İnceleme: Batman #57

Batman #57

Yazar: Tom King
Çizerler: Tony Daniel, Mark Buckingham ve Andrew Pepoy
Renklendiren: Tomeu Morey
Yayımcı: DC Comics

Nasıl desem bilmiyorum. Uzun bir süredir okumadığım bu seride güncele gelmenin hüznünü yaşıyorum adeta. Çünkü seri hala o kadar kötü ilerliyor ki şimdiye kadar herhangi bir ilerleme kaydetmemiş olması ve yazarın en az 100. sayıya kadar yazacağını bilmek üzüyor beni. Karaktere olan sevgimden dolayı güncel serilerini de takip etmeyi bırakmak istemediğim için mecburen okuyorum. Bu yazının bolca spoiler içerdiğini söyleyerek incelemeye geçelim.

Hikâye

Önceki iki sayıda kısaca KGBeast’in Gotham’a gelişini ve Dick Grayson’ı kafadan vurduğunu görmüştük. Nightwing’in akıbeti henüz bu seride belli olmadı fakat galiba bir şekilde hayatta kalıyormuş. Kendi serisini takip etmediğim için pek bilgim yok. Bu olaydan sonra Batman, Dick’i vuranın KGBeast olduğunu bularak onun peşine düşüyor. Bir önceki sayıda da KGBeast ile ilişkisi bulunup hayatta kalan tek insanın evinin yerini buluyor ve bu şekilde avının peşine düşmek üzere yola koyuluyor.

KGBeast’in babasının evine yaklaştığı sırada kapıdan kendisine doğru ateş açılınca avının içeride olduğunu anlıyor ve saldırıyor. Batman vs KGBeast yumruk yumruğa ve daha sonra silahlarını da işin içine katarak vahşice dövüşmeye başlıyorlar. Sonuç olarak da Batman, KGBeast’in boynunu kırarak olduğu yerde ölüme terk ediyor. KGBeast, Batman’e kendisini kurtarması halinde Dick’i öldürmesi için kimin tarafından kiralandığını açıklayabileceğini söylüyor fakat Batman bu teklifi kabul etmeyerek yoluna devam ediyor.

İnceleme

Bu üç sayılık hikayede o kadar çok fazla mantıksız şey vardı ki önce hangisini yazsam bilemiyorum. Yine dolu dolu “ben yazayım da kalan boşlukları zaten akıllı süper zeki Batman okuyucuları doldurur.” sahnesi vardı.

En başta Batman’in izini sürme şeklinde birçok boşluk var. Bir şekilde Bronze Tiger’a oradan Kanto’nun yanına gidiyor. Ve daha sonra da KGBeast ile ilişkisi bulunan ve hayatta kalan tek insanın yanına gitmek üzere yola koyuluyor. Fakat bu karakterler arasındaki ilişki ne, bu karakterler Batman’e ne söyledi de Batman bu noktaya geldi gibi sorular üstü kapalı bir şekilde bırakılıyor ve okuyucunun doldurması gereken boşluklar olarak kalıyor.

Karlarla kaplı olan bu yere Batman neden yürüyerek gidiyor? Yahu bu adamın onlarca uçağı, helikopteri var hiç mi karda gidecek bir motoru yok? Bu nasıl bir mantıktır? Bizim buradan çıkarmamız gereken sonuç ne? Yıllardır “Batman with prep” geyiği boşuna mı döndü? İklimi böyle olan bir yere karşı Batman hazırlıklı değil miymiş?

Batman, KGBeast ile ilişiği bulunan ve hayatta kalan son insanın oturduğu eve gidiyor ve orada karşısına KGBeast çıkıyor. Diğer insan unutulup gidiyor. Dövüş bittikten sonra Batman eve girip şu insana bakayım kimmiş, neciymiş diye zahmet etmiyor. Ayrıca buraya gelirken de karşılaşacağı kişinin KGBeast’in babası olduğunu da bilmiyordu.

Batman ne zamandan beri rakiplerinin boynunu kırıp ölüme terk ediyor? Yıllardır Batman okuyorum ve ilk defa böyle bir şeye denk geldim. Hadi onu geçtim KGBeast’in teklifini neden reddediyorsun? Senin amacın zaten Dick’i vurma emrini veren kişiyi bulmak değil mi? E vuran adam elinde işte. Dünyanın en iyi dedektifiyim, bu nedenle seni sorguya çekmek yerine burada ölüme terk edeceğim ve emri veren kişi ile bu işin içinde olanları kendi başıma bularak onların da bir yerlerini kıracağım. Batman’in bu sayıdaki mantığı tam olarak buydu ve ben akıl sır erdiremedim. İyi dedektif olman direkt olarak ateş eden kişiyi sorgulamamanı mı gerektiriyor? Bir de Bane özentiliğine başladı herhalde, umarım devamını getirmez.

Ana hikayenin yanında bir de arka planda başka bir hikaye izliyoruz. Bruce’un çocukluğunda babası kendisine bir masal okuyor. Masal kısaca şöyle. Bir tilki, domuz, tavşan, kurt ve sincap birlikte kiliseye doğru giderken yolda gördükleri bir çukura düşerler. Hepsi acıktığı zaman tilki, türlü türlü kurnazlıklarla sıra sıra yanındaki herkesin ölümüne sebep olur ve onları yiyerek karnını doyurur. En sonunda kendisine ne olduğunu ise bir türlü öğrenemeyiz. Bu hikayenin anlatılma nedeni tilki ile Batman’i eşleştirmek. Yani Batman, yanında olan herkesin ölümüne sebep oluyor. Bu nasıl zorlama bir hikayedir anlamak mümkün değil. Masalda tilki mutlu mesut bir şekilde çeşitli kurnazlıklar yaparak istekli bir şekilde yanındakileri öldürüyor. Batman ne zaman yanındakilere isteyerek zarar verdi? Yani anlatmak istediği şey, Batman’in yanında yer alanların sürekli olarak zarar görmesi fakat bunu anlatmak için metafor olarak kullandığı masal çok ama çok yanlış.

Sonuç

Tom King, çizgisini hiç bozmadan devam ediyor. Okuyucunun anlaması ve doldurması gereken bir sürü boşluk, çok ama çok zayıf diyaloglar, mantık hataları ve bir sonuca varamayan hikayeler.

Sayının en iyi yanı yine her zaman olduğu gibi çizimleri. Daha önceki Batman incelemelerinde söylediğim gibi tekrar söylüyorum; bu serinin çizerlerini boşu yere harcıyorlar. Tony Daniel’ın Batman çizimlerini gerçekten çok beğeniyorum ve gönül isterdi ki başka bir seride görelim kendisini.

Sayı hakkında söyleyeceklerim bu kadar. Benim gibi Batman’in ana serilerini takip ediyorsanız okuyabilirsiniz. Aksi takdirde okumanızı tavsiye etmem.

3/10

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
error
Updated: 18 Kasım 2018 — 16:10