Haftalık Çizgi Roman İncelemeleri #2 – 18/04/2018


descender 29Descender #29

Yazar: Jeff Lemire
Çizer/Renklendiren: Dustin Nguyen
Yayımcı: Image Comics

Geçtiğimiz günlerde yayımlanan Image Comics Temmuz ayı kataloğunda Descender’ın final yapacağını öğrendik ve bu sayı ile birlikte final hikayesine giriş yaptık. The End of the Universe adlı bu hikayede artık son kozlar oynanıyor. Hardwire, insanoğlunu yeryüzünden silmeye çalışırken diğer tarafta General Nagoki elindeki son kozu olan kendi yaptıkları Harvester’ı kullanmaya hazırlanıyor. Bu tutumu muhtemelen robotları daha fazla kızdıracak ve Harvesterların tutumunu değiştirecek. Fakat Harvesterların ne yapacağı konusundaki kilit adam ise Tim-21. İnsanoğlunun kurtuluşu için önemli kararlar vermek zorunda. Serinin heyecanında bir azalma olmadan finale doğru adım adım ilerliyoruz. Yazara güvenim tam olduğu için finalden sonra bir soru işareti bırakacağını sanmıyorum ama bu savaşın üç sayıda tamamlanması ve güzel bir finale bağlanması konusunda umarım aceleye getirilmez.

Not: 4/5


infidel 2Infidel #2

Yazar: Pornsak Pichetshote
Çizer/Renklendiren: Aaron Campbell & Jose Villarrubia
Yayımcı: Image Comics

Infidel, ilk sayısını oldukça beğendiğim yeni başlayan bir korku serisi. Serideki korku temasının yanı sıra ırkçılık ve de Amerikalıların Müslümanlara karşı sahip oldukları ön yargılar da yer yer ele alınıyor. Açıkçası çizgi romanın ırkçılık ve de Müslümanların çektiği zorluklar gibi bir tema üzerinden işlenilmesini istemiyordum. Hem tartışmalara yok açacak bir konu hem de her iki tarafı da yanlış bir şekilde anlatmaya oldukça müsait bir konu. Fakat ikinci sayısında, serinin genel konseptinin bu iki olgu üzerinden ilerlemeyeceğini hissettiriyor. Müslüman bir baş karakterden dolayı bu tarz olaylara kesinlikle yer verilecek, bundan kaçış yok ama asıl olarak serinin üstünde duracağı şey baş karakterin gördüğü yaratıklar olacak. Bu yaratıkları neden gördüğü şimdilik serinin ana gizemini oluşturuyor. Oturdukları bölgenin daha önceden Arap teröristler tarafından bombalanmış olması ve de o yerin lanetli olduğunun düşünülmesi, üstüne üstlük bu binada oturan baş karakterin de Müslüman olması okuyucunun kafasında bir şeyler canlandırmayı başarıyor. Baş karakter Ayşe’nin gördüğü bu yaratıkların çizimi kesinlikle muhteşem. Korku okumayı seven birisi olarak çok sevdiğimi gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Sonuç olarak korku ve gizem ögeleriyle dolu Infidel, ikinci sayısında kesinlikle harika bir iş çıkarmış. Henüz iki sayı çıkmış olmasından dolayı, özellikle yeni seri arayışında olanlara kesinlikle tavsiye ederim.

Not: 4.5/5


deathbed 3Deathbed #3

Yazar: Joshua Williamson & Riley Rossmo
Çizer/Renklendiren: Riley Rossmo & Ivan Plascencia
Yayımcı: Vertigo Comics

Deathbed’in üçüncü sayısında artık Luna’nın hayatı hakkında detaylıca bilgi verilmeye başlanıyor. 70’ler furyasında “rock’n roll & sex & drugs” üçlüsünü amaç edinip işi öyle bir hale getirmiş ki kendisini bir tarikat lideri konumuna sokmuş. Ve ayrıca takipçileri için de bir Tanrı konumuna gelmiş. İşin buraya kadar olan kısmı çok güzel fakat bundan sonra kendi tarikatının Luna ve de otobiyografisini yazdırmak için tuttuğu yazar Val ile alakalı yaptıkları şeyler benim hiç beklemediğim şeylerdi. Tarikatın, Luna’yı tamamen tüketmek istemeleri konusunda bir sorunum yok fakat bu kararlarından vazgeçme şekilleri pek hoşuma gitmedi. Bir diğer hoşuma gitmeyen şey de Luna’nın peşindeki kötülerin tam olarak amaçlarının anlaşılamaması. Luna’ya zarar vermek istedikleri bir hakikat fakat işin içinde başka olaylar da var. Sonraki sayıyla birlikte bu sayıda anlatılanlar daha anlaşılır ve oturaklı hale gelecektir. Bu nedenle bu sayıyı biraz aceleye getirilmiş gibi hissettim ve ilk iki sayıya göre hikaye açısından daha güzel olsa da işleniş açısından daha kötü buldum. Yine de ortalamanın bir tık üstü bir sayıydı. Çizimler yine güzeldi. Aslında güzelden ziyade seri ile uyumlu demek daha doğru. Böyle çılgın bir hikayeye, ancak böyle çılgın çizimler yakışırdı.

Not: 3.5/5


batman 45Batman #45

Yazar: Tom King
Çizer: Tony S. Daniel
Yayımcı: DC Comics

Tom King’in Booster Gold karakterini de mahvettiği bu içler acısı sayının detaylı incelemesini buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Hikaye: 1/5
Çizim ve Renklendirme: 4/5

 

 

 


action comics 1000Action Comics #1000

Yazarlar: Dan Jurgens, Peter J. Tomasi, Marv Wolfman, Paul Levitz, Neal Adams, Geoff Johns, Richard Donner, Scott Snyder, Tom King, Louise Simonson, Paul Dini, Brad Meltzer, Brian Michael Bendis
Çizerler: Dan Jurgens, Patrick Gleason, Curt Swan, Neal Adams, Olivier Coipel, Rafael Albuquerque, Clay Mann, Jerry Ordway, Jose Luis Garcia-Lopez, John Cassaday, Jim Lee
Yayımcı: DC Comics

Detaylı incelemesini buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
error
Updated: 11 Kasım 2018 — 21:21