Detective Comics #978 İnceleme

Yazar: James Tynion IV
Çizer: Javier Fernandez

Detective Comics 978. sayısıyla Batmen Eternal hikayesi dur durak bilmeden devam ediyor. Bu sayıda Batwoman liderliğindeki Colony ile Batman uzlaşmaya çalışırken, sayıya asıl damgasını vuran isim ise General Ulysses oluyor.

detective comics 978

detective comics 978 colony batwoman

Sayı Batman ve Tim Drake’in birkaç saat önce yaşanmış olan bir olay hakkında tartışması ile başlıyor. Önceki sayıda hatırlayacağınız üzere bazı gangsterler Colony’nin askerleri tarafından öldürülmüştü. Bu olayın ardından Batman ve Tim Drake, buna neden olan Colony askerlerini mağaraya getirerek konu hakkında fikirler yürütüyorlar. Askerler Colony üniforması giymesine rağmen acaba Batwoman böyle bir şeyi kabul eder miydi yoksa işi içinde bu askerler ile ilgili başka bir şeyler mi var?

Batman askerleri araştırma mevzusunu Tim’e bırakarak kendisi Batwoman ile görüşüyor. Batwoman bu olayla ilgili bir ilgileri olmadığını söylüyor ve Batman’i bu konuda ikna etmeye çalışıyor ve bu konuşma devam ederken de perde arkasından tüm işlerini yürüten Ulysses, ikilinin bulunduğu yere bir saldırı düzenliyor.

Batman ve Batwoman’a bir saldırı düzenlemekle de yetinmeyen Ulysses tüm Colony askerlerini etkisi altına alarak kendisine ait orduya sahip oluyor. Tam bu sırada da Tim Drake, Ulysses’in yapmış olduğu şeyi bularak olaydan haberdar oluyor. Fakat artık iş işten geçmiştir. General Ulysses artık Gotham City’yi tüm pisliklerden arındıracak olan kişidir. Son sayfadaki cliffhanger ile birlikte Tim Drake’in hala Ulysses’nin planları içinde yer aldığını da görüyoruz.

Ulysses’in motivasyonunu bir önceki sayıda, gördüğü gelecekte yer almak istemesi şeklinde görmüştük fakat bu sayıda Ulysses hakkında işin daha derinine iniliyor. Kendisini Gotham’ım yeni koruyucusu olarak da görüyor. Bu nedenle de önünde duran tüm engelleri ortadan kaldırmaya niyetli. Bu engeller ise tabii ki öncelikli olarak Colony ve Batman olacaktır.

Clayface’in öldürülmesinden sonra sürekli bir şekilde bize nihai savaşın Batman ile Batwoman arasında olacağı gösterilmişti diyebilirim. Fakat bu sayıdan itibaren görüyoruz ki asıl düşmanımız General Ulysses olacak. Kendisi hakkındaki fikirlerim artık iyice değişti. Tek bir hikaye, bu karaktere kesinlikle harcanabilir. Fakat fikir olarak ister istemez biraz klişe bulduğumu da söyleyebilirim.

Son hikayeye girdiğimizden beri diğer karakterleri iyice göremez olduk. Clayface’in ölümü ile birlikte zaten takım dağıldı, bütün karakterlerin birlikte hareket etmesini beklemiyorum ama olay biraz daha Batwoman, Batman ve Tim Drake üçlüsü etrafında devam edecek gibi duruyor.

detective comics 978 batman

Javier Fernandez’in çizimlerini genel olarak beğendim. Özellikle bazı karanlık sahnelerin çizimi ve de renklendirmesi çok güzel yapılmış. Sadece birkaç panelde görsek de Cassandra Cain’in çizimlerini ayrıca çok beğendim. Tek şikayetim bazı panellerde özellikle yüz çizimleri pek iyi değildi. Fakat dediğim gibi genele bakıldığı zaman yine kaliteli bir iş çıkarıldığını söyleyebilirim.

Sayı hakkında söyleyeceklerim bu kadar. Batmen Eternal hikayesi heyecanı düşürmeden güzel bir şekilde hem kendi finaline hem de Tynion’un finaline doğru adım adım ilerliyor. Önümüzdeki sayıda görüşmek üzere…

Not: 4/5

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
error
Updated: 20 Ekim 2018 — 14:48