Dizi Tavsiyesi: American Vandal

Bazı diziler vardır ya bir bölüm daha izleyip uyuyayım dersiniz ve bir bakmışsınız ki dizi bitmiştir ve neredeyse sabah olmuştur. Bugün size tavsiye edeceğim dizi de tıpkı bu tanıma uyan bir dizi.

Karşınızda; American Vandal

american vandal banner

Yayımlandığı platform: Netflix
Sezon sayısı: 2
Bölüm sayısı: 16 (8+8)
Bölüm süresi: Ortalama 30 dakika
Tür: Komedi, Suç, Gizem, Mockumentary

Bir Netflix dizisi olan American Vandal, geçen sene ilk sezonu yayımlanan bir seri. İlk sezonun ardından beğeni toplayınca ikinci sezonu da çekerek geçtiğimiz günlerde yayımladılar. İlk sezonunu büyük beğeni ile izlediğim bu dizinin ikinci sezonunu daha da fazla beğenerek izleyince diziyi tanıtmaya karar verdim. Yazı boyunca herhangi bir spoiler olmayacağı için rahatlıkla okuyabilirsiniz.

Dizinin ilk sezonunun konusu kısaca şöyle. Bir lisede yapılan acımasız bir şakadan dolayı ilk sezonun baş karakteri olan Dylan Maxwell suçlu bulunur ve okuldan atılır. Fakat şaka dediğime bakmayın, yapılan şey büyük bir suç. Okulun bahçesinde park etmiş olan  27 aracın üzerine sprey boyalarla penis çizilmiştir. Okulun ikinci sınıf öğrencisi Peter Maldonado ise bu olaya, suçsuz olduğuna kimseyi inandıramayan Dylan’ın penceresinden bakarak belgesel niteliğinde bir film çeker ve Dylan gerçekten dediği gibi suçsuz ise gerçek suçluyu bulmaya çalışır.

American Vandal

Peter Maldonado ve Dylan Maxwell

Dizinin ilk sezonu işlenilen suç, baş karakterin okulun yaramaz tembellerinden biri olması gibi sebeplerle oldukça komik de diyebiliriz. Yer yer kahkaha atacağınız sahneler de bulunuyor. Dizinin ilk sezonu aslında suç dizilerinin parodisi gibi de yorumlanabilir. Bu konu hakkında kesin bir bilgim olmamakla birlikte yapımcıların en başta zaten bir parodi yapma amacıyla yola çıkmış olabileceklerini düşünüyorum.

Dizinin ikinci sezonu ise tıpkı ilk sezon gibi başka bir suçu ele alıyor fakat bu sefer olaylar biraz daha karmaşık bir hal alıyor. Ve işlenen bu suçun pek komik bir tarafı olmayınca ikinci sezonun komedi türünde olmadığını da söyleyebilirim. İkinci sezonun konusunu yazmayacağım fakat şunu diyebilirim ki kesinlikle bir şeyler yerken izlenebilecek bir sezon değil. En azından benim için böyleydi.

american vandal 3

Bir oturuşta beş sezon dizi izlemeden yerimden kalkmam diyorsanız bu dizi kesinlikle size göre diyebilirim. İki sezonda da son bölüme kadar gizem dolu olaylar izliyorsunuz. “İşte suçluyu buldum, evet kesinlikle şu.” şeklinde oluşturduğunuz fikirler bir anda darmadağın olabiliyor. Bölümlerin nazaran kısa olmasından dolayı hiç sıkılmadan izleyebileceğiniz ve gerçek anlamda sürükleyici olan bir dizi.

Dizinin ilk sezon fragmanını da aşağıya bırakıyorum ve ısrarla sizleri bu diziyi izlemeye davet ediyorum.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
error
Updated: 20 Ekim 2018 — 02:59