Devam Eden En İyi 5 Çizgi Roman Serisi

Başlığın daha uzun olmaması için ve de bu şekilde daha dikkat çekici olmasından dolayı “okumakta olduğum” ibaresini eklemedim. Zaten takip etmediğim bir seriyi bu listeye eklemem de imkansız olduğuna göre, eğer ki sizin favori serilerinizden birisi bu listede yoksa, benim o seriyi okumuyor olmam bunun nedenlerinden birisi olabilir.

Diğer bir kriter ise şu; mini serileri, sınırlı serileri ve de devam etmekte olup henüz yeni başlamış olan yani en azından bir cildi dahi çıkmamış olan serileri de bu listeye dahil etmedim.

İlerleyen zamanlarda bu listede ister istemez değişiklikler olacaktır. Ben de vakti geldiği zaman tekrar bu listeyi güncellemeyi düşünüyorum. Listenin şimdiki hali ise şöyle:

 

5. Detective Comics

Detective Comics 934

Yazar: James Tynion IV
Çizer: Eddy Barrows, Alvaro Martinez, Jesús Merino
Yayımcı: DC Comics

En sevdiğim üç karakterden ikisinin güncel devam etmekte olan serisi yok. Geriye kalan favori karakterim olan Batman’in de devam etmekte olan iki serisinden birisi enkaz olduğu için, geriye kalan tek seçenek Detective Comics oldu. Tabii bu size Detective Comics’in kötü ama torpille listeye girdiğini düşündürtmesin. Evet biraz torpil var fakat kesinlikle kötü bir seri de değil. Aksine çok beğenerek okuduğum bir seri. Yazar James Tynion IV, kendi deyişiyle yıllardır hayalini kurduğu Batman takımının maceralarını anlatıyor bu seride. Tek bir sayısında dahi kötü bir çizime rastlamadım. Aksiyon ve dramı ayarında kullanılarak, özellikle karakterler arasındaki ilişkilerin güzel bir şekilde işlendiği bol karakterli bir seri. Maalesef ki yazarın son hikayesini girdik. Yeni yazarın kim olacağını da meraklı bir şekilde bekliyorum.

Sitede yer alan Detective Comics incelemelerine buradan ulaşabilirsiniz.

 

4. The Fix

The Fix 1

Yazar: Nick Spencer
Çizer: Steve Lieber
Yayımcı: Image Comics

Bu serinin, listede daha yukarıda yer almamasındaki tek neden düzensiz bir şekilde çıkıyor olması. Yani hem de insanı bıktırır derecesinde. Image Comics serileri genelde cilt sonlarında üç ay ara verir, bu konuda herhangi bir şikayetim yok. Fakat The Fix, ilk ciltten sonra neredeyse her sayı arasında iki üç aylık aralar vermeye başladı. İlk sayısı 2016 Nisan ayında çıkmış ve bu ayda ise 11. sayısı henüz yeni çıktı. İşte buna rağmen, listede kendisine yer edinebildi bu seri. Çıktığı gibi okumaya koyulduğum bir seridir. Yozlaşmış polisler ve devlet adamları, mafya, aksiyon, mizah, uyuşturucu, sex diye gider serinin içerdiği şeyler. Bu ay çıkan sayısında da çizgi romanlarda çok nadir görebileceğimiz bir şeye imza atarak, beni bir hayli şaşırtmayı başardı ayrıca.

 

3. Saga

saga 1

Yazar: Brian K. Vaughan
Çizer: Fiona Staples
Yayımcı: Image Comics

Romeo ve Juliet, Star Wars ve Game of Thrones’un karışımı şeklinde tarif edilen Saga, harika bir uzay operası. Yani bu şekilde anılıyor fakat türün ismine çok takılan biri değilim açıkçası. Aşk var, büyü var, savaş var; macera, komedi, dram var. Yani var oğlu var. Saga içinde türlü türlü tatlar barındıran, bol Eisner ödüllü bir seri. Başta Hazel olmak üzere birçok karakterin hayatına tanıklık ediyoruz. Açıkçası serinin en sevdiğim yanlarından birisi de karakter bolluğu. Favoriniz olacak bir karakter mutlaka olacaktır. Müthiş çizimlere de sahiptir. Yani okumamak için bir neden yok.

 

2. Kill Or Be Killed

Kill Or Be Killed 1

Yazar: Ed Brubaker
Çizer: Sean Philips
Yayımcı: Image Comics

Klişe bir konunun muhteşem bir şekilde işlendiği harikulade bir eser. İblis ile anlaşma yaparak ölümden dönen Dylan, her ay bu iblis için bir kişiyi öldürmek zorundadır. Fakat Dylan’ın biraz da psikolojik sorunları var diyebiliriz. Yoksa diyemeyiz mi? Tıpkı Dylan’ın kendisi gibi okuyucuların da karar veremediği bir husus bu. Zaten hikayenin güzelliği de burada yatıyor aslında, klişe bir konuyu kaliteli bir şekilde işliyor. Dylan’ın yaşamında olup bitenler, iblis ile olan anlaşması, ailesiyle ve arkadaşlarıyla olan ilişkileri seriyi mükemmelleştiren diğer etmenler. Her sayı sonunda bizleri şaşırtarak, yeni sayıyı bekleme heyecanını her ay istisnasız bir şekilde yaşıyorum.

Sitede yer alan Kill Or Be Killed incelemelerine buradan ulaşabilirsiniz.

 

1. Descender

Descender 1

Yazar: Jeff Lemire
Çizer: Dustin Nguyen
Yayımcı: Image Comics

Ve geldik takip ettiğim en iyi seriye. Açıkçası birinci sıraya koyacağım seri üstünde oldukça kararsız kalmıştım. Kill Or Be Killed mi yoksa Descender mı? Fakat konunun daha orijinal olmasından dolayı ve de son zamanlardaki Jeff Lemire hayranlığımdan dolayı Descender’da karar kıldım.

Bundan bir 10 sene sonra geriye dönüp bakıldığı zaman, “Vay be, Descender da ne bilim kurgu serisiydi be! denilecek bir eser kesinlikle. Muazzam. Daha ilk sayıdan oluşturduğu gizemi hala koruyan ve seri ilerledikçe eklenen yeni gizemleri çöze çöze ilerleyen, sürekli gelişim halinde olan bir seri. Karakterleri oldukça güzel, yazılış şekli güzel, ilk başta biraz farklı gelmesinden dolayı ısınamadığım fakat alıştıkça bayıldığım bir hale gelen çizimlerin olduğu, Tim-21 adlı robotumuzun hayatta kalma mücadelesini ve beraberinde gelen sırları gördüğümüz muhteşem bir çizgi roman.

İşte bunlar benim her ay çıksa da okusam diye sabırsızlıkla beklediğim çizgi romanlar. Şu seriyi de okusan bu listeye gireceğine eminim dediğiniz bir seri varsa, kesinlikle yorumlarda görmek isterim.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
error
Updated: 14 Kasım 2018 — 17:15