İnceleme: Exorsisters #1-5

Cate ve Kate, başka kimsenin çözemeyeceği sorunlarınızı çözmek üzere yardımınıza geliyor. Bir iblis tarafından haksızlığa mı uğradınız? Arayacağınız isimler Cate & Kate Harrow’dan başkası değildir. Image Comics’in yepyeni serisi Exorsisters ilk cildiyle bizlerle.

Yazar: Ian Boothby
Çizer: Gisèle Lagacé
Renklendiren: Pete Pantazis
Yayımcı: Image Comics
Tür: Fantastik, Korku, Komedi

Konusu Nedir?

Cate ve Kate Harrow isimli ikizler, paranormal ve doğaüstü olaylarla ilgilenen kardeşlerdir. İlk sayı da ikizlerin ilgi alanına girecek bir olayın gerçekleşmesiyle başlıyor.

Gloria ve Glenn çiftinin düğününde damat Glenn bir anda ortaya çıkan bir iblis yüzünden ortadan kaybolur. Nikâhı kıymakta olan papaz, sadece Gloria’nın görebildiği bu olaydan şüphelenerek Harrow ikizlere haber verir. Cate ve Kate, cehenneme giderek Glenn’i kaçıran iblisin peşine düşerler.

Harrow çifti için sıradan bir iş gibi gözüken bu olayın ardından ise serinin esas konusu yavaş yavaş ortaya çıkar. Yeni bir güç, Satan dahil cehennemdeki herkesi mahvetmiştir. Şimdiki hedefi ise cennettir ve daha sonrasında ise işin ucu dünyaya uzanacaktır.

İnceleme

İlk sayısının kapağından etkilenip listeme eklediğim bir başka Image Comics serisi ile tekrar birlikteyiz. Sadece kapağı değil aslında, ön izlemesinde gördüğüm sade çizimler de beni cezbetmişti.

İlk sayıyı okuduktan sonra aklıma gelen ilk şey Supernatural dizisi ile olan benzerliğiydi. Tıpkı Dean ve Sam gibi iki kardeş var bu seride de. Aklı başında, ağır başlı ve tabiri caizse “nerd” olan Cate ile daha deli dolu, hafif çılgın ve de Ramones tişörtü giyen Kate; belirli ücretler karşılığında insanların başına gelen doğaüstü sorunlarla ilgileniyorlar. Winchester kardeşlerin aksine yaptıkları şeylerden para kazanarak yaşamlarını sürdürüyorlar.

Çizgi roman basit bir komedi serisi gibi başlayıp daha sonra ikizlerin annelerinin de dahil olmasıyla birlikte dallanıp budaklanıyor. İlk sayıda olduğu gibi antoloji şeklinde her sayıda farklı bir olayla ilgilendikleri bir çizgi roman olsaydı yine okurdum. Fakat olayların bu şekilde gelişmesini daha güzel buldum.

İlk sayının sonundan itibaren çizgi roman sürekli bir şekilde okuyucuyu şaşırtarak ilerliyor ve bunu öyle güzel bir şekilde yapıyor ki seriden kopamıyorsunuz. Örneğin her sayıda farklı bir flashback vererek karakterlerin geçmişlerine ışık tutuyor. Bu şekilde hem karakter derinliği oluşuyor hem de karakterlere bağlanmak daha kolay bir hâle geliyor. Sadece flashback vermesi de değil, olan biten şeyi hemen ilk iki sayıda açıklamak yerine cildin tümüne yayarak en sonunda bir bütün oluşturuyor. Özetle kurgu açısından başarılı olduğunu söyleyebilirim.

Künye kısmında her ne kadar korku yazsam da açıkçası herhangi bir korku ögesi içerdiğini düşünmüyorum. Ele alınan konu bir korku serisine uygun bir konu fakat işleniş şekli ile komedi unsurunun daha önde olduğunu okuyucular görecektir. Yapılan şakaları ve genel itibariyle serinin mizah yönünü oldukça başarılı buldum. Sulu şakalar olmaması ve eldeki konuya uygun bir şekilde yerinde ve zamanında şakalar yapılması gayet güzel olmuş.

Yaratılan düşmanın hem klişe hem de orijinal olduğunu düşünüyorum. “Let there be light.” ile birlikte ışık ile birlikte gölgenin de oluşmasını klişe fakat bu gölgenin bir düşman olarak ele alınmasını ve amacı doğrultusunda yaptığı şeyleri de orijinal buldum. Üstelik işin içine meleklerin de girmesiyle birlikte daha da anlamlı bir hâle geldi. Bu konuda sevmediğim tek şey, tüm bunlar olurken Tanrı’nın ne yaptığının açıklanmaması oldu. Evet bir açıklama getirildi fakat bu açıklama bir komedi unsuru olarak sunuldu ve sorunun cevabı geçiştirildi. Belki daha sonraki sayılarda karşımıza çıkacaktır. En azından çıkmasını umuyorum. Çünkü bu seride bir Tanrı’nın da yer alması çizgi romanı daha eğlenceli bir hâle getirecektir.

Cate ve Kate ikizlerin ilişkisi çizgi romanın kesinlikle en iyi kısmı. Bu iki zıt karakter harika bir şekilde yansıtılıyor ve bu zıtlığa rağmen aynı zamanda iş sırasında da mükemmel bir uyum içinde bulunuyorlar. Peki bu ikiz kardeşler gerçekten de ikizler mi? Dahası gerçekten de kardeşler mi? Bu kısmı sürprizi kaçırmamak adına yazmıyorum. Fakat temenni ederim ki ikilinin durumu her sayıda gördüğümüz flashbacklerle çok güzel ve orjinal bir şekilde açıklanıyor.

Çizimler

Yazıya eklediğim resimlerden ne kadar sade çizimlere sahip olduğunu görebilirsiniz. Bunun nedeni de komedinin seride büyük bir yer tutması. Detay çizimleri çoğu zaman çok basit. Arka plan yerine daha çok karakterlerin yüz ifadelerine odaklanan bir çizim tarzı var ve bu konuda da oldukça başarılı. Gerek ikizlerin gerekse iblislerin duygu ve düşünceleri güzel bir şekilde ifade edilmiş. Genel olarak çizimler konusunda herhangi bir şikayetim yok. En büyük avantajı ise kesinlikle okuyucuyu yormaması.

Sonuç

Exorsisters, güzel bir hikâye deneyimini okuyucuları sıkmayacak bir şekilde sunuyor. Bu sürükleyici fantastik komedi serisini tüm okurlara tavsiye ediyorum.

8/10

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
error
Updated: 13 Mart 2019 — 01:00