İnceleme: The Batman Who Laughs #2

Batman’in olabilecek en kötü hali olan Batman Who Laughs, yaşayan en ölümcül insan The Grim Knight ile birlikte planına devam ediyor. Joker’in de intihar ederek kendisini zehirlemesiyle birlikte çok zor bir durumda kalan Batman, bu savaşı nasıl sürdürecek?

The Batman Who Laughs #2
Yazar: Scott Snyder
Çizer: Jock
Renklendiren: David Baron

Dikkat! Spoiler içermektedir.

Neler Oluyor?

Bir önceki sayıda hatırlarsanız Joker kendisini öldürerek Batman’i zehirlemişti. İkinci sayı, tam olarak bu olayın hemen sonrasında başlıyor. Joker ameliyat masasında ölüm kalım mücadelesi veriyor. Doktoru ise, geçtiğimiz yıllarda vahşi bir şekilde kolunu kestiği Alfred. E haliyle bu durum Alfred için hiç kolay olmuyor fakat Batman’in zorlamasıyla bir şekilde Joker’in hayata tutunmasını sağlamaya çalışıyor.

Batman ise elindeki tüm Joker panzehirlerini karıştırıp maksimum dozda her gün vücuduna enjekte ediyor. Bu şekilde, Joker’in amacına engel olmaya çalışıyor. Hatırlarsanız önceki sayıda Joker, Batman Who Laughs ile savaşmanın tek yolunun onun gibi olmak olduğunu söylemişti ve kendisini öldürerek Batman’i zehirlemişti.

Gotham’da ise Bruce Wayne cesetleri ortaya çıkmaya devam ediyor. Harvey Bullock kılığına girerek Gordon ile birlikte incelemelere katılan Batman, çok önceden hazırlamış olduğu bir plandan Gordon’a bahsediyor. Bu planı devreye sokmak için gereken şeyde Wayne Tower’ın en üst katında yer alıyor. Tabii giriş izni için gereken şeye haliyle Batman Who Laughs da sahip. Bu sayede gökdelenin en üst katına gelerek Batman’in bu planını sabote ediyor ve kendi planını uygulamaya devam ediyor.

Batman ile en kötü kabuslarının somut hali olan Batman Who Laughs da tam olarak burada karşılaşıyor. İkili arasında geçen mücadeleyi bir diğer Dark Multiverse Batman’i olan Grim Knight’ın son sözü söylemesiyle birlikte Batman Who Laughs kazanıyor ve gökdeleni patlatarak yerle bir ediyor.

Mağaraya dönen Batman, hayatta kalmaya çalışan Joker’i konuşturmaya çalışarak rakibinin planını öğrenmeye çalışıyor. Bu sırada Gordon ise çaresiz bir şekilde başka bir kötüden yardım talebinde bulunuyor.

İnceleme

Seri ikinci sayısında da hız kesmeden devam ediyor. Gülen Batman’in planını hala bilmiyoruz fakat tehlikenin boyutunu, yaptığı mini katliamdan ve devamında olanlardan dolayı tam olarak hissediyoruz.

Sayının başında Alfred için açıkçası biraz üzüldüm. Joker’in ölü kalması konusunda her ne kadar Batman’i ikna etmeye çalışsa da başarılı olamadı. Vaziyet ne kadar kötü olursa olsun Batman, asla taviz vermemeye devam ediyor.

Peki ya Batman, Gülen Batman’i öldürürse bunu bir istisna olarak sayabilir miyiz? İki zıt Batman arasında geçen diyalog sırasında bu soruyu da görüyoruz. Batman Who Laughs bu soruyu Batman’e soruyor ve devamında da konuşmasına harika bir şekilde devam ediyor. Özellikle bizim Batman’e söylediği en acınası Batman sensin, kötü bir şaka gibisin minvalinde söylediği şeyler hoşuma giden diyaloglardan oldu. Asıl “nightmare Batman” olan Batman Who Laughs’ın, bizim Batman için “The Nightmare Batman” olduğunu söylemesi çok güzel bir ironi oluşturmuş. Diyaloglar konusunda Snyder her zamanki gibi hünerlerini göstermiş.

Bu sayıdaki en güzel şeylerden birisi de The Grim Knight hakkında bir şeyler öğrenmemiz oldu. Başka bir evrende Joe Chill silahı düşürüyor ve süregelen zaman sonunda Grim Knight, yaşayan en ölümcül insan ortaya çıkıyor. Mart ayında çıkacak olan one-shot sayısıyla hakkında daha fazla şey öğreneceğiz.

Son sayfalarda tehlikenin ne kadar büyük olduğunu Batman ve Gordon’ın gözünden ayrı ayrı görüyoruz. Bir kötüyü yok etmek için başka kötülerden yardım almayı deniyorlar. Bu durumun ortaya çıkardığı tezatlık çok hoşuma gidiyor ve nasıl bir gidişat göstereceğini de merakla bekliyorum.

Hikâye konusunda ufak bir detay gözüme çarptı ve açıkçası mantığını pek anlayamadım. Koca Wayne Tower’ın en önemli bir şekilde korunması gereken yerlerinden birisinde görme engelli yaşlı bir insanın duruyor olması biraz garipti. Batman Who Laughs açısından bir şey fark etmezdi ama yine de değinmeden geçmek istemedim.

Çizimler konusunda Jock yine her zamanki gibi güzel bir iş çıkarmış. Çizerin tarzını sevenler bu sayıyı da sevecektir. Yerine göre bazen minimalist bazen de bol detaylı çizimlerini çok güzel bir şekilde görüyoruz. Ayrıca kapak çizimini de çok beğendim. Fakat asıl beğendiğim kapak ise Ben Oliver tarafından çizilen varyant kapak oldu.

Ben Oliver’ın harika varyant kapağı.

Sonuç

The Batman Who Laughs, ikinci sayısıyla kaldığı yerden çılgın bir şekilde devam ediyor. Hikâye güzel, aksiyonu yerinde, karakterler ilgi çekici, diyaloglar enfes ve çizimler kaliteli. Kaçırmayın derim.

Not: 8.5/10

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
error
Updated: 13 Mart 2019 — 23:07