Efsane Paneller #4: Gözyaşlarınızı Tutamayacağınız Bir Spider-Man Öyküsü

Mahallenizin dost canlısı komşusu Spider-Man; hepimizin gönlünde taht kuran bir süper kahraman. Bizlere şimdiye kadar harika maceralar okuttuğuna şüphe yok. Bu maceralar sırasında türlü duygulara kapıldık. Bugün size anlatacağım tek sayılık bir Örümcek Adam hikâyesinde de hüznü hissedeceksiniz.

Bugün ele alacağımız sayı; 1984 yılında yayımlanan The Amazing Spider-Man serisinin 248. sayısı. Sayının ismi ise “The Kid Who Collects Spider-Man” yani kaba bir çeviriyle Örümcek Adam biriktiren çocuk. Bu biriktirmenin ne manaya geldiğini az sonra öğreneceksiniz.

Sizleri şimdiden uyarıyorum. Bu çizgi roman harika bir çizgi roman ve kesinlikle okunmayı hak ediyor. Size tavsiyem bu yazıyı okumaya devam etmemeniz ve çizgi romanın kendisini okumanız yönünde olacaktır.

Hâlâ bizimle kalan ısrarlı okuyucular için ise artık anlatmaya başlayabilirim.

Timothy Harrison; Yaşıtlarından Farklı Bir Çocuk

Hikâyemizin kahramanı Timothy, büyük bir Spider-Man hayranı. Bu hayranlığı öyle ileri bir seviyede ki şimdiye kadar gazetelerde, dergilerde çıkan hemen hemen bütün Spider-Man fotoğraflarını toplamış. Yaşayan en büyük Spider-Man hayranı diyebiliriz sanırım kendisi hakkında. Dolayısıyla Tim’in bir gece yarısı ansızın Spider-Man tarafından ziyaret edilmesi ve devamında yaşananlar, hayatının en mutlu anını yaşamasına neden olmuştur.

Hasta yatağında yatan Tim’in, bir anda karşısında Spider-Man’i görmesi kendisini kesinlikle şoka uğratmıştır. Çünkü ömrü boyunca fotoğraflarını topladığı ve ancak fotoğraflardan görebildiği kahramanı Spider-Man şu anda karşısında durmaktadır. Şokun etkisinin geçmesiyle birlikte iki arkadaş gibi oturup sohbete başlarlar ve Tim, yıllardır biriktirdiği koleksiyonu Spider-Man’e gösterir. Sohbetin ilerlemesiyle birlikte Tim, Spider-Man’e sorular sormaya başlar. Güçlerini nasıl elde ettin, kahraman olmaya neden karar verdin şeklinde dokuz yaşında bir çocuğun doğal bir şekilde sorabileceği sorulardır bunlar.

Malum Soruyu Sorma Zamanı Gelir

Spider-Man, Tim’in sorduğu soruların tümünü samimi bir şekilde cevaplar ve artık Tim’i daha fazla yormamak adına vedalaşma vaktinin geldiğini belirterek iyi geceler diler. Fakat Tim dokuz yaşında bir çocuktur ve malum soruyu sormadan nasıl durabilir ki?

“Örümcek Adam, gerçekte kim olduğunu bana söyleyecek misin?” diye sorar Tim. Spider-Man ise bir kahraman için kimliğini gizli tutmasının ne kadar önemli bir şey olduğundan bahseder.

“Sırrını asla kimseye söylemeyeceğim.” şeklinde söz verir Tim. Spider-Man Tim gibi bir çocuğu nasıl geri çevirebilir ki?

Nihayet Peter Parker olduğunu açıklar Spider-Man Tim’e. Biriktirdiği fotoğrafların büyük bir kısmını kendisinin çektiğini söyler ayrıca.

Peter Parker ile Tim’in ortak bir sıra sahip olması öyle mutlu eder ki Tim’i. Peter artık gerçekten gitme vaktinin geldiğini söyler ve Tim ile vedalaşır. Tim, ömrü boyunca fotoğraflarını biriktirdiği Örümcek Adam’ın aslında Peter Parker olduğunu bilmenin de mutluluğuyla ona son kez sarılarak iyi geceler diler ve veda eder.

Kahramanımız Peter Parker

Tim’in kaldığı hastane odasından çıkan Spider-Man, hastanenin bahçe duvarı üzerinde hüzünlü bir şekilde durmaktadır. Bahçe duvarında üzerinde kanser kliniğini yazan bir tabela asılıdır. Peter Parker’ın Tim için yaptığı şey hayatındaki en büyük kahramanlıklardan birisiydi belki de. Çünkü hatırlarsanız yazının başında Tim’in yaşıtlarından farklı bir çocuk olduğunu söylemiştim. Dokuz yaşındaki Tim lösemi hastası bir çocuktur ve geriye yalnızca birkaç haftası kalmıştır. Bu hayattaki en büyük hayalide bir gün Spider-Man ile tanışabilmektir.

Spider-Man bu hayali gerçek kılmıştır. Gazetede gördüğü Tim hakkındaki haberi okumuştur ve Tim’in hayalini gerçekleştirmiştir. Tim’in acısını biraz olsun hafifletmiştir yaptığı bu güzel ziyaret ile.

Kahramanlık dediğimiz şey bu değil midir zaten? Son günlerini yaşayan bir çocuğun en büyük hayalini gerçekleştirmek dünyanın en büyük kahramanlıklarından birisi değil midir?

Sadece 12 sayfadan oluşan bu çizgi roman bende öyle bir etki yaratmıştır ki okuduğum günden beri aklımdadır. Bu gün bu sitede bu çizgi roman hakkında bahsetmek, Tim’in hayalini tekrar yaşatmak, çizgi romanı okuduğum ilk günkü gibi hüzünlü hissettiriyor beni.

Spider-Man gibi genelde esprili bir şekilde karşımıza çıkan bir kahramanın aslında ne kadar duygusal bir yöne sahip olduğunu da göstermektedir bu çizgi roman bize. Bu tarz hikâyeler beni her zaman çok etkilemiştir. Umarım sizi de etkilemiştir ve hoşunuza gitmiştir diyerek artık yazımı noktalıyorum.


Hikâyenin geçtiği sayı ve tüm görseller için:

Amazing Spider-Man Vol 1 #248
Yayın tarihi: Ocak, 1984
Yazar: Roger Stern
Çizer: John Romita Jr.


Efsane Paneller #1: Batman Neden Öldürmez?

Efsane Paneller #2: Batman’in En Büyük Hayali Nedir?

Efsane Paneller #3: Wally West, Yarım Milyon İnsanı Nükleer Patlamadan Kurtarıyor

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
error
Updated: 13 Aralık 2018 — 03:02