Efsane Paneller #5: Bruce Wayne Neden Yarasa Olmayı Seçti?

Bir efsane paneller yazısından daha herkese merhaba!

Bugün yine Batman’in sayfalarında dolaşacağız. Hatta şimdiden söyleyeyim bir sonraki efsane panelde yine bu sayfalarda olacağız.

Bu yazıda Bruce Wayne’in neden bir “yarasa adam” olmayı seçtiğine bakacağız. Bu nedenle de Bruce Wayne’in Gotham’daki ilk yıllarına ineceğiz.

Bruce Wayne

Bruce Wayne’in gençliği kısaca, henüz ufak bir çocukken ailesini kaybetmesinin ardından dünyayı gezerek alanındaki en iyi kişilerden eğitim alarak geçmiştir. Konumuz ise bu eğitimleri neden aldığıdır. Yıllarca ve yıllarca zorlu eğitimlerden geçen Bruce’un sadece tek bir amacı vardır: Gotham’ı pisliklerinden arındırmak!

Gotham’a dönmesinin ardından sokaklarda gördüğü kötülüklerle savaşmaya başlar Bruce. Tabii günümüzdeki gibi değil. Henüz yenidir şehirde ve bilmediği birçok şey vardır. Suçla bu şekilde savaşamayacağı da bu şeylerin başında gelmektedir.

Çok basit bir şekilde kılık değiştirerek Gotham’ın arka sokaklarında bir nevi devriye atmaya başlar. Gördüğü bir olaya müdahale de eder fakat işler hiç de umduğu gibi gitmez.

Yukarıdaki sayfalarda gördüğünüz zorlu dövüşten yaralı bir şekilde çıkarak evine döner. Suç ile olan mücadelesinin ilk gecesi hiç de beklediği gibi geçmemiştir. Ortada yanlış giden bir şeyler mi vardır? Kötülükle nasıl başa çıkacaktır?

Bruce Wayne ⇒ Batman

Evine döndükten sonra koltuğuna oturur Bruce Wayne ve düşünmeye başlar. Hayatta olmayan babasıyla konuşmaya başlar.

Kötülerin benden korkmasını nasıl sağlayacağım?

“Yıllarca sabrederek bekledim baba. Artık dayanacak gücüm kalmadı. Nasıl baba? Nasıl yapacağım? Kötüleri nasıl korkutacağım?” şeklinde sorar babasına.

18 yıl boyunca sabretmiştir gerçekten de Bruce Wayne. Ailesini kaybettikten sonra bütün hayatını; ailesini öldüren kötülerle mücadele edebilmek için, bir başka çocuk daha kendi durumuna düşmesin diye zorlu eğitimlere harcamıştır. Ve artık daha fazla dayanamamaktadır. Ya suçla savaşacaktır ya da ölecektir!

Ailesiyle geçirdiği son geceden beri geçen 18 yıl.

Ve işte tam da o anda Bruce Wayne’in hayatı sonsuza kadar değişir!

Batman

Oturduğu odanın camına bir yarasa çarparak içeriye hücum eder. Bu yarasa Bruce’a, çocukken korktuğu bir şeyi hatırlatır.

Evet baba. Bir yarasa olacağım.

Çocukluğunda kendisini korkutan bu yarasa, artık kötüleri korkutacaktır!

Kararını nihayet vermiştir Bruce Wayne. O artık Bruce değildir. Bruce Wayne tam da bu gece hayatını kaybetmiştir. Artık Yarasa Adam doğmuştur!

“Evet baba. Bir yarasa olacağım.”

Batman külliyatında hafızama kazınmış ve asla unutamayacağım bir repliktir bu. Bruce Wayne’i öldürüp yerine Batman’i koyan sözdür. Bu andan sonra artık gerçek kişilik Batman’dir ve Bruce Wayne ise insanları kandırmak için kullandığı bir maskedir.

Frank Miller’ın kaleminden çıkan en iyi işlerden birisidir bu hikâye. Unutulmaz anlar yaşatmıştır okuyuculara ve bu sahne de onlardan sadece birisidir.

Bir sonraki efsane panelde Batman’in Gotham’ın parazitlerine karşı meydan okumasına tanıklık edeceğiz. Görüşmek üzere!


Hikâyenin geçtiği sayı ve tüm görseller için:

Batman #404 (Batman: Year One)
Yayın tarihi: Şubat, 1987
Yazar: Frank Miller
Çizer: Dave Mazzucchelli


Diğer efsane paneller:

Efsane Paneller #1: Batman Neden Öldürmez?

Efsane Paneller #2: Batman’in En Büyük Hayali Nedir?

Efsane Paneller #3: Wally West, Yarım Milyon İnsanı Nükleer Patlamadan Kurtarıyor

Efsane Paneller #4: Gözyaşlarınızı Tutamayacağınız Bir Spider-Man Öyküsü

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
error
Updated: 23 Şubat 2019 — 00:07