Detective Comics #981 İnceleme

Yazar: James Tynion IV
Çizer: Eddy Barrows

Ve o gün sonunda geldi. James Tynion IV, 49 sayılık serüvenini bugün çıkan 981. sayı ile noktaladı. Batmen Eternal hikayesi son bulmakla birlikte bu sayının önemi ise bu hikayeden daha fazlası aslında.

Batmen Eternal finali, beklenildiği şekilde Spoiler’ın Brother Eye teknolojisinin içine girerek Tim’i kurtarması şeklinde sona erdi. Gelecekteki eli kanlı Tim’in neden bu yola düştüğünü de gördük. Brother Eye, gelecekteki Tim’e olması gereken şeyleri değilde değiştirilmiş bir geleceği gösterince delirme noktasına gelen Tim, çaresizce bu yola düşmüş. Asıl olması gereken gelecekte Batwoman, aslında Batman’i öldürmüyor. Yaptıkları bir anlaşma ile ölü süsü veriliyor sadece. Tim ise Ivy Üniversitesinde hayallerinin peşinden gidiyor.

Bu sayının asıl güzelliği hikayeden ziyade finalinden sonra olanlarda yatıyor. Tim Drake ulaşmaya çalıştığı ütopyanın yanlışlarını nihayet görüyor. Bunun sonucunda Bruce ile vedalaşan Tim, Ivy Üniversitesine doğru yola koyuluyor. Fakat aslında Brother Eye teknolojisi sonucunda alternatif zamanlar hakkında öğrendikleri üzerine araştırma yapmak üzere Stephanie ile birlikte başka bir yere gidiyorlar. Bruce durumu fark etse de Tim’e güvendiğini söyleyerek müdahale etmiyor. Bruce ve Tim’in arkadaşlığı, baba-oğul ilişkisi, hoca ilişkisi, karakterlerin dinamikleri güzel bir şekilde yansıtılmış. Oldukça beğendiğim sahnelerdi.

detective comics 981 tim

Cassandra Cain ise Doktor Thompkins’in hastanesinde tedavi ve eğitim görmeye karar veriyor. Üstelik hocası da Barbara Gordon. Bu da insanın aklına Cass’in gördüğü aslında olması gereken alternatif zamanı gösteriyor. Oracle olarak Barbara, Batgirl olan Cass’i eğitiyor. Bu ikilinin bir araya gelmiş olması Cass açısından oldukça sevindirici bir haber.

Serinin en güzide karakterlerinden birisi olan Clayface de bu sayıda tekrar ortaya çıkıyor. Sayının en duygusal sahneleri bunlardı benim için. Cass’e bir mektup bırakarak şehri Doktor Victoria ile birlikte terk ediyor. Fakat nasıl hayatta kaldı, neler oldu sanırım bunları ilerleyen bir zamanda göreceğiz. Ölen çizgi roman karakterlerinin uzun bir süre ölü kalamayacağını biliyoruz ve bu nedenle karakterlerin geri gelmesi klişeleşmiş bir durum fakat Clayface’in ölmemiş olmasına gerçekten çok sevindim.

Ve son olarak Bruce, şehri tek başına korumaya devam edecek. Kafasında neler olup bittiğine dair ufak bir ip ucu ediniyoruz sadece. Alfred ile yaptıkları bir konuşmada, gönüllü gençler için bir vigilante okulu tarzından bir şey ileride karşımıza çıkabilir. Tabii tüm bu olanlardan sonra Bruce’un böyle bir şeyi ima etmesine ben de en az Alfred kadar şaşırdım diyebilirim. Bu olay tekrar Batwoman’ı da Batman ile yakınlaştıracaktır. Batwoman da solo olarak takılmaya devam ediyor fakat babasıyla birlikte eskisi gibi olmasa da yine bir işler karıştırıyorlar gibi.

Serinin açılışını yapan Eddy Barrows, kapanışını da yapıyor. Maalesef açılıştaki gibi etkileyici paneller olmadığı için ilk sayılardaki kadar fazla göze çarpan panel yok. Fakat yine harika bir iş çıkartılmış.

detective comics 981 batman

James Tynion IV, genel olarak bizlere güzel bir Batman macerası sundu diyebilirim. Arada bir iki hikayede serinin gidişatı eksi yönde olduysa da bütünüyle ele alındığında oldukça beğendiğimi söyleyebilirim. Kendisini 1000. sayı da tekrar görmeyi ümit ediyorum. Başta Justice League Dark olmak üzere sıradaki projelerini de elimden geldiği kadar takip etmeye çalışacağım.

Sayı hakkında söyleyeceklerim bu kadar. Tynion runının finalini görmek isteyenler ve devamında olacaklara dair ip ucu edinmek isteyenlerin okuması gereken güzel bir sayı.

Not: 4/5

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
error
Updated: 20 Ekim 2018 — 03:09