Detective Comics #974 İnceleme

Yazar: James Tynion IV
Çizer: Philippe Briones

Fall of the Batmen finalinin ardından, hikaye Knights Fall ile devam ediyor. Adından da anlayabileceğiniz gibi, takım kısmen parçalanıyor.

Hikayenin özeti kısaca şöyle; önceki sayıda hatırlayacağınız gibi Clayface iyice kontrolden çıkmak üzereyken Batwoman tarafından babasının verdiği silahla vuruluyordu. Bu sayıda Clayface’in öldüğünü kesin bir şekilde öğreniyoruz. Takım içindeki ilişkiler bozuluyor ve yeni doğrultularda hareket edilecek gibi duruyor.

Malum olaydan sonra bu sayıda az çok tahmin edilebilir şeyler oluyor. Batwoman’ın böyle bir şey yapmasından sonra herkesin buna tepki göstereceği çok belliydi. Zira öyle de oldu. Batwoman bir süreliğine Batman tarafından takımdan uzaklaştırıyor ama Batwing ile Azrael de Batwoman’ın yaptığı şeyin doğru olduğunu düşündükleri için bu olayda onun tarafında yer alıyorlar.

1

Batwing ve Azrael bu olayda Kate’in tarafında olsa da takımı bırakacaklarını ve Batwoman ile hareket edeceklerini sanmıyorum. Çünkü Batwoman’ın babasının başka planları var kendisi için. Hikaye bu doğrultuda ilerleyecektir. Çok küçük bir ihtimalle de eğer ki Batwoman’ın ayrıldıktan sonra kendi takımını kurması gibi bir olay olursa Red Hood’u da dahil etmesini isterim. Belki bu şekilde güzel bir hikaye okuyabiliriz ama dediğim bunu bunun olma ihtimalini hiç görmüyorum.

Üstteki resimde Batwoman’ın göğsündeki yırtığı fark ettiniz mi? Eğer etmediyseniz şimdi üste çıkarak resme tekrardan bakın ve ben de size bunun neden olduğunu anlatayım. Batwoman’ın Clayface’i öldürmesi üzerine herkes tepkisini koydu, burası tamam. Fakat benim en çok hoşuma giden hareketi Cass yapıyor. Kate’in bu sembolü giymeyi hak etmediğini düşünerek, giysideki sembolü yırtarak alıyor. Kendisi takıma adapte olmakta o kadar zorlandıktan sonra böyle bir şey yapmış olması harika bir sahneydi. Ölen kişinin Clayface olması da muhakkak burada başka bir tetikleyici etken oldu.

3.jpg

Bu sembolün bir anlamı vardır, asla öldürmeyiz. Bravo sana Cass, helal olsun. En sevdiğim karakterler listesinde gittikçe yükseliyorsun.

Buradan iki çift lafımda sevgililer gününde Tim Drake‘i yalnız bırakan Steph‘e var. Sen ki aşkımı öldürdünüz diyerek tüm aileyi karşına aldın ve Anarky ile birlikte oldun, madem bu çocuğa bu kadar aşıksın, bu kadar seviyorsun, asıl en kötü gününde yanında olman gerekirken neden bırakıp gidiyorsun? Üstelik böyle saçma bir şekilde.

2

Bu olay hoşuma gitmedi açıkçası. Spoiler’ın büyük bir hayranı olmadığım için sert bir şekilde de eleştirmek istemiyorum ama Tim’i bu şekilde bırakmış olması kötüydü. Tim zaten psikolojik olarak kötü bir durumda. İnşa ettiği şeylerin birer birer yıkıldığını görüyor, her ne kadar karanlık geleceğinden ve bu hayattan uzaklaşarak yeni bir sayfa açmak istese de maalesef işler hiçbir zaman yolunda gitmiyor. Tüm bunlar yetmezmiş gibi bir darbeyi de sevdiceğinden yedi.

Hikayenin devamında neler olacağı konusunda bazı ipuçları veriliyor. Kafayı yemiş olan Tim Drake fanboyu Ulysses, gelecekteki eli kanlı Tim Drake’in dediği şeylerin daha hızlı gerçekleşmesi için çabalıyor fakat bu sahne beni pek de heyecanlandıramadı. Tim ile karşılıklı bir şekilde atışmalarına razıyım fakat umarım koca bir hikayeyi sırf bunun üzerine harcamazlar.

Çizimler genel olarak ortalamanın üstünde bir güzelliğe sahip olsa da bazı panellerdeki yüz çizimlerini hiç beğenmedim. Özellikle ağız çizimleri bazı sahnelerde oldukça vasattı.

Sayı hakkında söyleyeceklerim bu kadar. Takım içindeki ilişkilerin ve hikayenin devamının ne yönde gideceğini merak ediyorsanız bu sayıyı okuyabilirsiniz. Ne harika ne kötü denebilecek orta güzellikle bir sayıydı.

Not: 3/5

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
error
Updated: 20 Ekim 2018 — 15:09