Haftalık Çizgi Roman İncelemeleri #4 – 02-09/05/2018


DC Nation #0DC Nation #0

Yazarlar: Tom King, Brian Michael Bendis, Scott Snyder, James Tynion IV, Joshua Williamson
Çizerler: Clay Mann, Jose Luis Garcia-Lopez, Jorge Jimenez
Yayımcı: DC Comics

DC Nation kısaca; Batman, Superman ve Justice League serilerinin önümüzdeki sayılarında neler olacağının fragmanı diyebileceğimiz bir tanıtım sayısı. Tom King’in Batman’inde eyvahlar olsun diyeceğimiz düğünün hazırlıkları devam ederken Joker’i hiçbir manası olmayacak şekilde birinin evinde davetiye beklediğini görüyoruz. Herhangi bir mantığı olmayan, vermek istediği mesaj aslında kambersiz düğün mü olur olan fakat bunu beceremeyen bir kısa giriş sayısıydı. Yani düğün öncesinde bir Joker müdahalesi göreceğiz. Bendis’in Superman’in de ise açıkçası tuhaf olaylar oluyor. Louis bir anda ortadan kaybolmuş ve görünüşe göre kimsenin bunu umursadığı da yok. Ne olacağını asla kestiremediğim bir girişti bu. Bendis’in nasıl bir şey çıkaracağını Man Of Steel serisi başlayınca göreceğiz. Snyder, Tynion ve Williamson üçlüsü tarafından yazılacak olan Justice League: No Justice serisinde ise Omega Titan denilen ve Source Wall’ın ötesinde bulunan devasa büyüklükteki ve inanılmaz güçlü yeni yaratıklara karşı bir mücadele verilecek. Daha geçtiğimiz ay Metal eventında Barbatos gibi kuvvetli bir düşmana karşı savaştıktan hemen sonrasında tekrar böyle büyük tehlikelerle karşı karşıya kalmamız biraz tereddüt etti beni açıkçası. Fakat nihai kararımı No Justice serisinden sonra vereceğim.

Batman, Superman ve Justice League serilerinin önümüzdeki hikayelerinin giriş niteliğindeki bu sayıyı okuyabilirsiniz. En azından evrende olup bitenler hakkında bilginiz olur.

Not: 3/5


Batman 46Batman #46

Yazar: Tom King
Çizer: Tony Daniel
Yayımcı: DC Comics

Uzun yıllardır Batman takip edip, güncelde ne olup bittiğini mutlaka yakından takip etmem gerek diyorsanız okuyabilirsiniz. Aksi takdirde kesinlikle ama kesinlikle uzak durulması gereken inanılmaz derecede kötü bir sayı.

Hikaye: 1/5
Çizim ve Renklendirme: 4/5

Detaylı inceleme yazısını buradan okuyabilirsiniz.

 


Detective Comics 980

Detective Comics #980

Yazar: James Tynion IV
Çizer: Scot Eaton
Yayımcı: DC Comics

Tynion runının finalden önceki son sayısı. General Ulysses elindeki imkanları sonuna kadar kullanarak Batman ve Batwoman’a zor anlar yaşatıyor. Aksiyon dolu bu sayının yıldızı ise General Ulysses’e meydan okuyan Stephanie Brown oluyor. Okumanızı tavsiye ederim.

Not: 4/5

Detaylı inceleme yazısını buradan okuyabilirsiniz.

 


Justice League No Justice 1Justice League: No Justice #1

Yazarlar: Scott Snyder, James Tynion IV, Joshua Williamson
Çizer/Renklendiren: Francis Manapul & Hi-Fi

Barbatos gibi büyük bir düşman ile karşılaştıktan hemen sonra daha büyük bir tehlike ile karşı karşıya kalan Justice League, bu tehlike ile yüzleşmek için yeterli olmayabilir. Source Wall’da oluşan kırılmadan sonra karşımıza çıkan Omega Titanlar hakkında oldukça bilgilendirici ve de evrenin gidişatı açısından mutlaka okunması gereken bir sayı. Hiçbir beklentim olmadan okudum ve kesinlikle beğendim.

Not: 4/5

Detaylı inceleme yazısını buradan okuyabilirsiniz.

 


the flash 46The Flash #46

Yazar: Joshua Williamson
Çizer/Renklendiren: Scott Kolins, Luis Guerrero
Yayımcı: DC Comics

Uzun bir süre önce duyurulan ve heyecanla beklediğimiz Flash War hikayesine bu sayıyla adım atıyoruz. Daha doğrusu sıfırıncı sayı diyebiliriz. Hunter Zolomon’un orijinine ufaktan bir göz attıktan sonra özellikle Eobard Thawne ile birlikte geçirdiği zamanı görüyoruz. Barry ve Wally’i daha iyi kahramanlar haline getirmeye çalışan bu ikiliden Eobard, artık daha fazla dayanamayarak sabrına yenik düşüyor ve geçmişe giderek Barry ile yüzleşiyor. Bu da bizi daha önce okuduğumuz The Button hikayesine götürüyor. Bunun ardından ise Hunter Zolomon, Eobard’ı kaybetmenin verdiği öfke ile kendisi de sabrına yenik düşerek daha fazla beklemek istemiyor. Ve bu olay da bizi Flash War’a doğru sürüklüyor. Bu sayıda Wally, önceki sayıda gördüğümüz olaydan sonra kendisine gelmeye çalışıyor. Fakat gördüğümüz kadarıyla kafası allak bullak olmuş bir halde. Üstüne bir de Hunter’ın geçmişe gelmesi ve Flash War’u başlatacak olması işleri iyice kötü hale sokacak gibi duruyor. Rebirth başladığından beri tıpkı Tim Drake gibi yüzü gülmeyen bir diğer karakter olan Wally West’i daha zorlu günler bekliyor. Sayının çizimlerine gerçekten bayıldım. Geoff Johns runındaki çizimleri andırıyordu. Genel olarak sayı ile alakalı herhangi bir şikayetim yok. Çok ahım şahım bir heyecan yaratmadı fakat yine de çok güzel bir sayı olduğunu söylemeliyim.

Not: 4/5


eternity girl 3Eternity Girl #3

Yazar: Magdalene Visaggio
Çizer/Renklendiren: Sonny Liew & Chris Chuckry
Yayımcı: DC’s Young Animal

Maalesef geçtiğimiz günlerde bu serinin bir mini seri olduğunu öğrendim. Beşinci sayıda sona erecek, yani geriye iki sayı kaldı. Üçüncü sayı ilk iki sayıya göre daha güzeldi. Aslında serinin gidişatı itibariyle her sayı bir önceki sayıdan daha güzel oldu şimdiye kadar ve bu şekilde de devam edecek gibi gözüküyor. İkinci sayıda Caroline, geçmişteki azılı düşmanıyla birlikte yaşam ve ölüm döngüsüne son verecek bir plan hazırlamışlardı. Bu sayıda da yaptıkları plan doğrultusunda harekete geçiyorlar. Beklemediğim bir şekilde başka evrensel yaratıklar da olaya dahil oluyor. Hikayenin anlatılış şekli gerçekten muazzam. Caroline’in iç dünyası ile dış dünyada yaşanan olayların iç içe geçirilip bizlere sunulması harika. Çizimler de tıpkı ilk iki sayıdaki gibi güzel. Kısacası herhangi bir şikayetim yok. Yeni karakterlerle birlikte serimiz, harika bir şekilde devam ediyor.

Not: 4.5/5


venom 1Venom #1

Yazar: Donny Cates
Çizer: Ryan Stegman
Yayımcı: Marvel Comics

Secret Wars sonrasında okuyup daha sonrasında bıraktığım birkaç seri hariç uzun bir süredir herhangi bir Marvel eseri okumuyordum. Bu konuda herhangi bir değişiklik olacağını da aslında düşünmüyordum. Ta ki Donny Cates ve Ryan Stegman’ın twitter üzerinden yaptıkları reklam çalışmalarına kadar. Özellikle yaptıkları paylaşımlardaki çizimlerin güzelliğinden etkilenerek seriye bir şans vermeyi düşündüm. Açıkçası daha önce Venom ile alakalı bir seri okumamış olmamın verdiği bir tereddüt de vardı. Fakat klasik bir Marvel serisi olarak en başta karakter kökeninden bahsedilmesi ile karakteri benim gibi çok az bilenlerin de bilgilendirilmesi güzel olmuş. Sayı hakkında şunları diyebilirim; karanlık atmosfer, harika çizimler ve güzel bir başlangıç. Hikayesi ilgimi çekti. Simbiyot ırkı hakkında yeni bir şeylerin öğrenilebileceği izlenimini uyandırıyor. Sayının sonunda da okuyucuları heyecanlandırmayı başarıyor. Fakat ilk sayı olmasından dolayı hikayeden daha çok atmosfere yoğunlaştığımı söyleyebilirim. Kullanılan karanlık tema çok güzel olmuş. Ryan Stegman’ın da çizimleri ile birlikte oldukça güzel bir sayı okuduğumu ve daha fazlasını istediğimi söyleyebilirim.

Not: 4/5


hungry ghostsHungry Ghosts #1-4

Yazar: Anthony Bourdain, Joel Rose
Çizer/Renklendiren: Alberto Ponticelli, Vanesa Del Rey ve Jose Villarrubia
Yayımcı: Dark Horse Comics – Berger Books

Karen Berger editörlüğündeki Berger Books etiketiyle yayımlanıp sona eren bir korku serisi. Korku severlere tavsiye edilir.

Not: 3.5/5

Detaylı inceleme yazısını buradan okuyabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
error
Updated: 11 Kasım 2018 — 21:16