Haftalık Çizgi Roman İncelemeleri #1 – 11/04/2018

gideon falls 2Gideon Falls #2

Yazar: Jeff Lemire
Çizer/Renklendiren: Andrea Sorrentino & Dave Stewart
Yayımcı: Image Comics

Gideon Falls, ilk sayısıyla büyük bir beğeni toplamıştı ve ikinci sayısında da beklentileri fazlasıyla karşılıyor. Bir tarafta Norton, diğer tarafta Papaz Fred gizemli olayların içine girmiş bir haldeler. Hikaye, gizeminden hiçbir şey kaybetmeden, üstüne daha da fazla gizem katarak harika bir şekilde ilerliyor. Papazı buraya gönderen Bishop’un gizemi bu sayıda dikkat çeken başka bir olay. Bütün bu olaylarla bir bağlantısı olabilir mi acaba sorusunu akıllara getiriyor. Bunun dışında sayı sonundaki şeyi gördükten sonra bu olayın sadece Norton ve Fred arasında geçmeyeceğini de anlıyoruz. Andrea Sorrentino ve Dave Stewart ikilisi yine harikalar yaratmış. Hikayenin karanlık temasına uygun olarak mükemmel bir şekilde resmedilmiş her şey.

Gideon Falls #2, yine ağızlarda harika bir tat bırakarak daha fazlasını istemenize neden oluyor. Eğer ilk sayıyı okumadıysanız kesinlikle bir an önce okuyup hemen peşine de ikinci sayıyı okuyarak bu büyük gizemde bize eşlik etmeniz gerekiyor.

Not: 5/5

Gideon Falls #1 detaylı incelemesini buradan okuyabilirsiniz.


oblivion song 2Oblivion Song #2

Yazar: Robert Kirkman
Çizer/Renklendiren: Lorenzo De Felici & Annalisa Leoni
Yayımcı: Image Comics

Aksiyon dolu ilk sayısıyla büyük beğeni toplayan usta yazar Robert Kirkman’in yeni serisi, ikinci sayısında da okuyucuyu memnun etmeyi başarıyor. Nathan, diğer dünyadan kurtardıkları aileye neler olup bittiğini açıklarken bizler de iki dünya arasındaki bağlantının nasıl kurulduğunu öğreniyoruz. Ayrıca bu aileden, Edward ile ilgili önemli bilgiler ediniyor. Söylediklerine göre diğer dünyada insanlar şehri terk etmişler ve gizleniyorlar. Nathan ise bu insanların kurtarılması gerektiğini söyleyerek yeniden keşfe çıkıyor. Fakat asıl amaçlarından birisi de kardeşi Edward’ı bulabilmek. Bu amaç doğrultusunda yaptığı keşif sırasında karşılaştığı bir kişi, önümüzdeki sayıda bu iki kardeşi birbirleriyle buluşturabilir. İlk sayısındaki çizimler biraz farklı gelince alışmakta zorluk çekmiştim fakat bu sayıda çizimleri oldukça beğendiğimi söyleyebilirim. Oblivion Song, uzun yıllar sürecek bir serinin henüz başlangıç aşamasında ve kesinlikle takip edilmesi gereken bir seri.

Not: 4/5


sleepless 5Sleepless #5

Yazar: Sarah Vaughn
Çizer/Renklendiren: Leila del Duca & Alissa Sallah
Yayımcı: Image Comics

Sleepless benim için bu zamanlarda Image Comics’in saman altından su yürüten serisi. Çünkü nedense sosyal medyada bu harika seri hakkında bir şeye rastlamıyorum. Her neyse, sayımıza gelirsek taht oyunlarının oynanmaya devam ettiği bir sayıydı. Lady Pyppenia kendisini öldürmeye çalışan kişi hakkında bir şeyler öğreniyor. Bunu yaparken de prenses ile yakınlaşması ve arkadaş olma ihtimalleri hoşuma giden bir detay oldu. Kahraman Cyrenic’in ise durumu iyi görünmüyor. Sayı sonunda yine güzel aksiyon sahneleri vardı. Seri hakkındaki ilgim ve sevgim her sayıda artıyor. İnsanı yormayan, sade ve bir o kadar da detaylı çizimleri tıpkı diğer sayılarda olduğu gibi yine harikaydı.

Not: 4/5


flash 44

The Flash #44

Yazar: Joshua Williamson
Çizer/Renklendiren: Carmine Di Giandomenico & Ivan Plascencia
Yayımcı: DC Comics

The Button ve devamında gelen düşüşü biraz olsun yavaşlatan Eobard Thawne olaylarından sonra seri tekrar büyük bir düşüşe geçmişti. Bu sayı ile birlikte final yapan Perfect Storm hikayesi bu düşüşe bir dur diyerek bize güzel bir hikaye sunacak gibi görünüyordu. Genel olarak güzel olmasına güzeldi fakat hikayenin finalini fazla beğendiğimi söyleyemeyeceğim. Flash ailesi için dram dolu olması gereken bazı anları seri boyunca fazlasıyla gördüğümüz için artık etkilenmiyorum. Hunter Zolomon’un olaya dahil olacak olması ve Wally ile Iris’in en sonunda tanışabilecek olması önümüzdeki sayılar için umut vaat ediyor. Carmine Di Giandomenico, bazı sayılarda insanı kendisine hayran bırakıyor, bazı sayılarda ise ağızda kötü bir tat bırakabiliyor. Bu sayı iyilerden biriydi denilebilir. Fakat Perfect Storm hikayesi boyunca en sevdiğim şey sanırım David Finch varyantları oldu diyebilirim.

Not: 3/5


eternity girl 2Eternity Girl #2

Yazar: Magdalene Visaggio
Çizer/Renklendiren: Sonny Liew & Chris Chuckry
Yayımcı: DC’s Young Animal

Eternity Girl, ikinci sayısıyla birlikte benim hiç beklemeyeceğim bir şeyi yaparak tüm evreni yok etmeye çalışıyor. Tabii hikaye henüz bitmedi fakat gidişat açısından beklemediğim bir hamleydi bu ve ilerisi için kesinlikle çok heyecanlıyım. Caroline’in yaşadığı dünyadan ziyade diğer dünyadaki yaşayışı ve bizim dünyamızdaki yaşadıkları sırasında ara ara gösterilen karakterin iç dünyasına ait paneller hikayeye çok güzel bir zevk katıyor. Çizimlerini de gayet beğendiğim bu serinin, üçüncü sayısını da büyük bir merak ve heyecan ile beklemekteyim. İkinci sayının sonunda bizlere gerçek gücünü gösteren Caroline, bakalım üçüncü sayıda neler yapacak.

Not: 4/5


the immortal menThe Immortal Men #1

Yazarlar: Jim Lee, Ryan Benjamin ve James Tynion IV
Çizim ve Renklendirme: Jim Lee, Ryan Benjamin, Scott Williams, Richard Friend, Jeremiah Skipper ve Alex Sinclair
Yayımcı: DC Comics

Harikalar harikası Metal eventından sonra çıkan yeni serilerden birisi olan The Immortal Men, gerek ismi ile gerekse Tynion ve Jim Lee’den dolayı ilk sayıyı okumam konusunda beni ikna etti. İlk sayısında seride göreceğimiz karakterler sahneye çıkıyor fakat kimdirler ne iş yaparlar bunları önümüzdeki sayılara bırakıyor. Metal hikayesinde hayranların büyük beğenisini toplayan Batman Who Laughs da bu sayıda karşımıza çıkıyor. Açıkçası sayı hakkında en çok hoşuma giden şey de bu karakterin tekrar karşımıza çıkması oldu. Jim Lee’nin çizimleri gayet iyi ama eski çizimlerindeki tat yok gibi. Genel olarak, devamı gelse de neler olduğunu biraz daha öğrensek dedirten bir giriş sayısıydı. Fakat her an gidişatta bir düşüş yaşanabilir gibi bir hissi de var. Yine de ilk hikayeye kesinlikle bir şans vereceğim.

Not: 3.5/5


detective comics 978Detective Comics #978

Yazar: James Tynion IV
Çizer/Renklendiren: Javier Fernandez ve John Kalisz
Yayımcı: DC Comics

Tynion’un finaline doğru Batmen Eternal hikayesi heyecanlı bir şekilde ilerliyor. General Ulysses’a karşı Batman ve Batwoman tekrar güçlerini birleştirecek gibi duruyor.

Not: 4/5

Sayı hakkındaki detaylı incelemeyi buradan okuyabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
error
Updated: 11 Kasım 2018 — 21:26