Efsane Paneller #3: Wally West, Yarım Milyon İnsanı Nükleer Patlamadan Kurtarıyor

Bir önceki efsane paneller yazımın üstünden çok ama çok uzun bir süre geçtiğinin farkındayım. Maalesef bu yazı dizisinde hedeflediğim aralıklarla yazamayacağım fakat bu hiç yazmayacağım anlamına da gelmiyor.

Bu yazıda dünyanın en iyi insanı Bary Allen’ın bir zamanlar side-kick’i olan ve tıpkı Barry kadar iyi bir insan olan Wally West’in bir sahnesine göz atacağız. Bu hikâyenin geçtiği dönemde Barry Allen’ın yokluğunda Wally West, Flash unvanını taşıyor. E haliyle kendisi yaşayan en hızlı insan.

Wally West, sadece iki sayfada bize gerçek kahramanlara yaraşır bir şey gösteriyor. Bu iki sayfayı okuduktan sonra Wally West’e bir kez daha hayran olmamak elde değil.

Gerçek Bir Kahraman; Wally West

Yerel saatler 13:57‘yi gösterdiğinde bir nükleer savaş başlığı Kuzey Kore’nin Chongjin adlı şehrini vuruyor. Bu şehirde an itibariyle 532 bin insan yaşıyor. Daha önce birçok savaştan sağ çıkan bu ülke, görünüşe göre bu seferkini atlatamayacak.

Saatler yine 13:57’yi gösterdikten 0.00001 mikro saniye sonra ise patlamanın olduğu alandan 35 mil (56 km) ileride bulunan bir bölgede yarım milyon insan aniden somutlaşıyor. Dışarıdan bakan birisi için bu olay, insanların bu noktaya ışınlanması gibi görülebilir.

Fakat bu insanlar buraya ışınlanarak değil, kucakta taşınarak getiriliyorlar. Üstelik tek seferde bazen bir kişi bazen de iki kişi birlikte taşınacak şekilde.

Bu insanları taşıyarak patlamadan kurtaran kişi ise; sadece ve sadece Wally West. Yarım milyon insanı 56 km’lik bir uzaklığa bazen bir bazen de iki kişi olmak üzere sadece 0.00001 mikro saniyede taşıyor. Tarifi o kadar zor bir hızda koşuyor ki Flash, ışık hızından kat kat fazla. İnsan zihninin algılaması için imkansız bir zaman birimi. Ki bu nedenle dışarıdan bakan bir insan zihni için ışınlanma gibi görülecek bir şeydir bu.

Geriye dönüp insanlarını kurtardığı şehre baktığında bile bunun yeterli olamayacağını düşünüyor. Böyle bir şeydir işte gerçek süper kahraman olmak. Canını hiçe sayarak sınırlarını zorlamak ve mümkün olduğu kadar fazla hayatı kurtarmak.

Gereksiz Bir Hesaplama

İnternet aleminde karakterin hayranları tarafından yapılan bazı hesaplamalar bulunuyor. Hesabın sonucunda ise Wally West’in burada ışık hızının 13 trilyon katı kadar bir hıza ulaştığı ortaya çıkıyor. Tabii bu durum idrak edilmesi imkansız bir şey bizler için. Bu nedenle “çizgi roman mantığı” deyip geçmek gerekiyor. Akla yatan bir şey olsaydı bile bu sayfalarda asıl odaklanması gereken şeyin Flash’ın hızından ziyade kahramanlığı olduğunu düşünmüşümdür her zaman.

Bir sonraki efsane panelde görüşmek üzere, esen kalın!

Not: Bu olayın geçtiği çizgi roman sayısı: JLA Vol 1 89


Diğer efsane paneller:

Efsane Paneller #1: Batman Neden Öldürmez?

Efsane Paneller #2: Batman’in En Büyük Hayali Nedir?

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
error
Updated: 21 Mart 2019 — 23:50