Jock’un da en az Snyder kadar ön plana çıktığını düşünüyorum. Hem Batman’in hem de Alfred’in gözlerinden durumun çaresizliğini ve kaçınılmaz olanı yapmanın verdiği hüznü görebiliyoruz.

Batman Who Laughs’ın planı bu sayıda biraz yavaşlıyor gibi gözüküyor. Evet son sayfada Batman’e büyük bir tuzak kurdu fakat işin biraz eğlencesine kaçtığını düşünüyorum. Diğer yandan Jim Gordon ile ne yapacağını tam olarak bilmiyoruz ve aynı zamanda Grim Knight’ın da biraz bağımsız davranması kafamı kurcalayan konular.

Konu diyalog yazmaya geldiği zaman Scott Snyder’ın ne kadar usta bir Batman yazarı olduğunu her zaman söylemişimdir. Bu sayıda da bu durumu tekrar kanıtlarcasına güzel diyaloglara yer verilmiş. Bruce ile Alfred ve Batman ile Joker arasındaki diyaloglar kesinlikle harika. Ayrıca Batman’in konuşmalarında ara ara kırmızı renk kullanılarak Batman Who Laughs’a yönelik değişimin de devam ettiğinin gösterilmesi çok güzeldi.

Batman ve Joker ilişkisi birkaç sayfada biraz tuhaf fakat bir o kadar da güzel bir şekilde ele alınmış. O kadar büyük bir tehlikeyle karşı karşıyayız ki eğer kaybedersek ortada uğruna savaşılacak herhangi bir şey bulunmuyor. Joker’in hislerinin de bu yönde olduğunu düşünüyorum. Batman’in olmadığı bir dünyada Joker’in ne işi olabilir ki? Batman’in tamamen dönüşmesi halinde Joker devreye girerek Batman’i öldürme sözü veriyor. Hem bu söz hem de Batman’in Joker’e “arkadaşım” ve “yardımcım” diye hitap etmesi ikili arasındaki ilişkiyi güzel bir şekilde ortaya koyuyor aslında. Tüm dünya bir yana biz bir yana dercesine, önlerindeki soruna odaklanarak ortadan kaldırmak ve efsanevi düşmanlıklarına/atışmalarına daha sonra kaldıkları yerden devam etmek istiyorlar. İşin daha ilginç bir yanı ise esasında Joker bu savaşlardan herhangi birinin galip çıkmamasını istiyor. İkilinin diyaloglarının sonunda ise karşılıklı bir şekilde güldüklerini görmek muhteşem bir andı. Bu sahnede aklıma gelen ilk şey de ister istemez Alan Moore’un muhteşem eseri The Killing Joke oldu.

Çizim & Renklendirme

Yukarıda değindiğim gibi bu sayının diğer bir yıldızı kesinlikle Jock. David Baron ile birlikte bu karanlık hikayeyi aynı karanlık temada sunmaya devam ediyorlar. Karakterlerin hallerinden ne kadar çaresiz olduklarını anlıyoruz. Batman Who Laughs’ın son sayfalardaki ortaya çıkışı ise korkunç bir şekilde güzel çizilmiş. Son olarak ise Joker ile Batman’in diyaloglarının geçtiği sayfalarda Joker’in ne kadar muhteşem bir şekilde resmedildiğine bakabilirsiniz. Daha önce söyledim mi bilmiyorum fakat şimdi söylemiş olayım; Joker’i en iyi çizen isimlerden birisi kesinlikle Jock ve David Baron ile birlikte bu seride harika bir iş çıkarmaya devam ediyorlar.

Sonuç

Heyecan dur durak bilmeden devam ederken diğer yandan Batman’in bu durumdan nasıl kurtulacağını merakla bekliyorum. Bu sayı genel olarak her bir paneli dolu dolu geçen; harika çizimlere, muhteşem diyaloglara ve karakter anlarına sahip muazzam bir sayı olmuş.

9/10

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
error
Updated: 11 Nisan 2019 — 02:25