Efsane Paneller #6: Batman, Gotham Mafyasına Meydan Okuyor

Efsane paneller‘in yepyeni bir yazısından daha herkese merhaba!

Bir önceki yazımızda hatırlarsanız Bruce Wayne’in kötülükle savaşmak adına neden yarasa kostümünü seçtiğine değinmiştik.

Bu hafta ise Batman’in şehri temizlemeye başlaması ve adeta şehrin parazitleri diyebileceğimiz pisliklere karşı meydan okumasına şahitlik edeceğiz.

Gotham Şehrinde “Yarasa Adam” Söylentileri

Yarasa kostümünü üstüne geçiren Bruce Wayne, artık Batman olarak kötülükle mücadelesine başlamıştı. İlk seferlerinde her ne kadar zorlansa da bir şekilde başarıya ulaşan Batman’in devri yavaş yavaş başlıyordu.

Batman hakkındaki söylentiler yayılmaya başlamıştı artık. Bu söylentiler şehrin mafyasının da yozlaşmış belediye başkanının da kulağına gitmişti elbette. Fakat kendi güçlerine fazlasıyla güvenen bu kişiler için Yarasa Adam, pek de bir sorun teşkil etmiyordu.

Ta ki o geceye kadar!

Gotham Şehri Artık Sahipsiz Değil

Belediye başkanı bir gece evinde parti vermektedir. Üstelik bu yemekli partide Emniyet Müdürü Loeb ve şehrin en büyük mafya babalarından birisi olan Carmine Falcone gibi önemli isimler de yer almaktadır.

Henüz ilk yılında yani acemilik döneminde olan Batman, büyük bir cesaretle korkusuz bir biçimde bu partiyi basar ve gereken mesajı verir.

 

 

Evin elektriğini kesen ve bir sis bombası atarak ortamı daha da karanlık hale getiren Batman bir anda ortaya çıkar ve şehrin bütün kodamanlarına karşı savaş ilan eder.

Bayanlar, baylar. Gotham’ın ruhunu ve zenginliğini yediniz. Ziyafetiniz artık sona erdi. Şu andan itibaren, hiçbiriniz güvende değilsiniz.

Peki bu ne demektir?

Yozlaşmış belediye başkanıyla, polisiyle ve mafyasıyla şehrin bütün her şeyini adeta bir parazit sürüsü gibi tükettiniz. Fakat Gotham şehri artık sahipsiz değildir. Karşınızda duracak bir kahraman vardır ve o da Batman’dir.

Öyle bir karakterdir Batman, henüz acemilik çağında şehrin bütün pisliklerine tek seferde meydan okumuştur ve hodri meydan demiştir. Kendisini Gotham’a adamıştır; Gotham, Batman demektir.

Tıpkı bir önceki yazıdaki sahneler gibi bu sahneler de Batman külliyatı açısından büyük bir öneme sahiptir. Frank Miller tarafından ustaca kaleme alınan bu sayılar ile birlikte Batman orijini çok güzel bir şekilde sağlamlaştırılmıştır. Kötülüğe karşı açılan savaşın büyük ölçüde tam olarak başladığı andır.

Bir sonraki efsane panelde görüşene dek, kendinize iyi bakın.


Hikâyenin geçtiği sayı ve tüm görseller için:

Batman #405 (Batman: Year One)
Yayın tarihi: Şubat, 1987
Yazar: Frank Miller
Çizer: Dave Mazzucchelli


Diğer efsane paneller:

Efsane Paneller #1: Batman Neden Öldürmez?

Efsane Paneller #2: Batman’in En Büyük Hayali Nedir?

Efsane Paneller #3: Wally West, Yarım Milyon İnsanı Nükleer Patlamadan Kurtarıyor

Efsane Paneller #4: Gözyaşlarınızı Tutamayacağınız Bir Spider-Man Öyküsü

Efsane Paneller #5: Bruce Wayne Neden Yarasa Olmayı Seçti?

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
error
Updated: 20 Aralık 2018 — 16:26