Haftalık Çizgi Roman İncelemeleri #3 – 25/04/2018


imaginary fiends 6Imaginary Fiends #6

Yazar: Tim Seeley
Çizer/Renklendiren: Stephen Molnar & Quinton Winter
Yayımcı: Vertigo Comics

Geçtiğimiz aylarda Vertigo’nun yeni başlayan serisi Imaginary Fiends hakkında bir tanıtım yazısı yazmıştım. Serinin sayılarını birer birer incelemek nasip olmasa da en sonunda final sayısınını anlatma fırsatı buldum. Aslında altı sayı olarak düşünülmüş olsa da devamı kesinlikle gelebilecek gibi duruyor ve umarım da gelir. Çünkü serinin gayet başarılı olduğunu düşünüyorum. Şimdilik final gibi gözüken bu son sayıda bütün olaylar bir çözüme kavuşuyor ve akıllarda bir soru işareti kalmıyor. Melba Li’nin iç dünyasına biraz daha giriyoruz ve çocukken işlediği cinayetin asıl nedenini öğreniyoruz. Polly Peachpit gibi harika bir karakterin de o olayla alakalı kısmen masum olduğunu öğrenmek nedense hoşuma gitti. Ayrıca seri boyunca gördüğümüz yaratıkların, onları gören karakterlere emir veren efendileri olmaktan ziyade, aslında insanların karanlık iç dünyasının bir yansıması olarak resmedilmesi olayı daha güzel bir hale getirdi. Diğer türlü biraz klişe bir final olabilirdi çünkü. Sonuç olarak Melba Li, görevine devam ederek insanları kendisi gibi yaratıklardan korumayı sürdürecek. Serinin başından itibaren çizimlerle alakalı en ufak bir şikayetim bile olmadı ve bu sayıda da gerçekten bayıldım. Serinin konusu ve teması ile çok uyumlu olan bu çizimlerin renklendirmesi de ayrı bir güzel.

Sonuç olarak; harika bir şekilde başlayan bu seri, yine harika bir final yaparak insanda keşke daha fazlası olsa dedirten bir hisle sona eriyor. Umuyorum ki bu sayı bir finalden ziyade sezon finali olur ve devam eder.

Not: 5/5


ice cream man 4Ice Cream Man #4

Yazar: W. Maxwell Prince
Çizer/Renklendiren: Martin Morazzo & Chris O’Halloran
Yayımcı: Image Comics

Her sayısıyla insanda değişik duygular bırakan Ice Cream Man, dördüncü sayısında da yine aynı şeyi yapıyor. Bu sayıda Joel adlı birini, uzun yıllar arkadaşlığı bulunan fakat son zamanlarda hiç görüşmedikleri hatta öyle ki hasta olduğunu bile bilmediği bir arkadaşının ölüm haberi üzerine cenaze törenine katılmasını okuyoruz. Joel, ölen arkadaşı Chris’in uzun yıllar önce evi terk eden babası ile yaptığı sohbetler sonucunda bir takım tuhaf olaylara girişiyorlar. Aslında bu sayı diğer üç sayıya nazaran biraz farklıydı. Çünkü bu sayıda Ice Cream Man’in herhangi bir müdahalede bulunduğu bize açıkça gösterilmedi. Sayının en tuhaf kısmı Chris’in cehennemde yaşadıklarının gösterildiği sahnelerdi. Biraz eğlendirici ve biraz da ürperticiydi. Sayının bana göre en önemli kısmı ise finalde Ice Cream Man’in yanına gelerek yaptığı şeylerden haberdar olduğunu ve buna izin vermeyeceğini söyleyen Caleb adlı birinin, Ice Cream Man’i rahatsız ettiği sahnelerdi. Serinin başından beri sürekli alay eder gibi güler halde gördüğümüz Ice Cream Man’in bu sahnelerdeki yüz ifadesinden dolayı Caleb’in kendisi için tehlike yaratabileceğini anlıyoruz. Bu nedenle önümüzdeki sayıyı heyecanla bekliyorum. Fakat bu heyecanı kursağımızda bırakacak üzücü bir haberi hemen sonraki sayfalarda görüyoruz. Yeni sayı Temmuz ayında çıkacak.

Not: 4/5


saga 51Saga #51

Yazar: Brian K. Vaughan
Çizer/Renklendiren: Fiona Staples
Yayımcı: Image Comics

İstikrarını hiçbir zaman bozmayan Saga, 51. sayısında da okuyucuyu memnun ediyor. Bu sayı da dahil olmak üzere son sayılar, büyük bir olayın öncesindeki sessizlik hissini uyandırıyor. Muhtemelen önümüzdeki sayıdan itibaren aksiyon başlayacak. Bu sayıda Robot Prens, oğluyla birlikte geçirecekleri değişimi bekliyor. Bu değişimin kendilerine nasıl bir hayat sunacağını hep birlikte göreceğiz fakat bekledikleri huzuru bulamayacaklar sanırım. Son sayfadaki cliffhanger nedeniyle önümüzdeki sayıyı herkes gibi büyük bir heyecanla bekliyorum. The Will’in tekrar ön plana çıkarak şovunu yapmasını da umuyorum. Bu karakteri artık tamamen iyilerin tarafında görsek güzel olur. Fiona Staples her sayıda olduğu gibi yine muhteşem bir iş çıkarmış. Görsellik açısından en ufak bir şikayetim bile yok.

Not: 4/5


the flash 45The Flash #45

Yazar: Joshua Williamson
Çizer/Renklendiren: Christian Duce & Luis Guerrero
Yayımcı: DC Comics

Ve nihayet uzun zamandır beklenen kavuşma anı yaşandı. Grodd’un Central City’de taş üstünde taş bırakmamasının ardından şehrin iyileşme sürecinde, Barry Allen ile Iris West romantik anlar yaşarken, sayının asıl en güzel anını Wally West ile Iris’in kavuşma anı oluyor. Iris’in geçmişi hatırlaması Wally’de de bir takım etkilere sebebiyet veriyor ve Flash War’a giden yolda ilk adımlar atılıyor. Sayıdaki bir diğer önemli olay da Godspeed’in kaçtığını öğrenmemiz. Ve bu kaçışı sonunda da kendisine gelen güzel bir teklifi değerlendirerek Flash War’daki yerini alıyor. Serinin başından beri gördüğüm en güzel çizimler bu sayıdaydı. Umarım ki bu ikiliyi ileride bolca görürüz.

Not: 4.5/5


kill or be killed 18Kill Or Be Killed #18

Yazar: Ed Brubaker
Çizer/Renklendiren: Sean Philips
Yayımcı: Image Comics

Finale doğru son sayılarını okuduğumuz bu seri, kalitesinden hiçbir şey kaybetmeden aynı güzellikte devam ediyor.

Detaylı incelemesini buradan okuyabilirsiniz.

Not: 4.5/5

 

 


detective comics 979Detective Comics #979

Yazar: James Tynion IV
Çizer/Renklendiren: Philippe Briones & John Kalisz
Yayımcı: DC Comics

“Herkesin derdi biter, Tim’in derdi asla bitmez.” temalı, Batmen Eternal hikayesinin bir geçiş sayısı niteliğinde olan bu sayıda General Ulysses ipleri iyice eline alıyor.

Detaylı incelemesini buradan okuyabilirsiniz.

Not: 3.5/5

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
error
Updated: 11 Kasım 2018 — 21:24