Detective Comics #975 İnceleme

Yazar: James Tynion IV
Çizer: Alvaro Martinez

Batman serisinde yazar değişikliği görmek için büyük umutlarla beklerken üzücü bir haber geçtiğimiz günlerde Detective Comics’in yazarı Tynion’dan geldi. 981. sayı kendisinin son sayısı olacak ve Batmen Eternal adlı hikaye ile seriye veda edecek. Kendisini ileride tekrar görmeyi çok ama çok isterim. Büyük bir Batman hayranı olduğunu da düşünürsek umarım ki 1000. sayıda da karşımıza çıkacaktır.

İncelemeye dönersek The Trial of Batwoman adlı bu sayı, gerek hikayenin ilerleyişi açısından gerekse Bat Family içindeki ilişkiler bakımından oldukça önemli ve de güzel bir sayı. Ayrıca özlediğimiz bazı aile üyelerini de bu sayıda görüyoruz.

Sayının hikayesi, Batman’in aile üyelerini bir araya toplayarak Batwoman ile ne yapacaklarına karar vermesi üzerine. Dick Grayson, Barbara Gordon, Jason Todd, Tim Drake ve Damien Wayne, mağarada Batman ile toplantı halindeler. Fakat aslında bu buluşmayı düzenlemiş olan Tim Drake. Çünkü Tim’in, kurmaya çalıştığı ütopyası Clayface’in ölmesiyle birlikte sona erdi diyebiliriz.

Detective Comics 975-1

Toplantı sırasında aile üyeleri sırayla laf alarak Kate’in durumu hakkındaki düşüncelerini dile getiriyorlar. Tim, Kate’in takımda bulunmasının kendi ütopyası ile ters düştüğünü belirterek ayrılması gerektiğini, Dick ve Jason ise kendi tarzlarında olaya yaklaşarak bazı koşullar altında takımda kalmaya devam edebileceğini söylüyorlar. Damian ise olayla çok da alakası olmayan bir iğneleme yapmaktan başka bir şey demiyor >tt<

Yaşanan olaylara en mantıklı bakış açısı Barbara’dan geliyor. Ve hatta durumu biraz daha ileri taşıyarak birçok şeyin farkında olduğunu da gösteriyor. Batman ve Batwoman’ın kurmuş oldukları bu takım, Tim’in ütopyası, aslında herkesin düşündüğü şey değil. Batman bu takımı kurmak istedi çünkü Batwoman’ın katil bir askere dönüşmesini istemiyordu. Çocukken annesinin ölümünden sonra Kate’in gözlerinde gördüğü alevin gelecekte tutuşarak onu bambaşka bir şeye dönüştürmesinden korkuyordu. Kate, Batman’in kendi ailesine olan en yakın bağıydı. Ve bu durum Batman’in de bir an olsun Kate gibi düşünmesine sebep olabilirdi. Batwoman’ın bir şekilde dizginlenmesi ve karanlık yola düşmesi engellenmeliydi. İşte bu noktada da Tim’in ütopyası devreye girdi ve Batman bu ütopyayı kullanarak Batwoman’ı kontrol altına almıştı. En azından alabileceğini düşünmüştü.

Detective Comics 975-2

Bu noktadan sonra Kate, kendi kaderine yine kendisi karar verecekti. Batwoman serisi başladığı zaman bize duyurulan ve de gösterilen şeyler nedeniyle buradan çıkan sonuca pek de şaşırmıyoruz. Çünkü Kate, babasının teklifini kabul ediyor ve kendi yolları ile adaleti sağlamaya devam edecek. Böylelikle son hikaye olacak olan Batmen Eternal’a da giriş yapılıyor.

Cassandra Cain, yaşanan olaylardan dolayı hala üzgün ve de öfkeli bir halde. Batwoman’ı en çok endişelendiren şey de Clayface’i vurması değil, Cass’in gözlerindeki bakış. Kate bu durumu çokça kafasına takıyor ve bir şekilde Cass ile yüzleşmesi gerektiğini söylüyor.

Detective Comics 975-4

Hikaye ile alakasız olsa da Cass’in, Damian’ı alaşağı ettiğini görmek güzeldi.

Aile üyelerinin bu sayıdaki yazılma şekli gerçekten harika. Tynion, karakterleri ne kadar iyi tanıdığını ve de anladığını bu sayıda bir kez daha kanıtlıyor. Dick’in duygusal yönü, Jason’ın soğukkanlı ve de dobralığı, Tim’in keskin adalet duygusu, Damian’ın gıcıklığı ve de son olarak Barbara’nın mantıksal yaklaşımı oldukça güzeldi.

Herkesin kendince mantıklı sebeplerle, Kate hakkında ne yapılması konusunda farklı fikirler belirtmiş olması Batman’in ne yapacağı konusunda beni daha da fazla meraklandırıyor. Hikaye artık iyice ivme kazandı ve her sayıda gittikçe güzelleşiyor.

Detective Comics 975-3

Güzeller güzeli Kate Kane.

Son övgülerim de çizer Alvaro Martinez’e gelsin. Tabii hep çizer övüyorum ama görsellik konusunda katkı yapan diğer isimlere, Raul Fernadez ve Brad Anderson’a da hakkını vermek lazım. Tek bir kötü panele bir rastlamadım. Detective Comics’in sürekli bir şekilde iyi çizerlere ev sahipliği yapmış olması güzel. Hemen yukarıda yer alan çizime bakarak Kate’in ne kadar güzel bir şekilde çizildiğini de görebilirsiniz.

Sayı hakkında söyleyeceklerim bu kadar. Aile içindeki karakterleri ve de dinamiklerini iyi bir şekilde yansıtan güzel bir sayı oldu. Hikaye açısından fazla bir ilerleme olduğunu söylemek zor fakat geçiş sayısı olarak düşününce, çok beğendiğimi söyleyebilirim.

Not: 4/5

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
error
Updated: 20 Ekim 2018 — 14:59