Ice Cream Man #2 İnceleme

Yazar: W. Maxwell Prince
Çizer/Renklendiren: Martin Morazzo, Chris O’Halloran
Yayımcı: Image Comics

İlk sayısında ürpertici bir tema üzerinden hikayesini anlatan Ice Cream Man, ikinci sayısında melankolik bir aşk hikayesi ve uyuşturucu bağımlılığı üzerinden hüzünlü bir hikaye anlatıyor.

Her sayının farklı karakterler üzerinden işleneceğini biliyorduk ve bu sayıda da birbirine sırılsıklam aşık olan Jim ve Karen adlı gençlerin hikayesi anlatılıyor. Tanıştıkları günden beri dünyayı umursamaz bir şekilde aşklarını yaşayan bu iki genç, gitgide daha fazlasını isteyerek sonunda uyuşturucu kullanmaya başlıyorlar. Ve bununla da kalmayıp uyuşturucu parası için de soygun ve gasp yapıyorlar. Sayının tam başlangıç noktası da bu iki gencin uyuşturucu aldıktan sonra Jim’in kendisine gelememesi ve Karen’ın Jim için bir şeyler yapmaya çalışmasıyla başlıyor.

Ice Cream Man 2. sayı.jpg

Ne yapacağı konusunda hiçbir fikri olmayan Karen, Jim’e öylesine aşık ki aklına gelen tek şey son bir kez daha soygun yaparak Jim’e ilaç almak oluyor. Hırsızlık yapmak amacıyla sokakta park etmiş haldeki araçların kapılarını kontrol eden Karen, Ice Cream Man’in minibüsünü görerek kendisini çağırdığını hissediyor ve minibüse biniyor. Minibüse bindikten sonra hasta bir adam ve bakıcısının arabasına çarpıyor ve araçtan inerek paralarını istiyor. Bakıcı kadın ise uyuşturucu bağımlısı bu gence çok kötü hakaretler ederek iyice sinirlendiriyor ve Karen kendini daha fazla tutamayarak daha sonradan pişman olacağı bir şey yapıyor ve kadını vuruyor.

Polislerden kaçarak eve dönen Karen, karşısında Ice Cream Man’i buluyor ve aldığı bir teklif ile ya kendisini ya da erkek arkadaşını bu durumdan kurtarabileceğini öğreniyor. Sevgilisini o halde görmekten oldukça üzgün olan ve peşindeki polisler tarafından yakalanması halinde ne yapacağını bilemeyen Karen, teklifi kendisi için kabul ediyor ve Ice Cream Man’in verdiği son bir dozu da alarak hayata gözlerini yumuyor. Yaşanan olayların devamında ise Jim her ne kadar kurtulmuş bile olsa neredeyse önceki halinden daha ölü bir şekilde hayatını devam ettirmeye çalışıyor.

Ice Cream Man 2

Hikayenin en can alıcı noktası bu iki genç aşık için neler hissetmemiz konusunda kararsız kalmamız. Jim ve Karen nihilist iki aşık ve de bir noktaya kadar kendilerinden başka kimseye de zararları yok. İstedikleri tek şey aşklarını doya doya yaşamak. Fakat bir yerden sonra kendilerinden başka insanlara da zarar vermeye başlayınca, artık masum aşkları göründüğü kadar da masum olmuyor. Yine de Karen’ın Jim için birilerini öldürmeye göze alması ve hatta en sonda artık daha fazla dayanamayarak kendi hayatına son vermesi dram açısından çok başarılı sahneler.

Karen’ın yaşadığı iç çekişmeleri ve konuşmaları, bunların bize aktarılma biçimi çok güzel. Bu panellerin kasıtlı olarak dil bilgisi açısından kötü bir şekilde yazılmış olması ve hikayenin sonunda, gittiği yeri sürekli hayallerini kurdukları mutlu diyarlar sanarak Jim’e karşı konuşması oldukça hüzünlü sahnelerdi. Karen’ı kaybettikten sonra tek başına kalan Jim, bağımlılığını bırakmak adına terapilere katılmasına rağmen hayatında Karen olmadıktan sonra çok kötü ve üzgün bir halde hayatını sürdürüyor.

Tıpkı ilk sayıda olduğu gibi bu sayıda da çizimleri fazlasıyla beğendim. Yaşanılan dram özellikle Karen açısından çok güzel aktarılmış. Ürpertici sahneler de bu sayıda her ne kadar az olsa da yine okuyucuyu etkiliyor.

Toparlayacak olursam ilk sayıdaki korku temasından biraz uzaklaşarak daha çok dram ve gizemin iç içe olduğu bir sayıydı. İlerleyen sayılarda Ice Cream Man’in kendisi hakkında biraz bilgi verilmesini umarak yazıyı noktalıyorum.

Not: 4/5

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
error
Updated: 20 Ekim 2018 — 15:00