Detective Comics #976 İnceleme

Yazar: James Tynion IV
Çizer: Javier Fernandez

Ve sonunda Batmen Eternal hikayesi bu haftaki sayıyla birlikte başladı. Yazar James Tynion’un son hikayesi olacağı için karakterler arasındaki ilişki ve doğal olarak da serinin gidişatı açısından oldukça önemli bir hikaye olacak.

detective comics 976 cover

Sayı iki koldan ilerliyor. Bir tarafta Batman’i ve onun ekibinin yaşadıklarını görürken, diğer tarafta ise Batwoman’ı ve yeni planlarını görüyoruz.

Cassandra Cain, Clayface’i kaybetmenin verdiği hüznü ve öfkeyi atamamış bir halde, doktorla görüşüyor. Tabii kendisi için pek bir yararı olduğunu söyleyemeyiz fakat Batman açısından olaya bakarsak, Cass’in geleceği Batman’in elinde diyebiliriz. Eğer bu şekilde yaşamaya devam ederse gelecekte her şey için çok geç olabilir. Batman için anlayacağınız işler iyi gitmiyor yine. Bunun dışında Tim Drake’in, tüm programı gizli bir şekilde tekrar kurmaya çalıştığını görüyoruz fakat doğal olarak Batman’den gizli bir şeyler yapmak oldukça zor. Tim’in yaptığı şeylerin farkına varan Batman, Batgirl’ün haklı olduğunu ve programın tekrar yapılmasına müsaade etmeyeceğini söylüyor. E haliyle gelecekteki eli kanlı Tim Drake’in söylediği şeylerin gerçek olmasından bir hayli korkan Tim ile de araları biraz açılacak anlaşılan. Sayının sonunda gördüğümüz şeyden dolayı da Tim’in, Batman’i kesinlikle dinlemeyeceğini ve bildiği yoldan gideceğini tahmin ediyorum.

Batwoman ise artık babasının yerini yavaş yavaş alıyor diyebiliriz. Üstelik yalnız da değil. Batwing ve Azrael de kendisine yardımcı oluyor. Hatta işleri biraz daha büyüterek dünya çapında bir barış gücü oluşturmayı hedefliyorlar. Hikayenin bu kısmını da açıkçası oldukça merak ediyorum. Bu barış gücü, Gotham ile nasıl kesişecek ve de Batman’in tüm bunlara tepkisi ne olacak?

detective comics 976 batwoman

Sayının başında Clayface’i flashback sahnelerde görüyoruz ve ne yalan diyeyim özlediğimi fark ettim. Serinin rengi Clayface’in ölümüyle birlikte henüz birkaç sayı olmasına rağmen tamamen karanlık bir hal aldı.

Son yazılarımda öve öve bitiremediğim Detective Comics çizimlerine de bu sayıda nazar değdi anlaşılan. Serinin başından beri en kötü çizimlere bu sayıda denk geldik. Tabii yanlış anlaşılmasın, çizimler fena değil ama bu serinin standartlarına bakınca biraz vasat buldum.

Sayı hakkında söyleyeceklerim bu kadar. Özleyenler için aksiyon içeren, Batwoman’ın ve Batman’in bundan sonra ne yapacağı konusunda güzel ipuçları içeren ortalama bir sayıydı.

Not: 3/5

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
error
Updated: 20 Ekim 2018 — 14:56