Hungry Ghosts – Kısa Bir Bakış

Yazar: Anthony Bourdain, Joel Rose 

Çizer/Renklendiren: Alberto Ponticelli, Vanesa Del Rey ve Jose Villarrubia

YayımcıDark Horse Comics – Berger Books

Korku hikayelerini dinlemeyi sever misiniz? Peki ya anlatmayı? İkisini de seviyorsanız size önereceğim seriye bakabilirsiniz. Mümkün olduğunca ana hatlarını ele alacağım için spoiler konusunda bir endişe duymadan rahatlıkla okuyabilirsiniz.

dasdas.PNG

Öncellikle çizgi romanın temelini oluşturan Hyakumonogatari Kaidankai adlı oyundan bahsetmek gerek. Samurayların cesaretlerini ölçtüğü bu oyunda; bir aynanın olduğu ve 100 mumun yakıldığı odada birbirlerine korku hikayeleri anlatırlar. Her hikayeden sonra anlatıcı aynaya bakar ve sonra bir mum söndürür. Bu çizgi romanda samuraylar yerine hikayeleri şefler anlatıyor. Yazarlardan birisinin ünlü şef Anthony Bourdain olduğunu düşününce gayet normal.   

Hikayeye dönecek olursak bir Rus iş adamı bir çok yerden bir araya getirdiği şefleri Hyakumonogatari Kaidankai oyununa hikayelerini anlatmak üzere davet etmesiyle başlıyor. Toplam dört sayı sürüyor ve her sayıda da iki hikaye var. Kimi hikaye yemek ile ilgili, kimi korsanlık ve daha bir çok ilginç hikaye bulunuyor. Fakat hikayeler ilginç olmaktan öteye gidemiyor. Açıkçası korku yönünün zayıf olduğunu düşünüyorum. Tabi bu hikayeleri kötü yapmıyor. Japon mitlerinin korku figürlerini okumak keyif veriyor. Fakat keşke biraz daha korku yönü kuvvetli olsaydı dediğim oldu.

Çizimlerine gelirsek gerçekten beğendim. Özellikle oyunda bir araç olan aynanın çizimlerde kullanımı, detaylandırılması ve her hikayede değişen atmosfere göre değişen renklendirme, sade olmasına rağmen etkileyici. Hikayede bahsettiğim korku olayı çizimlerde daha iyi. Tam anlamıyla yine korkutucu olmasa da yer yer creepy diyebileceğimiz çizimler var.

horse

Korku hikayeleri okumayı seviyorsanız veya sizi yormayacak keyif alabileceğiniz bir çizgi roman okumak istiyorsanız, Hungry Ghost tam size göre. Onun dışında çoğu kişinin seveceğini düşünmüyorum, yinede bir şans verebilirsiniz.

NOT: 3.5/5

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
error
Updated: 20 Ekim 2018 — 14:13