İnceleme: Batman #61-63 Knightmares

Tom King’in 100 sayılık mega Batman sagası, Knightmares hikâyesiyle devam ediyor. Her sayısında başka bir olayın anlatıldığı bu macerayı, sayıları ayrı ayrı ele alarak inceledim.

Bir önceki hikâye: Batman #58-60 The Tyrant Wing

Batman #61

Knightmares, Part 1 – Suddenly Indeed

Yazar: Tom King
Çizer: Travis Moore

Neler Oluyor?

Serinin 38. sayısında Matthew Warner isimli psikolojik sorunları olan psikopat bir çocuk vardı, hatırladınız mı? Bu çocuk, uşağının yardımıyla ailesini ve başka insanları öldürmüştü. Kendisine Master Bruce denilmesini istiyordu, psikolojik bir hastaydı.

İşte o çocuğun hikâyesi bu sayıda devam ediyor. Batman tekrar çocuğun ailesini katilinin peşine düşüyor. Tıpkı daha önce olduğu gibi katilin yine çocuk olduğunu öğreniyoruz. Devamında da hapse atılan Master Bruce, hapiste kaldığı süre boyunca da yedi tane mahkumu türlü yardımlar alarak öldürmüş. Öldürdüğü kişileri, ailesinin katili olarak sürekli bir şekilde zihninde kurguluyor ve cinayetlerini işlemeye devam ediyor. Sayının sonunda ise Matthew’i Arkham Asylum’a göndermeye karar veriyorlar.

İnceleme

60. sayının bize gösterdiği cliffhanger bir anda ortadan kayboluyor bu sayıda. Evrenin sürekliliğini geçtim, kendi sürekliliğini bile pek koruyamıyor artık bu seri. Üç sayılık Knightmares macerasından sonra, Flash crossoverı gelecek ve anlaşılan bunların devamında Thomas Wayne ve Batman’in karşılaşmasına devam edeceğiz. En azından böyle umuyorum. Olaylar iyice iç içe girmeye başladı ve neyin ne zaman olup bittiği gittikçe karışıyor. Bu tarzda filler sayıları vermenin bana kalırsa hiç sırası değildi.

Bu sayının sadece bir amacının olduğunu düşünüyorum. Matthew’i, Bane’in kontrolündeki Arkham Asylum’a göndermek. Bunun için niye yedi tane cinayetin işlenmesi gerektiğini ise bir türlü anlamadım. Suratına Thomas ve Martha isimlerini kazıması bile yeterli bir sebep değil miydi zaten?

Sayının tümü aslında Matthew’ın zihninde yer alan olaylar fakat bunu sayı iyi bir şekilde yansıtamıyor. Bildiğimiz bir olay üzerinden bizi hâlâ şaşırtmaya çalışıyor. Bunun mantığı da sanırım Matthew’ın bu sayıda işlediği cinayetin yedinci cinayet olması. Aynı olay tekrar tekrar Matthew’ın zihninde canlanıyor.

Hikâye kapsamında önümüzdeki sayılarda bu sayıda olanlarla alakalı bir açıklama getirmelerini umuyorum. Aksi takdirde bir anlam ifade etmeyen bir sayı olarak kalacak.

Çizim, Renklendirme, Kapaklar

Sayı hakkında söyleyebileceğim en iyi şey, Francesco Mattina tarafından çizilen varyant kapak. Kırmızı ve siyahın uyumunda muhteşem bir kapak olmuş kesinlikle. Normal kapağı ise pek fazla beğendiğimi söyleyemeyeceğim. Alışıldık bir pozun çok da iyi olmayan yeni bir tasviri olmuş.

Travis Moore’un çizimleri ise sayının puanını yükselten etmenlerden. Matthew’ın tıpkı genç Bruce Wayne gibi çalışma odasında oturduğu sahneyi çok beğendim. Anlam olarak bir şey ifade etmese de en azından görsellik açısından güzeldi.

Sonuç

Gerekli olmayan bir villain yaratıp ikinci Hush vakasına doğru yol aldıran, ilerleyen sayılarda bir açıklama yapılacağı umuduyla biraz notunu yükselttiğim, vasatın altında bir sayıydı.

5/10

Batman #62

Knightmares, Part 2 – Lost

Yazar: Tom King
Çizer: Mitch Gerads

Neler Oluyor?

Neler olduğunu anlatması zor bir sayı. Çünkü elle tutulur bir şey olmuyor aslında. Sayının başında Batman, Profesör Pyg’in elinde kendisini mezbaha tarzı bir yerde bağlanmış olarak buluyor. Neler olup bittiğini ise tıpkı bizler gibi Batman de bilmiyor. Sayı boyunca da buraya nasıl geldiğini ve neler olduğunu anlamaya çalışıyor.

Sayıda karşılıklı diyalog bulunmuyor. Sadece Batman’in kendi sesini dinliyoruz. Sonuç olarak Pyg’in elinden kurtulunca, Pyg bir anda maskesini çıkarıyor ve Damien Wayne’i görüyoruz. Ne oldu, nasıl oldu, hiçbir şey anlamadım açıkçası. Tek yapabildiğim çıkarım, bu sayının Batman’in zihnindeki bir kabus olduğu. Zihinsel olarak normal olmadığını gösteren ve sevdiği insanları tehlikeye attığını anlatmaya çalışan bir kabus.

İnceleme

Yazarın bu sayıda yapmaya çalıştığı şey her ne ise pek başarılı olduğunu söyleyemeyeceğim. Final sayfasını görünce okuyucular olarak ne anlamalıydık? Yukarıdaki paragrafta yazdığım şeylerden başka bir mesaj mı vermeye çalışıyordu? Önümüzdeki sayılarda göreceğimiz şeylerden sonra bu sayının biraz daha anlam kazanacağını düşünüyorum. Çünkü bu haliyle sadece akılları karıştıran ve cevapsız sorular bırakan bir sayı olarak kalacak.

Tam bitti derken bu sayıda tekrar sürekli olarak tekrar eden diyalogları görüyoruz. Batman aynı soruları defalarca, defalarca ve defalarca bıkmak bilmeden kendisine sorup duruyor. Sayının ortasında bırakacaktım neredeyse fakat gidişatın neye bağlanacağını merak ettiğim için okumaya devam ettim.

Vermek istediği mesajı finalde biraz daha belirgin bir şekilde vermesini isterdim. Tom King’in, Batman okuyucularının çok zeki olduğunu ve boşlukları kendilerinin doldurabileceklerini söylediği tarzda bir sayıydı anlaşılan.

Çizim, Renklendirme, Kapaklar

Mitch Gerads’ın çizimleri sayının atmosferi ile muazzam bir uyum içinde gözlere şenlik bir durum sunuyor. Aslında bu tarz çizimlere biraz fazla bakınca gözlerimde sulanma problemi olsa da çizimlerinin kalitesini reddedemem. Ortamda bulunan kanın çizimi çok başarılı. Aksiyon sahnelerinde bu durum daha fazla öne çıkıyor.

Kapak ve varyant kapak da hoşuma gitti. Mitch Gerads’ın Profesör Pyg kapağı, karakterin psikopatlığını güzel bir şekilde yansıtıyor. Frank Miller yaşının etkisiyle hâliyle eskisi gibi çizemiyor fakat kendine has tarzından dolayı kapak fena durmuyor.

Sonuç

Knightmares kapsamında tek sayılık bir kâbus daha. Pek bir şey vaat etmeyen, finalinde ben şimdi ne okudum diyebileceğiniz fakat görsel olarak kesinlikle tatmin edecek bir sayı.

4/10

Batman #63

Knightmares, Part 3 – Smoke and Mirrors

Yazar: Tom King
Çizer: Mikel Janin

Neler Oluyor?

Kabus hikâyesinin son sayısında 50. sayıda gerçekleşmeyen düğünün gerçekleştiği bir rüya görüyoruz. John Constantine’in bu rüyayı ziyaretiyle birlikte aslında bunun bir rüya değil de kabus olduğunu öğreniyoruz. Batman ve Catwoman’ın yaşadığı bu mutlu hayatın, Selina’nın ölümüyle sona ereceğini söyleyen Constantine, sürekli olarak Batman’i uyarmaya çalışıyor.

Nitekim dediği gibi de oluyor. Tıpkı Dick Grayson gibi vurulan Catwoman hayatını kaybediyor. Böylelikle Batman’in bir başka rüyası daha kabusa dönmüş oluyor.

Constantine’in söylediğine göre Batman’in bir makineye bağlamışlar ve Scarecrow’un zehirli gazları yardımıyla Batman’e sürekli olarak kabuslar yaşatıyorlar.

İnceleme

Önceki iki sayıdan kesinlikle daha güzel ve daha oturaklı bir sayı okuduk. En azından Batman’in mağarada Thomas Wayne ile olan karşılaşmasının devamında ne olduğunu öğrendik. Anlaşılan Batman, babası tarafından yakalanarak etkisiz hale getirilmiş ve Bane’in istekleri doğrultusunda amaçları doğrultusunda kullanılıyor.

Hikâyede boşluklar yine bırakılmış. Thomas ve Bruce’un mücadelesini görmek isterdim. Belki önümüzdeki sayılarda görme fırsatı buluruz diye düşük bir şekilde umut ediyorum.

Master Bruce adlı küçük psikopatın işlediği cinayetlerin de kabus çıkmasına sevindim. Çünkü hapiste o kadar fazla kişiyi öldürmüş olmasının başka bir mantıklı açıklaması bulunmuyor. Fakat bu açıklamalar da yeteri kadar sağlıklı değil. Çünkü o sayıdaki durum kendi içinde de bir mantık barındırmıyordu. Gördüğümüz şeylerin Batman için nasıl bir kabus olduğunu iyi bir şekilde yansıtmadılar. Ve de o sayıda gördüğümüz şeyler de Master Bruce’un zihnindeki şeylerdi. Kabus içinde kabus gibi bir durum var yani.

64. ve 65. sayılar The Price crossover hikâyesi kapsamında olacağı için bir şey görmeyi beklemiyorum fakat 66. sayıda durumun nasıl devam edeceğini çok merak ediyorum.

Çizim, Renklendirme, Kapaklar

Mikel Janin yine iş başında. Daha önceki çizimlerinden biraz farklı çizmiş gibi duruyor sanki. Bunun renklendirme ile de bir ilgisi var sanırım. Daha canlı ve daha güzel bir görselliğe sahip bir sayı olmuş.

Sayının hem Mikel Janin tarafından çizilen kapağını hem de Tony S. Daniel’ın varyant kapağını beğendim. Ağzında sigarasıyla gördüğümüz Constantine, kapağa güzel bir hava katmış.

Sonuç

Üç sayılık Knightmares hikâyesinin final sayısı, önceki sayılardaki bazı konulara açıklama getiriyor ve Batman’in şu anda kimin elinde olduğuna ve ne yaptığına dair bilgilendirici açıklamalar yapıyor. Önceki iki sayıya nazaran daha güzel olan bu sayıyı, hikâyeyi daha anlamlı kılmak adına okumanızı tavsiye ederim.

6.5/10

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
error
Updated: 26 Şubat 2019 — 20:12