Efsane Paneller #7: Superman’in İntihara Kalkışan Kızı Kararından Vazgeçirmesi

İnternet aleminin en düzensiz yazı dizisi Efsane Paneller‘in yeni sayısından herkese merhaba. Bugün sadece tek bir sayfada çok fazla şey anlatan bir sahneden kısaca bahsedeceğim.

Modern zamanın en iyi çizgi roman yazarlarından birisi olan Grant Morrison, 2005 ve 2008 yılları arasında 12 sayılık All-Star Superman çizgi romanıyla Superman karakterinin aslında ne demek olduğunun tanımını yaptı. En azından benim için yaptı diyebilirim.

All-Star Superman okumadan önce Superman’in, uçan ve kötüleri pataklayan diğer karakterlerden çok büyük bir farkı olduğunu -ilk olması nedeniyle biraz daha önde olması hariç- düşünmüyordum. Fakat Superman’in asıl gücünün kas gücü veyahut çelikten vücudu olmadığını anladığım zaman, All-Star Superman’i okuduğum zamandı.

Geriye dönüp All-Star Superman’i düşündüğümde, her zaman ilk olarak aklıma gelen bir sayfa vardır. O sahne de Superman’in, intihar etmekte olan bir kızı kararından vazgeçirdiği sahnedir. Dikkat etmenizi isterim ki intihardan kurtarmıyor, vazgeçiriyor.

İşte Superman’in bu sahnesi, karakterin en etkili özelliğini de ortaya koyuyor: Umudun simgesi.

Sandığından daha güçlüsün. Güven bana.

Başka bir kahraman da intihar etmekte olan birisini kurtarırdı elbette. Fakat acaba hangisi intihara kalkışan kişinin kararını tamamen değiştirebilirdi?

Superman’in söylediği tek bir söz bunun için yeterli oluyor. Regan, Superman’in söylediği gibi “sandığından daha güçlü” olduğunu anlıyor ve Superman’e sarılarak kararından vazgeçiyor. Bu sözü senin benim gibi normal bir vatandaşın söylemesi ile Superman’in söylemesi arasında dağlar kadar fark vardır. Çünkü Superman, umudun sembolüdür. Nicesini kurtarmıştır ve hala da kurtarmaya devam etmektedir.

Superman, isterse binlerce defa daha uzaylı istilasından dünyayı kurtarsın. Benim için kendisine dair asla unutamayacağım ve belki de en iyi anı kesinlikle bu sayfada olanlardır.

Bir sonraki efsane panelde görüşünceye dek, esen kalın.


Hikâyenin geçtiği sayı ve görsel için:

All-Star Superman #10
Yayın tarihi: Mayıs, 2008
Yazar: Grant Morrison
Çizer: Frank Quitely

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
error
Updated: 25 Mayıs 2019 — 23:56