Ice Cream Man #1 İnceleme

Yazar: W. Maxwell Prince
Çizer/Renklendiren: Martin Morazzo, Chris O’Halloran
Yayımcı: Image Comics

Son zamanlarda DC ve Marvel’da aradığımı pek de bulamamış olacağım ki Image ve Vertigo çizgi romanlarını okumaya başladım ve işin aslı henüz kötü bir seriye denk gelmedim. Ice Cream Man de yeni başladığını gördüğüm ve özellikle kapağından etkilenip başladığım bir seri oldu.

Kapağı ilk gördüğüm zaman bunun bir korku serisi olduğunu tahmin etmiştim ve öyle de çıktı. Yabancıların deyimiyle “creepy” tanımına dört dörtlük uyan bir başlangıç yaptılar.

Konusu hakkında açıkçası ilk sayı itibari ile net bir şey söylemek zor. Başrolde, arabasıyla gezerek dondurma satan ürpertici bir abimiz var. Sattığı dondurmalar aracılığı ile insanları böcekler için şekerli bir hale getiriyor. Tabi böcekler burada insan dertleri, sıkıntıları için bir metafor. Yani bu adam mecaz olarak iblis gibi bir canlı. Şimdilik benim gördüğüm bu ve gidişatı da bu yönde bekliyorum.

Her sayıda farklı bir hikâyeyi işleyecek olan serinin ilk sayısında da örümcek ısırığı nedeni ile ölmüş ve günlerce fark edilememiş bir aileyi ve bunların çocuğunun kendi başının çaresine baktığını görüyoruz. Bu arada kasabada başka tuhaf olaylar da oluyor. İşin ilginç yanı ise bu zehirli örümcek ile dondurmacı abimiz arasında bir ilişki var. Tıpkı burada yazmadığım fakat seriyi okursanız görebileceğiniz diğer tuhaf ve ürpertici şeyler ile arasında olan bağ gibi.

Dondurma satıcısı baş karakter dışında ilginç olabilecek, 5V takma adlı bir dedektifimiz de var. Her sayıda farklı bir hikâyeyi işleyecek olmaları güzel fakat umarım bu dedektifi tekrar görme şansı buluruz. Benim üzerimde, gidişat ile birlikte okuyucuların oldukça sevebileceği bir karakter olacağı yönünde bir izlenim bıraktı.

Çizim ve renklendirme o kadar sade ve temaya uygun ki seriyi çok rahat bir şekilde okutuyor. Ürpertici bir çizgi romanda en önemli şeylerden birisi de kesinlikle çizimlerdir. Özellikle yüz ifadelerinde eserin atmosferini iyi bir şekilde okuyucuya yansıtmak gerekiyor. Bu seride de bunu çok iyi başarmışlar. Sadece bir iki panelde özellikle ağız çizimlerini biraz kötü buldum fakat korku temalı bir seride bu tarz şeyler fazla sırıtmıyor.

  • Korku ve gerilim seviyorsanız,
  • Mainstream serilerden sıkıldıysanız ve yeni bir başlangıç arıyorsanız,
  • Kendi içinde tatmin edici bir hikâye okumak istiyorsanız,

Ice Cream Man #1 kesinlikle şans vermeniz gereken bir çizgi roman.

Not: 4/5

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
error
Updated: 20 Ekim 2018 — 13:42