Efsane Paneller #2: Batman’in En Büyük Hayali Nedir?

En büyük hayali demek ne kadar doğrudur, açıkçası bilmiyorum. Fakat böyle bir başlık atmayı tercih ettim. Çünkü bu panellerde Batman’in yapmış olduğu ve sahip olduğu tüm şeylere rağmen, zihninde yer alan en büyük keşkesini görüyoruz. Bruce Wayne’in hayatında öyle bir olay yaşandı ki keşke yaşanmasaydı da her şey çok farklı olsaydı. Bu olay kolaylıkla tahmin edebileceğiniz gibi, ailesinin öldürülmesi.

1985 yılında yayımlanan Superman Annual #11 sayısında Alan Moore bizlere çok güzel bir hikaye anlatıyor. Fakat benim bu sayıyı aklıma getirince, hatırladığım ilk şey şüphesiz, Batman’in yaşadığı bir iki sayfalık anlardır. Çok duygusal bir sahne olmasının yanı sıra aslında bizlere Batman hakkında da çok fazla şey anlatıyor.

Hikayeyi çok kısa bir şekilde anlatacak olursam; Batman, Robin ve Wonder Woman, Superman’in doğum gününü kutlamak adına Fortress of Solitude yani Superman’in Yalnızlık Kalesine giderler. Fakat vardıkları zaman görürler ki Superman’in göğsüne uzaylı bir yaratık yapışmıştır ve Superman de transa geçmiş bir haldedir. Biraz daha olay yeri incelemesinden sonra bizim üçlü Mongul ile karşılaşır ve Black Mercy isimli bu uzaylı yaratığın Mongul’un bir eseri olduğu ortaya çıkar. Bu yaratık Superman’e yapışmıştır ve onu en büyük hayalinin gerçekleştiği bir transa halinde komaya sokarak etkisiz hale getirmiştir.

Yaşanan olaylar sonucunda, buraları anlatma gereği duymuyorum, Batman bu yaratığı Superman’den söküp alır ve maalesef yaratık bu sefer de Batman’e yapışarak onu transa sokar. İşte hikayenin benim için en can alıcı kısmı da tam olarak burası. Yaratığın Batman’e yapışmasından sonra Batman’i, kalbinin derinliklerinde yer alan en büyük hayalinin içinde buluruz. Şimdi o sahnelere bir bakalım.

Batman’in en büyük arzusu, sadece ve sadece geçmişte yaşadığı bir olay sırasında farklı bir şekilde duymak istediği bir cümle: “and he fires… and he misses…” Devamında Bruce’un babası Thomas Wayne, Joe Chill’in elinden silahı alarak ailesini kurtarır. Ve Bruce Wayne, Batman olmak yerine hayatına farklı bir şekilde devam eder.

Batman;

  • Hayatı boyunca dünyayı gezerek en iyilerden eğitim aldı,
  • 127 yakın dövüş stiline ileri derecede hakim,
  • Dünyanın en iyi dedektifi,
  • En iyi kaçış ustalarından birisi, taktik ve strateji dehası, akıl oyunlarında usta bir isim,
  • Fizik, kimya, tarih, felsefe, sosyoloji, suçlu psikoloji gibi daha birçok alanda doktorası var,
  • Ve en önemlisi tüm bunları kullanarak değil sadece Gotham halkını, tüm dünyayı defalarca kurtarmış birisi.

Ama gel gör ki çocuk yaşta ailesini kaybetmiş olması, asla değiştiremeyeceği bir gerçektir. Hayatındaki en büyük üzüntüsüdür bu. Eğer bir olayın yaşanmamış olmasını sağlayabilseydi, ailesini kaybetmemeyi dilerdi. Joe Chill’in silahından çıkan kurşunun ıskalamasını isterdi. Nitekim transa girdiği zaman da en büyük hayali olarak bunu görüyor: “and he misses…”

Sıradaki efsane panelde görüşmek üzere, kendinize iyi bakın.


Diğer efsane panel:

Efsane Paneller #1: Batman Neden Öldürmez?

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
error
Updated: 22 Mart 2019 — 03:15