En İyi 10 Iron Maiden Şarkısı

Iron Maiden, heavy metal denince aklıma gelen ilk müzik grubudur. Artık eskisi kadar metal müzik dinleyemiyor da olsam favorilerim sıralamasındaki birincilik koltuğundan edecek birileri çıkmadı hala karşıma. Yani bu denli sevdiğim bir grubun en sevdiğim 10 şarkısı gibi bir liste yapmak oldukça zor anlayacağınız üzere. Fakat zoru başararak böyle bir listeyi geçmişte oluşturmuştum ve bu listeyi tekrar gün yüzüne çıkarmanın zamanı geldi.

iron-maiden.jpg

Listeye geçmeden önce bu sıralamanın tamamen subjektif bir sıralama olduğunun farkında olmanızı istiyorum. Ayrıca şunu unutmamalıyız ki kötü Iron Maiden şarkısı yoktur, daha az güzel Iron Maiden şarkısı vardır. O halde;

Up the Irons!

10. Iron Maiden

Grubun en iyi onuncu şarkısı, kendi adlarını verdikleri albümün yine kendi adlarını verdikleri parçası. Şarkının söz yazarı, grubun kurucusu ve bas gitaristi olan Steve Harris’dir. Sololarıyla ayrıca meşhur olan Iron Maiden’ın, listemizdeki solosu olmayan tek şarkısı da bu ayrıca.

9. Alexander The Great

Dokuzuncu sırada, Iron Maiden’ın verdiği kısa bir tarih dersi yer alıyor. Büyük İskender’in hayatının anlatıldığı bu şarkı, konserlerde pek çalınmıyor. Nedeni ise bazı söylentilere göre Adrian Smith’in soloları unutmuş olması. Konserde çalmamak için komik bir neden olsa gerek. Bu nedeni pek inandırıcı bulmuyor ve gelecekteki konserlerinde çalmalarını diliyorum. Steve Harris tarafından yazılan bu şarkının soloları da Adrian Smith’e (0:15, 4:00, 5:49) ve Dave Murray’e (6:30) ait.

8. Fear of the Dark

Hayranlar ile birlikte muazzam bir şova dönüşen konserlerin vazgeçilmez parçası Fear of the Dark, sekizinci sırada yer alıyor. Yine Steve Harris tarafından yazılan bir şarkı. Sololar ise Janick Gers (4:09) ve Dave Murray (4:26) tarafından çalınıyor. Işıkları kapattınız ve çakmaklarınızı hazırladıysanız şimdi şarkıyı uygun bir şekilde dinleyebilirsiniz.

7. Seventh Son of a Seventh Son

Steve Harris yazıyor, Iron Maiden çalıyor. Baştan sona bir hikayenin anlatıldığı albümün, aynı adlı şarkısı. Bruce Dickinson’a göre grubun çalması en zor şarkılarından birisi. Gitarlar karşılıklı olarak şov yapıyor bu şarkıda. Ayrıca albümdeki hikaye boyunca anlatılan kehanette bahsi geçen çocuk bu şarkıda doğuyor. Soloları, Dave Murray’e (7:05, 7:37) ve Adrian Smith’e (7:57, 8:25) ait.

666. The Number Of The Beast

Grubun Bruce Dickinson ile çıkardığı ilk albüme adını veren şarkı. Dünya çapında meşhur olma yolunda attıkları ilk adım. Hemen hemen her Iron Maiden dinleyicisinin ilk dinlediği şarkılarından birisi. Şarkının yazarı sizlerin de tahmin edebileceği gibi yine Steve Harris. Soloları ise Dave Murray’e (2:46) ve Adrian Smith’e (3:15) ait.

5. Aces High

Bruce Dickinson’ın performansının tavan yaptığı şarkılardan birisi olan Aces High, bir İngiliz Hava Pilotunun 1940’daki Britanya Savaşında Almanlara karşı verdiği mücadeleyi anlatıyor. Bu şarkı ayrıca geçmişteki konserlerinde sık sık açılış parçası olarak da kullanılmıştır. Steve Harris’in yazdığı bu şarkının soloları da Dave Murray’e (2:09) ve Adrian Smith’e (2:23) ait.

4. Run To The Hills

Grubun şüphesiz en çok bilinen şarkılarından birisi. Şarkının yazarı yine Steve Harris. Kızılderililer ile Avrupalılar arasındaki anlaşmazlığı anlatan bu şarkı, konuya her iki taraftan da yaklaşıyor. Şarkının ilk kısmı Kızılderililerin bakış açısından anlatılırken ikinci kısım ise Avrupalıların bakış açısından anlatılıyor. Şarkının tek solosu ise Dave Murray’e (2:12) ait.

3. Hallowed be Thy Name

Iron Maiden hayranları tarafından genellikle “grubun en iyi şarkısı” olarak nitelendirilen bu şarkı aynı zamanda birçok müzik camiası tarafından da “tüm zamanların en iyi heavy metal şarkısı” olarak nitelendirilmektedir. Konserlerin genellikle sonunda çalınır ve onsuz bir konser düşünülemez. Ama gel gör ki benim gittiğim konserde çalmamışlardır. Dream Theater, Machine Head, Cradle of Filth ve Iced Earth gibi gruplar başta olmak üzere birçok grup tarafından coverı yapılan bu şarkı ayrıca, grubun en çok coverı yapılan şarkılarından birisidir. Şarkının sözleri ise idam edilecek olan bir adamın son anlarında söylediği şeyleri anlatmaktadır. Grubun birçok üyesinin de aynı zamanda favori şarkısıdır. Şarkının sözleri Steve Harris tarafından yazılmış olup, sololar ise Dave Murray (4:50) ve Adrian Smith (5:08) tarafından çalınmaktadır.

2. Rime Of The Ancient Mariner

Listenin ikinci sırasında, grubun en uzun şarkılarından birisi yer alıyor. 13 dakika 45 saniyelik bir ziyafet. Tekrar tekrar zevkle dinlenebilecek olan bu şarkı, Samuel Taylor Coleridge’nin aynı adlı şiirinden esinlenilerek Steve Harris tarafından yazılmıştır. Bas gitar çalmanın ne kadar yorucu olduğu düşünülünce 13 dakika boyunca yardır yardır bas çalan Steve Harris’i, bu şarkı için özellikle tebrik etmek gerekiyor. Şarkının soloları, Adrian Smith’e (9:15) ve Dave Murray’e (9:41) ait.

1. Phantom Of The Opera

Ve geldik bir numaraya, en iyiye. Enstrümantal anlamda harikalar yaratılan bu şarkı aynı zamanda grubun kurucusu ve bel kemiği olan Steve Harris’in de favorilerinden birisi. Biraz da abartarak konuşacak olursam neredeyse bir albüme yetecek kadar riff, bu şarkıda cömertçe kullanılmıştır. Gitar soloları, riffler arasındaki geçiş, çılgın vokaller ve sonuç olarak ortaya çıkan kusursuz bir parça. Bruce Dickinson, Samson grubundayken bu şarkıyı dinleyip hayran kalmıştır Iron Maiden’a ve kesinlikle bu grupta yer alması gerektiğini düşünmüştür. Sonuç olarak da gruba katılmıştır. Böyle bir şarkıdır işte Phantom Of The Opera, belki de Judas Priest’in Painkiller’ı ile birlikte tarihteki en iyi heavy metal şarkısıdır. Ha bu arada söylemeyi unutmayayım; şarkının yazarı yine ve yine yeniden Steve Harris. Soloları ise Dave Murray’e (2:47, 5:09) ve Dennis Stratton’a (5:26) ait.

Listenin sonuna geldik, okuduğunuz ve dinlediğiniz için teşekkür ederim. Eğer listeyi beğenmediyseniz, yazının başlangıcında dediğim gibi bu listenin tamamen subjektif olduğunu unutmayın. Sıralamanın bile çok önemli olmadığını söyleyebilirim.

Spoitfy yoksa ben de yokum diyenler için oynatma listesi:

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
error
Updated: 11 Kasım 2018 — 20:43